Zálohování dat: Základní strategie a možnosti

Jiří Novák | 25.05.2012 | Ostatní | 1 komentář

Zálohovací strategie používané ve firmách se mohou vzájemně lišit nejen podle toho, kam jsou zálohovaná data ukládána, ale také co všechno a jak často se zálohuje.

Dnešní nástroje typicky umožňují zálohovat jak všechny soubory, tak i jen nové a změněné nebo jen individuálně zvolené. Většina firem používá kombinaci kompletních a částečných záloh. Částečné pak provádí přes noc a kompletní přes víkend (nebo před víkendem).

Kompletní zálohy asi nelze nijak nahradit. V rámci částečných záloh pak můžete zvolit dva základní přístupy, které se liší v rychlosti obnovy a v objemech zálohovaných dat. Vyberte si proto strategii, která bude nejlépe odpovídat vašim potřebám.

Kompletní zálohy (Full Backup)

Jak již název napovídá, jedná se o zálohu všech systémových souborů, která pak umožní firmě v případě havárie provést kompletní obnovu do stavu před provedením zálohy. Tuto operaci lze provádět týdně, jednou za dva týdny nebo třeba měsíčně.

Nevýhodou je samozřejmě velký objem zálohovaných dat, nicméně pokud jste malá firma a pracujete jen s omezenými datovými objemy, můžete provádět full backup každý den. Obnova je v takovém případě rychlá a bezproblémová.

Pokud ale používáte datové pásky, vyhněte se situaci, kdy byste používali jednu a tu samou každý den. Nejen že tím dochází k jejímu rychlému opotřebovávání, ale střídání pásek vám pak umožní v případě chybné zálohy sáhnout po další. Spoléhání se na jedinou pásku již přineslo řadě firem nemilá překvapení, když chtěly provést obnovu a zjistily, že data jsou poškozena nebo by se potřebovaly dostat k ještě předchozímu stavu, ale ten byl již nenávratně přemazán.

V případě, že vaše kompletní záloha vyžaduje použití více než jedné pásky, zvažte investování do autoloaderu, což je zařízení s robotickou rukou, umožňující automatickou výměnu pásek. Za relativně nízký příplatek tak eliminujete nutnost manuálních výměn a potenciálních lidských chyb.

Částečné zálohy (Partial Backup)

Tato strategie se soustředí na všechny soubory, které byly přidány nebo změněny od provedení poslední zálohy. Mezi částečnými zálohami lze rozlišovat dva základní druhy, přírůstkové neboli inkrementální (Incremental Backup) a rozdílové neboli diferenciální (Differential Backup). První z nich se zaměřuje na soubory přidané či změněné od poslední částečné zálohy, v druhém případě pak jde o všechny soubory od poslední kompletní zálohy.

Přírůstkové zálohy jsou ideální součástí plánu zahrnujícího kombinaci kompletních záloh a částečných denních záloh. V rámci této metody se kopíruje jen malé množství souborů, ale velké množství denních inkrementálních záloh může znamenat pomalou a komplikovanou obnovu systému. Také v případě, že potřebujete obnovu jen jednoho souboru, musíte obvykle prohledat několik různých pásek se zálohami. Ideální varianta je mít na každý den v týdnu jednu samostatnou pásku a přemazat je vždy až po provedení kompletní zálohy o víkendu.

Alternativně můžete na jednu pásku uložit více inkrementálních záloh, protože jejich velikost je obvykle malá. Tato praxe je ale riskantní, protože pokud se takováto páska poškodí nebo ztratí, přijdete o data z řady dnů naráz.

Rozdílové zálohy jsou naopak vhodné v případě, kdy vám jde o co nejkratší čas obnovy. Opět v kombinaci s kompletními zálohami pak provádíte denně zálohy nových souborů. Ale nikoliv již za jediný den, ale všech od poslední plné zálohy. Díky tomu pak máte k dispozici v případě potřeby obnovy dat kompletní set souborů na jedné pásce. Nevýhodou je také to, že rozdílové zálohy den ode dne rostou a zabírají déle času.

Článek je součástí tématu Nevystavujte firemní data zbytečným rizikům. Partnerem tématu je firma:

1 komentář u článku “Zálohování dat: Základní strategie a možnosti”

  1. Mr. Smith napsal:

    To je opravdu článek pro začátečníky :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz