Prognóza: Windows Phone v roce 2016 porazí iPhone

Markéta Pastuchová | 08.06.2012 | Analýzy, Mobilita | 2 komentáře

I když se to nezdá příliš pravděpodobné, neboť za první čtvrtletí roku 2012 činil objem smartphonů s platformou Windows Phone jen 2,2 % ze všech prodaných přístrojů, podle analytiků IDC nás čeká v následujících letech velký obrat.

IDC totiž předpokládá, že v roce 2016 se platforma Windows Phone od Microsoftu dostane v oblasti chytrých telefonů na druhou příčku hned za Android a vytlačí tak zdánlivě neporazitelné přístroje iPhone od Applu. Co IDC k této předpovědi vede?

Rozvíjející se trhy zamíchají kartami

Analytici IDC ve svojí předpovědi počítají s tím, že růst přístrojů Applu čeká v následujících pěti letech útlum. A to proto, že se mu podařilo úspěšně saturovat řadu velkých trhů po celém světě a kdo si chtěl iPhone pořídit, většinou to již učinil. Během této doby bude muset pak Apple spoléhat hlavně na to, že si uživatelé stávajících iPhonů budou chtít kupovat nové a dále pak se pravděpodobně pokusí pro získání dalšího podílu prorazit na rozvíjejících se trzích, kde ale bude mít jen omezený úspěch. Právě těmto trhům pak analytici přisuzují v dalším vývoji velmi významnou roli.

Podle IDC je totiž na rozvíjejících se trzích velmi silná společnost Nokia, která se v dohledné době již plně zaměří na platformu Windows Phone a postupně bude uvádět další a další modely s tímto mobilním operačním systémem Microsoftu. Naopak Apple méně významné trhy dlouho přehlížel a chybí mu také v nabídce vyloženě levný přístroj, který by zde mohl prorazit. I přes poměrně pomalý start Windows Phone tak podle analytiků dojde k poměrně zásadnímu obratu. Zatímco během letošního roku by platforma Windows Phone měla získat celkový tržní podíl 5,2 %, v roce 2016 to má být již 19,2 %. Naopak Apple by měl spadnout ze současných 20,5 % na zhruba 19 %.

Ve skutečnosti ale tato predikce není v globálním pohledu pro Apple nijak nepříznivá, neboť trh se smartphony má i nadále růst zhruba o 12,7 % ročně. To znamená, že i přes klesající tržní podíl se budou prodeje iPhonů nadále zvyšovat.

Co se týká Androidu, který by měl ovšem také mírně ztratit svůj podíl v oblasti smartphonů (konkrétně z 61 % v roce 2012 na 52,9 % v roce 2016), zde mají dlouhodobě dominovat přístroje od Samsungu. Silný podíl si také podle IDC udrží výrobci jako Motorola, HTC nebo LG. Zajímavé je, že IDC neodepisuje ani společnost RIM, výrobce smartphonů BlackBerry, která se v posledním roce dostala do velkých potíží. Ta by si měla do roku 2016 udržet svůj podíl na úrovni kolem 6 %. Podle komentátorů je tento vývoj ale možný jen v případě, že se RIMu podaří spolu s chystaným BlackBerry OS 10 docílit obratu v prodejích.

Detaily o globálním vývoji tržních podílů jednotlivých OS včetně předpokládané složené roční míry růstu (CAGR) pak shrnuje následující tabulka:

Vývoj podílu operačních systémů pro smartphony v letech 2012 a 2016. Zdroj: IDC, červen 2012

Vývoj podílu operačních systémů pro smartphony v letech 2012 a 2016. Zdroj: IDC, červen 2012

2 komentáře u článku “Prognóza: Windows Phone v roce 2016 porazí iPhone”

 1. Duron napsal:

  Snad někdo nevěří tomu, že Nokia uvede opravdu levné smartphony s Windows Phone. Takové, které by si mohl koupit třeba průměrný Ind za pár rupií. To je při hardwarových nárocích platformy WP a při ceně samotné licence docela sci-fi.

  • Ferency napsal:

   Startovací ceny čekám kolem 7000,- ,každý musí posoudit sám, co je pro něj přijatelná cena,každopádně kdybych vlastnil firmu,nebo můj smartphone by obsahoval citlivá data,tak z hlediska zabezpečení
   bych volil OS Windows Phone.Android je sice dostupnější ale má strašné díry v zabezpečení díky své otevřenosti a spárovat v androidu více účtů , nebo ještě hůř kreditní účet by mě ani nenapadlo.Nárůst škodlivého malwaru, různých škodlivých aplikací a fintiček jak se dostat k datům v přístroji je takový,že i s placeným antivirem je to pro spoustu lidí moc velký risk.A ještě přidám že smartphony za 4-5000,- bych ani snad nepouštěl do světa,jsou to unavený loudové,na kterých je prostě vidět úspora na HW a fakt ,že se na nich android rozběhne je sice super,ale radši bych tahal všude notebooka a hloupej telefon,než nějakého zabržděného Samsunga za 4 tisíce,nebo HTC wildfire a jeho následníky ,který fungují svižně jen chvíli po koupi než se udusí běžícíma aplikacema a ten kdo se s tím nesmíří musí udělat minimálně root telefonu nebo i přetaktovat popřípadě neužívat naplno jak se říká.Windows Phone svoje zákazníky mít určitě bude,jen to nebudou uživatelé které uspokojí smart za pár kaček protože i free aplikací je na WP minimum.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz