Průzkum: Které antiviry jsou nejpoužívanější?

Albert Ryba | 28.06.2012 | Aktuality, Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Společnost Opswat zveřejnila report, který sledoval globální používání jednotlivých typů antivirových řešení, respektive jejich výrobců. Podle něj je jednoznačným vítězem český Avast Software. Ten má svůj byznys model postavený na nabídce bezplatného produktu Avast! Antivirus a následné snaze přesvědčit uživatele ke koupi placeného řešení.

Trh s antiviry a s bezpečnostními řešeními je vysoce konkurenční a jednotliví hráči se zde snaží tvrdě bojovat o každé procento podílu. Jejich nabídky jsou proto velmi vyrovnané a nabídka je více než bohatá. Na základě 120 000 zdrojů dat pak výzkumníci ze společnosti Opswat vytvořili aktuální žebříček, který zachycuje podíly jednotlivých výrobců na globálním trhu.

Silnou pozici v něm mají společnosti, které nabízejí bezplatná řešení jako zmíněný Avast nebo Microsoft. Poměrně velkým úspěchem je i třetí příčka Esetu, který naopak žádný bezplatný antivir nemá, což by indikovalo, že jeho řešení pravděpodobně používá mnohem více platících zákazníků než v případě konkurentů.

Také úspěch Microsoftu svědčí o tom, že model nabídky „freemium“ softwaru (tj. bezplatného softwaru v podobě bonusu pro platící zákazníky) se vyplatil a jeho Security Essential je dokonce v Severní Americe nejpoužívanějším bezpečnostním řešením. Již začátkem roku pak Microsoft informoval, že Security Essentials používá přes 150 milionů uživatelů po celém světě.

Poměrně překvapivá je až pátá příčka AVG, které ač nabízí ke svým řešením i bezplatnou a časově neomezenou variantu se základní funkcionalitou a nešetří na rozdíl od Avastu výdaji do marketingu, podařilo se mu získat jen desetinu globálního trhu.

Kompletní žebříček používanosti antivirů vytvořený společností Opswat s podíly jednotlivých výrobců je následující:

1. Avast – 17,4 %
2. Microsoft – 13,2 %
3. Eset – 11,1 %
4. Symantec – 10,3 %
5. AVG -  10,1 %
6. Avira – 9,6 %
7. Kaspersky – 6,7 %
8. McAfee – 4,9 %
9. Panda – 2,9 %
10. Trend Micro – 2,8 %
Ostatní – 11,1 %

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz