Red Hat Enterprise Linux 6.3 zlepšuje škálování cloudů

Martin Noska | 22.06.2012 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Společnost Red Hat den poté, co ohlásila výrazný nárůst obratu za poslední čtvrtletí (meziročně o 19 %), oficiálně uvedla i novou verzi svojí vlajkové lodě – podnikového operačního systému Red Hat Enterprise Linuxu 6.3 (RHEL 6.3).

Vzhledem k tomu, že RHEL 6.3 není majoritní aktualizací, zaměřuje se spíše na několik dílčích vylepšení a má nabídnout zejména lepší možnosti pro vysoce škálovatelné cloudy.

V každém případě i tato vylepšení mohou být pro řadu podnikových uživatelů či poskytovatelů cloudových služeb důležitá. Kromě aktualizovaných ovladačů a podpory řady nových periferií jde zejména o novinky v oblasti virtualizace, zabezpečení, škálovatelnosti paměti a procesorů či v ukládání dat.

Přehled novinek v RHEL 6.3

Bezpečnost: Pro přístup do RHELu může být nově využito dvoufaktorové zabezpečení. Využita je také podpora paralelního šifrování bloků dat díky možnostem vícejádrových procesorů. Nově je podporováno také AES-CTR (Advanced Encryption Standard Counter Mode) pro OpenSSH, což je nástroj pro bezpečné síťové propojení.

Virtualizace: Nový nástroj Virt-P2V může být použit pro konvertování RHELu nebo Microsoft Windows běžících na fyzickém hardwaru k tomu, aby běžely jako hosty KVM (Kernel Virtual Machine).

Škálovatelnost: RHEL 6.3 nyní podporuje až 150 virtuálních CPU (vCPU) na jednoho hosta. Pro srovnání u VMware ESX 5.0 je to 32 vCPU. Současně také virtuální stroje KVM hostující operační systémy mohou přistupovat až k 2 TB RAM. Novinkou je také technologie pro správu paměti NUMAD, která byla využívána zejména v oblasti superpočítačů. Ta seřazuje data v paměti tak, aby byla lépe dostupná pro procesory, které s nimi pracují.

Ukládání dat: Správce logických jednotek v RHEL 6.3 přináší podporu pro RAID 4, 5 a 6, zjednodušuje administraci úložného systému a nabízí konsolidaci všech funkcí, jako je změna velikosti logických disků, nasazování RAIDu a tvorba snapshotů v rámci jednoho rozhraní.

RHEL může být také nově nasazen jako FCoE (Fibre Channel over Ethernet) istorage server. To má přinést srovnatelnou spolehlivost a výkon jako u nativního Fibre Channelu, ovšem při výrazně nižší ceně.

Vývojářské nástroje: Nový Red Hat Enterprise Linux podporuje OpenJDK7, což je Oraclem schválená open source implementace sedmé edice platformy Java SE. Red Hat Enterprise Linux 6.3 také přidává optimalizaci kompileru pro procesorovou rodinu Intel Xeon E5.

Detailní informace o všech novinkách v RHEL 6.3 najdete v poznámkách k vydání na webu výrobce – http://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html-single/6.3_Release_Notes/index.html.

Článek je součástí tématu Ušetřete s cloudovými a hostingovými službami. Partnery tématu jsou:

 

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz