Zálohování dat v cloudu: Výhody, možnosti a nástrahy

Jiří Novák | 17.05.2012 | Cloud, Internet a služby | 1 komentář

Zálohování dat je a bude důležitou součástí IT aktivit firmy. Většina společností stále spoléhá na fyzická média jako jsou pásky či pevné disky a snaží se je mít uchované na alternativní lokalitě pro případ, že by v místě primárního uložení došlo k nějaké pohromě.

Nicméně převoz médií s daty je spojen s řadou rizikových faktorů, média mohou být ztracena, ukradena, zaměněna či převozem poškozena. Také může dojít k nechtěnému porušení dat magnetickým polem. A dokonce i v případě, že nic z toho nenastane, může příprava, vyzvednutí a převoz záloh zabrat určitý čas, který samozřejmě znamená zdržení zahájení obnovných prací.

Již dlouhou dobu existuje jako alternativa on-line backup. Některé služby používají sítě jen jako transportní médium pro zapsání dat na pásky nebo jiná média. Jiné pak nabízejí uložení přímo v on-line úložištích třetí strany.

Právě cloudové zálohovací služby zažily v uplynulých letech bouřlivý rozvoj. Jejich cílem je nabídnout firmám neomezený úložný prostor podle jejich potřeb, lepší ceny než při zajišťování záloh vlastními silami a také škálování založené na modelu „pay-as-you-go“ (tedy kdy firma zaplatí za to, co skutečně využije). I když jsou tyto služby v řadě ohledů podobné tradičním zálohovacím mechanizmům, díky svojí podstatě mají potenciál nabídnout více funkcí, ale jsou s nimi spojena samozřejmě také některá nová rizika.

Před využitím cloudové služby je potřeba uvědomit si několik důležitých faktů, aby pak nedošlo ke zbytečným nedorozuměním a k přehnaným očekáváním.

Zálohy nejsou zrcadlové kopie

Služby cloudového zálohování mohou obsahovat některé funkce skutečných disků, ale je důležité si být vědom toho, že se nejedná o „živé“ kopie dat jako je tomu u firemních NAS systémů nebo u zrcadlených disků. Zde dochází k automatické replikaci na více než jedno umístění, takže pokud dojde k selhání hardwaru, chybě, kompromitaci či k nechtěné změně, není problém sáhnout pro kopii do zrcadlového úložiště.

V případě cloudových služeb je potřeba počítat s tím, že v nich najdete jen to, co tam skutečně nahrajete. Klíčovým faktorem je tedy to, jak často zálohy provádíte a také je potřeba počítat s tím, že pokud jde o větší objem souborů, budou se muset z cloudové služby nějakou dobu stahovat.

Více přístupů, více možností

Cloudové zálohovací služby mohou být podobně jako jiné služby založené na tomto modelu flexibilnější než tradiční on-line zálohy.

Zatímco klasické on-line zálohovací služby mají typicky jeden vstup pro data a jeden výstup (tedy uživatel, který data nahraje, je může také získat zpět), u cloudových služeb obvykle platí možnost širšího přístupu a manipulace s daty přímo koncovými uživateli a za využití API. K dispozici bývají i rozhraní umožňující propojit cloudovou zálohovací službu s cloudovým storagem. Asi největší výhoda cloudových záloh je v případě obnovy po havárii, kdy poskytovatel může udržovat virtuální stroje s firemními aplikacemi, které umožní vyhnout se zdržení, vysokým nákladům či rychlé přípravě vhodného hardwaru s OS a aplikacemi.

Není výjimkou, kdy se cloudová služba, používaná původně jen jako záloha, změní v mnohem širší typ řešení, protože dochází k rozostřování hranic mezi zálohováním a primárním storagem, správou dat a spoluprácí.

Zatímco u klasických on-line záloh obvykle víte, v jakém datovém centru jsou vaše data zálohována, u cloudových poskytovatelů mohou být prakticky kdekoliv po světě. To může přinášet určité potíže v případě některých oborů podnikání, pro něž platí státní regulace zakazující uložení dat v jiných zemích. Je proto potřeba, aby v takových případech měl uživatel cloudové služby jasno, kde přesně jeho data budou a také kam se případně budou replikovat, aby nedošlo k porušení předpisů.

Důležité je dát si také pozor na to, co všechno budete muset v případě cloudové služby platit. I když poskytovatelé nabízí zmíněný model „pay-as-you-go“, je potřeba se ujistit, zda nebude potřeba platit i další poplatky. A to třeba za jednorázové zřízení služby, za reporty, za požadavky na obnovu a podobně. Jako u každé cloudové služby je nutné dobře prostudovat SLA a vědět, jaké podmínky poskytovatel nabízí a také jaké jsou garantované časy na obnovu.

Při volbě poskytovatele cloudu si řiďte také tím, jaká má certifikace, jak silné zabezpečení nabízí a jaké má politiky pro zajištění soukromí.

Zvažte, zda je backup v cloudu pro vás

Zálohy v cloudu mohou být dobrou volbou pro firmy, které chtějí minimalizovat svoje IT vybavení a personál a které budou zálohovat jen menší objemy dat. Typicky tedy spíš pro menší společnosti. Protože přenášení velkých objemů přes síť není flexibilní a může pak v případě obnovy znamenat mnohem delší zdržení, než dovezení fyzických nosičů z alternativní lokality. Předem si proto spočítejte, jak dlouho by obnova přes síť ve vašem případě mohla trvat.

V současnosti také dochází k určitému rozostření mezi lokálními a cloudovými zálohovacími službami, protože stála častěji se můžeme setkat s tím, že software a zařízení pro lokální backup obsahují i funkce pro zálohování do cloudu. Dobrým vodítkem proto může být i fakt, jak cloudová služba dokáže spolupracovat s nástroji dosud používanými ve vaší firmě.

Některé firmy investovaly do těchto nástrojů nemalé částky a chtějí, aby byly i v případě využívání cloudových služeb i nadále použitelné. Pokud vám poskytovatel bude tvrdit, že pro přístup k zálohám vám stačí jen webový prohlížeč nebo malá utilita, kterou lze snadno nainstalovat, nemusí to být dostatečné řešení pro provedení komplexní obnovy firemních dat.

Článek je součástí tématu Nevystavujte firemní data zbytečným rizikům. Partnerem tématu je firma:

1 komentář u článku “Zálohování dat v cloudu: Výhody, možnosti a nástrahy”

  1. Ttkk napsal:

    Osobně jsem zálohoval na externí disk – odešel, a s ním i bohužel moje data. Dnes raději zálohuji do cloudu (internetové úložiště).

    Nejštědřejší na místo zdarma mi vychází Copy.com: https://copy.com?r=zPku0e
    Když se zaregistrujete přes zmiňovaný odkaz a nainstalujete si jejich aplikaci pro synchronizaci / zálohování dat, tak rovnou dostanete 20GB zdarma s tím, že když se přes vás zaregistruje někdo další, tak za každého dostanete dalších 5GB zdarma, což je super…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz