Proč stávající smartphony nedostanou Windows Phone 8

Roman Kadlec / Martin Noska | 27.06.2012 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Microsoft minulý týden oficiálně představil svůj tablet Surface a kromě něj se věnoval i chystaným smartphonům s operačním systémem Windows Phone 8. Rovněž vysvětlil, proč stávající chytré telefony Windows Phone 7.5 včetně nejnovějších modelů Nokia Lumia nedostanou plnohodnotnou aktualizaci na verzi WP 8.

Microsoft prý rozhodně nechce své loajální zákazníky ignorovat. V případě aktualizace na Windows Phone 8 však nabízí poměrně logický argument – nový Windows Phone je diametrálně odlišný operační systém postavený na zcela odlišném jádru odvozeného z desktopových Windows 8. Ačkoliv z hlediska designu a funkcí připomíná OS WP 8 stále předchozí verzi WP 7 (resp. 7.5), architektura operačního systému je výrazně jiná.

Windows Phone 8: Počítač, který dokáže telefonovat

Greg Sullivan z Microsoftu shrnul rozdíly velmi jednoduše. Zatímco předchozí verze se dala definovat jako „telefon, na kterém fungují i softwarové aplikace“, nový Windows Phone 8 přirovnává k „počítači, který dokáže telefonovat“.

Zdrojový kód Windows Phone 8 byl přepsán od základů. Zatímco základem Windows Phone 7 byla architektura Windows CE, v případě osmiček vychází mobilní operační systém ze zmíněných Windows 8. Tento přístup samozřejmě nabízí množství výhod výrobcům, vývojářům aplikací, jakožto i uživatelům nových zařízení, ale za cenu chybějící zpětné kompatibility s telefony s WP 7.

Paradoxem je, že stejný skok Microsoft udělal i v případě starších Windows Mobile 6.x, kdy majitelům existujících přístrojů neumožnil aktualizaci na Windows Phone a de facto tak jejich přístroje předurčil k odpisu. Nyní se situace bude opakovat a je otázka, jak na to majitelé smartphonů budou reagovat a hlavně jak se tato skutečnost projeví na zájmu o přístroje s Windows Phone 7.5.

Majitelé starší verze mobilního operačního systému získají jako „útěchu“ alespoň aktualizaci na verzi 7.8, která mimo jiné přinese podporu přizpůsobitelného grafického rozhraní hlavní obrazovky. Ta má být ovšem poslední velkou aktualizací pro stávající smartphony. Microsoft sice slíbil podporu Windows Phone 7 i do budoucna, ale ta se bude pravděpodobně omezovat jen na nejnutnější opravy a lze očekávat, že tento OS dopadne podobně jako Windows Mobile 6.5.

Nejistá budoucnost starších Windows Phone

Sullivan přiznal, že ačkoliv Microsoft mohl kompletně přepsat celý operační systém Windows Phone 7, aby byl kompatibilní s Windows Phone 8, šlo by prý o finančně náročný proces s minimálním ziskem pro zákazníka. WP 8 totiž využívají množství funkcí a novinek, které telefony s WP 7 nepodporují z hardwarových důvodů – ať už to je otázka rozlišení displeje, vícejádrových procesorů, nebo technologie NFC pro bezkontantí platby.

Někteří komentátoři pak vyjadřují nejen rozhořčení, ale i oprávněné obavy, zda k podobnému skoku nedojde i v případě další majoritní aktualizace Windows Phone 9, což by opět odepsalo všechny existující přístroje s Windows Phone 8. Objevují se i hlasy, že se možná jedná o záměr a o snahu přesvědčit tím uživatele k pořízení nových přístrojů (i když si koupili smartphone s předchozí generací Windows Phone třeba jen několik měsíců před uvedením nové verze a rozhodně v takovém případě nelze mluvit o zastaralosti). Zda by ale taková strategie byla dlouhodobě příliš efektivní a získala si pochopení uživatelů není zcela jasné.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz