Test: Skener Canon imageFormula DR-M140

Martin Noska | 15.05.2012 | Hardware | Žádné komentáře

V redakci jsme měli možnost otestovat poslední generaci vysokorychlostního kompaktního skeneru Canon imageFormula DR-M140. Ten se má podle výrobce i přes svoje relativně malé rozměry (313 mm x 181 mm x 93 mm) a spotřebu pod 25 wattů vyznačovat vysokým výkonem, kvalitními skeny i poměrně velkou šíří funkcí, které výrazně přesahují možnosti, na které jsme zvyklí od běžných skenerů či od skenovacích jednotek v multifunkčních tiskárnách.

Skener Canon imageFormula DR-M140 není rozhodně určen pro situace, kdy je potřeba jen občas naskenovat běžný A4 dokument, ale primárně pro prostředí s nárokem na každodenní spolehlivé skenování dokumentů různého typu s možností skenovat i vyšší denní objemy dokumentů. I když má imageFormula DR-M140 podavač standardně pro klasické A4 dokumenty (konkrétně na 50 listů), jak uvedeme dále, lze v něm v případě potřeby naskenovat i dokument A3 a nebo dokument o délce až tři metry.

Canon imageFormula DR-M140 v praxi

Skener také umožňuje skenovat nejen cestou U-Turn (tedy kdy uvnitř dojde k otočení papíru na válci), ale i přímou cestou, při níž dokument prochází bez ohýbání. Díky tomu se nám podařilo bez problémů naskenovat i dokumenty na papíru s váhou přes 200 gramů na metr čtvereční. Výrobce pak pro přímou cestu jako maximum uvádí 255 gramů na metr s možností skenování vizitek na papíru s hmotností až 380 gramů na metr. Při našich testech si skener vždy dobře poradil i se zmuchlanými papíry a podporuje i embosované plastové karty. Velmi dobře se skener vypořádal také s dávkou obsahující mix různých typů dokumentů na rozdílných typech papíru či v odlišných formátech a k zaseknutí došlo jen v opravdu výjimečných případech.

Během několika dní, kdy jsme s DR-M140 měli možnost pracovat, na nás zařízení udělalo poměrně dobrý dojem. K dispozici jsme měli předprodukční vzorek, ale podle výrobce by měl být shodný s modely, které jsou již dostupné na trhu.

Rychlost při rozlišení 200 nebo 300 dpi je opravdu překvapivá, výrobce udává 40 stran za minutu, což odpovídá i našim měřením. V každém případě papíry projíždějí mechanizmem prakticky bez jakéhokoliv zpoždění či brždění. Při nejvyšším dpi 600 x 600 pak dojde ke zpomalení na zhruba 12 stran za minutu. Také hlučnost při skenování se i díky nové technologii hybridního motoru drží v úrovni, kdy není rušivá a subjektivně se pohybuje na hladině odpovídající tisku na nejtišších laserových tiskárnách.

Černobílé stránky s texty byly vždy naskenovány ve velmi dobré kvalitě, u barevných obrázků bylo možné i bez zvětšení pozorovat viditelný moire rastr, který se částečně redukoval i při zapnuté funkci moire reduction. Nutno ovšem poznamenat, že tento rastr je tradiční problém většiny skenerů a zde nebyl nijak nadměrný.

Další věcí, kterou je potřeba zmínit, bylo mírné natočení naskenovaných dokumentů vždy zhruba o 1 stupeň vlevo. Těžko říct, zda nešlo jen o vlastnost testovaného kusu, ale podle zástupců Canonu se jedná o běžný jev při použití klasického automatického podavače. Pro účely OCR ale toto mírné natočení nijak nevadilo a rozpoznání znaků proběhlo bez výraznějších problémů. V případě, že uživateli tento podavač nedostačuje, lze volitelně připojit i jednotku deskového skeneru 101 s rozlišením 1200 dpi. Jako další příslušenství je možné pořídit i modul čárových kódů či skenovací a tiskový server, který přináší možnost konverze rozhraní USB na síťové. Pravděpodobně z obchodních důvodů totiž DR-M140 není standardně vybaven síťovým rozhraním (RJ 45), ale jen portem USB 2.0.

Co se týká dodávaného softwaru pro skenování, vyzkoušeli jsme jak CaptureOnTouch, tak i CapturePerfect 3.1. První zmíněná aplikace se vyznačuje extrémní jednoduchostí ovládání a dokáže ji použít i naprostý začátečník bez jakýchkoliv znalostí. Náročnější uživatel pravděpodobně rovnou sáhne po aplikaci CapturePerfect, která nabízí mnohem bohatší možnosti a plné využití vlastností skeneru. I přesto si ale uchovává jednoduchost použití a uživatel si jí osvojí i bez návodu během chvilky.

Canon imageFormula DR-M140 s rozměry 313 mm x 181 mm x 93 mm

Canon imageFormula DR-M140 s rozměry 313 mm x 181 mm x 93 mm

Mezi již na začátku zmíněné zajímavosti patří možnost naskenovat i dokument o rozměru A3, ovšem s tím, že bude vložen jako přeložený (v polovině). Skener dokáže skeny z obou stran spojit dohromady a vytvořit jeden výsledný obraz. Místo přeložení a spojení je sice ve většině případů rozeznatelné, ale v řadě situací, kdy A3 skener není k dispozici, může jít o zajímavou možnost. Ke snímání v tomto režimu se používá funkce podávání bez oddělování, k jejímuž nastavení slouží páčka na přední straně.

Pro špatně vložené či sešité dokumenty pak existuje funkce detekce šikmého podání, která umožňuje zastavení operace, aby nedošlo k poškození dokumentu. Automaticky pomocí ultrazvukového sensoru je také detekováno dvojité podání, tedy dva listy, které nelze jednoduše oddělit.Na ovládacím panelu je nově umístěno tlačítko DFR,které umožňuje okamžitě spustit znovu skenování po uvolnění dvojího podání dokumentu.

Vzhledem k tomu, že doporučené denní provozní zatížení je 6 000 skenů, jsou mechanicky namáhané komponenty vyrobeny z materiálů se zvýšenou životností. Těmto vlastnostem pak samozřejmě odpovídá i doporučená prodejní cena pohybující se kolem 29 000 Kč včetně DPH.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz