Nová éra computingu: Servery Gemini s procesory Atom

Martin Noska | 20.06.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost HP představila nejnovější přírůstek do svého projektu Moonshot, který má znamenat výrazný posun v oblasti nízkoenergetických serverů.

Jedná se o systém Gemini, jenž je postaven na nové generaci procesorů Atom s kódovým označením Centerton, které byly vyvinuty speciálně pro nasazení v úsporných podnikových systémech.

I když Intel původně procesory Atom předurčil pro použití v nejlevnějších typech přenosných a stolních počítačů, výrobci serverů s nimi ve svých produktech experimentovali již dříve a snažili se nabídnout nízkoenergetickou alternativu pro situace, v nichž není vyžadována příliš vysoká zátěž. Takovým serverům ale chyběla podpora řady funkcí, které jsou v podnikové IT infrastruktuře vyžadovány.

Atom Centerton novým serverovým hráčem

Intel na tuto skutečnost a také na hrozící konkurenci ze strany společností ARM a AMD posílil řadu procesorů Atom právě o modely Centerton přímo navržené pro nasazení v serverech. TDP těchto dvoujádrových serverových Atomů nemá přesahovat hranici 6 wattů a jedná se o modely s vysokou integrací postavené na architektuře SoC (System on Chip). Oficiálně dostupné mají být v druhé polovině letošního roku a HP je pravděpodobně prvním z velkých výrobců, který odhalil svoje servery postavené na této platformě.

Nové 32nm Atomy Centerton splňují navíc i požadavky kladené na řešení podnikové úrovně, protože nabízejí podporu 64bitů, opravu chyb při práci s pamětí (ECC) či hardwarovou virtualizaci. Procesory pak budou dodávány v jakýchsi serverových cartridgích, což má zvýšit modularitu systémů, které je budou využívat.

Nejde jen o úspory, ale o změnu smýšlení

HP si od serverů spadajících pod projekt Moonshot slibuje dosažení extrémně úsporného provozu a spuštění nové éry v oblasti nízkoenergetických výpočetních operací. Podle Analytiků HP mají nízkoenergetické servery do roku 2015 obsáhnout 10 až 15 procent globálního trhu se servery, což by mělo znamenat poměrně velký růstový a obchodní potenciál. Je proto zřejmé, že HP a potažmo i Intel si tuto příležitost nechtějí nechat ujít.

Podle zástupců HP je cílem zvýšit efektivitu výpočetních operací při nižší spotřebě a tím pádem i redukovat ceny za provoz. Podle Intelu se v současné době již rozvíjí celá kategorie nových aplikací určených pro nízkoenergetické systémy, včetně populárního řešení pro práci s velkými objemy dat Hadoop. Nejde tedy jen o posun ve spotřebě, ale v celkové optimalizaci ve snaze vytěžit maximum z minima. Někteří analytici tak v této souvislosti hovoří o možném příchodu celé nové éry computingu.

HP si pak od nízkoenergetických systémů Gemini slibuje i doplnění svého portfolia o nové modely a rozšíření nabídky o alternativní produktovou řadu ke svým serverům ProLiant. HP zatím využívá servery s novými procesory Centerton jen ve vlastních laboratořích v Houstonu. Lze ale očekávat, že brzy by si je mohli otestovat i první zákazníci a na trh se dostanou pravděpodobně před koncem letošního roku.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz