Windows 8 Professional: Přehled novinek pro podniky

Albert Ryba | 11.05.2012 | Software | Žádné komentáře

Již před nějakou dobou se objevily informace, že Microsoft výrazně zjednoduší rozdělení edic chystaných Windows 8. Mají být de facto jen tři – pro běžná PC půjde o Windows 8 určená pro domácí uživatele a Windows 8 Professional pro podnikové nasazení. Pro počítače s ARM procesory pak budou k dispozici Windows RT, na nichž bude možné provozovat ale pouze nové aplikace vytvořené pro prostředí Metro (resp. pro RT API).

Zatímco o Windows RT se diskutuje skutečně ve velkém měřítku, protože jejich vlastnosti vyvolávají značnou kontroverzi i nevoli výrobců softwaru, poměrně v ústraní zůstávají podnikové Windows 8 Professional (zkráceně Windows 8 Pro), které přinesou také řadu zajímavých vlastností a novinek. Většina těchto funkcí, které nebudou obsaženy v edici pro domácí uživatele, se logicky zaměřuje na virtualizaci, bezpečnost a síťový provoz.

Windows 8 a vylepšený BitLocker

Technologie BitLocker pro šifrování pevných disků byla poprvé uvedena spolu s Windows Vista Business. Jejím cílem je znepřístupnit firemní data při ztrátě či odcizení pracovního notebooku. Windows 7 pak přinesly BitLocker To Go, který má za cíl šifrovat data i na přenosných médiích, jako jsou USB flash disky. Windows 8 pak přinesou několik dalších změn. Zatímco dosud bylo možné BitLocker nasadit až po nainstalování systému, nyní budou mít administrátoři možnost zapnout je ještě před nasazením OS z prostředí WinPE (Windows Preinstallation Environment).

Nově bude také možné zapnout šifrování jen na využité místo na disku a nikoliv i na volný prostor (tj. na celý disk), což dříve přinášelo výrazné časové ztráty zejména při nasazení BitLockeru na velké disky. Je také zlepšena správa pro počítače s aktivovaným BitLockerem přes podnikovou síť, kdy lze po ověření důvěryhodnosti připojení za využití DHCP ovladače odemknout disky s operačními systémy na dálku. Uživatelé si také budou moci sami volit hesla či PINy pro odemykání PC na takové, které si snadno zapamatují, administrátorské oprávnění bude potřeba jen pro nastavení BitLockeru.

Klientská virtualizace Hyper-V

Zatímco dosud byla virtualizační technologie Microsoftu Hyper-V výhradně doménou serverových OS, spolu s Windows 8 Professional se poprvé objeví i v klientském OS a umožní uživatelům vytváření a správu vlastních virtuálních strojů. Windows 7 sice podobnou technologii využívaly pro tzv. Windows XP Mode pro provoz starších aplikací, které nebyly kompatibilní s novým OS, ale možnosti Client Hyper-V ve Windows 8 Professional jsou značně větší.

Uživatelé, kteří potřebovali vytvářet virtuální stroje, byli dosud odkázání na řešení třetích stran jako Virtual Box od Oraclu či VMware Workstation. Nově tedy budou moci použít přímo nativní řešení od Microsoftu a provozovat tak na svém počítači více operačních systémů, které poběží nativně přímo na hardwaru počítače. K provozu bude vyžadován 64bitový procesor a na systému se 4 GB RAM bude možné spustit až čtyři virtuální stroje. Pro pět a více bude potřeba větší kapacita operační paměti.

Client Hyper-V by měli ocenit například firemní administrátoři nebo vývojáři, kteří mohou testovat aplikace ve virtuálním prostředí bez obavy z pádu vlastního OS.

Bootování z virtuálních pevných disků

Další novinkou je možnost provozovat Windows 8 z virtuálních pevných disků. To se hodí v případě, že uživatel chce provozovat více operačních systémů a dosavadní řešení nejrůznějších „dual bootů“ mu přišly jako nevyhovující.

Technologie virtuálních pevných disků, jak již název napovídá, umožní vytvoření virtualizovaného disku (VHD), z něhož pak budou Windows 8 spuštěny. Uživatel pak bude moci virtuální disky spravovat a případně je odebírat podle potřeby v rámci aplikace msconfig.exe. Jedná se o způsob jak umožnit běh více operačních systémů bez nutnosti virtualizace zbytku hardwaru a bez ohrožení již nainstalovaného systému či nutnosti vyhradit celý počítač pro testování Windows 8. Boot z VHD bude fungovat jen na interním disku, nikoliv z USB.

Návod jak nainstalovat a spustit Windows 8 z virtuálního pevného disku najdete v angličtině například na blogu Scotta Hanselmana.

Remote desktop, skupinové politiky a další novinky

Vzdálená pracovní plocha (Remote desktop) není ve Windows ničím novým a jak Windows 8, tak i kontroverzní Windows 8 RT by měly obsahovat klienta pro přístup ke vzdálené pracovní ploše. Windows 8 Professional ale budou umožňovat i hostování vzdálené pracovní plochy, nejen přístup k ní.

Mezi další specifické funkce, které se objeví jen ve Windows 8 Pro bude patřit možnost nastavení skupinových politik (Group Policy) či funkce připojování do domény (Domain Join). Ty jsou důležité pro správu počítačů. V prvním případě jde o nastavení bezpečnostních politik IT administrátory, ve druhém pak přístup k Active Directory, za jehož použití správci mohou ověřovat hesla a zjišťovat práva uživatelů.

I když na začátku bylo řečeno, že Windows 8 budou k dispozici jen ve třech edicích, hovoří se ještě o čtvrté doplňkové edici označované jako Enterprise. Ta by měla obsahovat všechny funkce Windows 8 Pro rozšířené o další funkce pro management PC. K dispozici bude ale jen pro korporace v rámci speciálního programu nákupu velkého objemu licencí.

Rozdíly mezi funkcionalitou ve Windows 8, Windows 8 Pro a Windows 8 RT  najdete v přehledné tabulce na webu Tom’s Hardware.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz