Správa hesel na PC a na přístrojích s iOS a Androidem

Roman Kadlec | 23.06.2012 | Bezpečnost, Internet a služby | 3 komentáře

Hesla tvoří každodenní součást našich on-line aktivit. Prakticky každá služba, sociální síť, či diskusní fórum vyžaduje uživatelský účet, který je chráněný heslem.

Hesla by se v ideálním případě neměla opakovat, aby po případném úniku uživatelských informací z databáze nemohli útočníci tyto údaje zneužít i v kombinaci s jinými službami. V souvislosti se současným trendem používání více zařízení včetně mobilních je celá situace ještě složitější.

Naštěstí je k dispozici hned několik nástrojů, které si hesla zapamatují za vás a dokáží zadané údaje synchronizovat i s mobilními zařízeními.

RoboForm

RoboForm pro PC rozšíří internetové prohlížeče o nový plug-in. Ten umožňuje jednoduché ukládání hesel a rychlý přístup k uloženým datům. Uživatel si může vždy při zadávání nového hesla definovat, zda se má pro danou stránku uložit, nebo ne. K uloženým stránkám lze následně přistupovat přes rozhraní plug-inu, připomínající běžné používání záložek. Uložená hesla se dají dále chránit tzv. hlavním heslem.

RoboForm je k dispozici ve formě 30denní bezplatné zkušební verze. Následně může uživatel bezplatně program využívat i nadále, funkcionalita se však značně omezí. Bezplatná verze sice nabízí šifrování hesel a zabezpečení, počet uložených hesel je však omezen na 10. Placená desktopová verze toto omezení ruší a zároveň přidává podporu profilů. Pokud však chcete využívat službu i na mobilních zařízeních, budete si muset vybrat verzi RoboForm Everywhere, která je zpoplatněna ročním poplatkem 19,95 USD (dočasně je k dispozici akční cena 9,95 USD na první rok).

LastPass

Podobně jako RoboForm i služba LastPass je dostupná ve formě desktopové aplikace – plug-inu do internetového prohlížeče. Mobilní aplikace jsou samostatně podporovány podobně jako v případě konkurenčních služeb. V porovnání s RoboForm nabízí LastPass podporu i pro Safari a Linux. Z hlediska mobilních operačních systémů je podpora obou služeb rozsáhlá a téměř totožná – kromě iOS a Androidu nechybí ani podpora pro Windows Phone, BlackBerry a Symbian.

LastPass však oproti službě RoboForm zaujme některými dalšími vlastnostmi. V první řadě je to podpora přístupu k vašim heslům přímo přes webovou stránku Lastpass.com. Tato možnost představuje ideální řešení, pokud jste na cizím počítači, nechcete instalovat aplikaci a potřebujete rychle získat přístup k vašim heslům. Na druhé straně může tato funkce představovat případné bezpečnostní riziko, a to i přesto, že jsou údaje šifrovány. LastPass nabízí bezplatné konto s množstvím funkcí včetně zabezpečení uložených hesel, možnostmi importu a exportu hesel, podpory synchronizace napříč více počítači atd. Podporovány jsou i identity a automatické vyplňování formulářů. Placená služba s ročním poplatkem ve výši 12 USD rozšiřuje dostupnou funkcionalitu zejména o podporu mobilních zařízení.

Norton Identity Safe

Norton Identity Safe nabízí několik lákadel, která jsou pro běžného uživatele určitě zajímavá. V první řadě je to kompletně bezplatný provoz služby, a to bez omezení. Pokud si aplikaci stáhnete na identitysafe.norton.com a začnete službu používat do 1. října tohoto roku, nikdy za ni nebudete platit, i kdyby byla po daném termínu zpoplatněna. Toto je hlavní výhoda služby Norton Identity Safe oproti konkurenci – Identity Safe vám nabídne téměř totožnou funkcionalitu jako předchozí aplikace bezplatně. Částečné omezení si však můžeme všimnout zejména v nabídce podporovaných mobilních operačních systémů. Pro momentálně nejpopulárnější systémy iOS a Android je však aplikace k dispozici, takže většině uživatelů bude Norton Identity Safe vyhovovat.

Norton Identity Safe nabízí podobně jako LastPass i cloudový trezor pro vaše uložené údaje, ke kterým tak můžete přistupovat z jakéhokoli prohlížeče. Velkou výhodou je v tomto případě i zaštítění služby silnou značkou Symantec.

KeePass

Jedno z vydařených open source řešení je služba KeePass. Ta nabízí i velmi bohatou podporu různých platforem a standardní funkcionalitu – generování a ukládání hesel, importování a exportování dat. Vzhledem k zpracování uživatelského rozhraní je však práce s aplikací ve srovnání se službami LastPass nebo Norton Identity Safe trochu těžkopádnější. KeePass spíše připomíná databázový software než kompletní řešení správce hesel s důrazem na jednoduchost a pohodlnost ovládání. K dispozici je několik plug-inů, které nabízejí lepší integraci v rámci vybraných internetových prohlížečů. I proces synchronizace údajů je složitější, a tak KeePass pravděpodobně ocení pouze náročnější uživatelé.

Kromě blíže představených řešení můžeme ještě zmínit službu 1Password, která se těší velké oblibě mezi majiteli zařízení s operačním systémem Mac a iOS. 1Password je momentálně k dispozici i pro Windows a Android a nabízí příjemné uživatelské rozhraní. Nevýhodná je však vyšší, ačkoli jednorázová cena licence – 49,99 dolarů pro jednoho uživatele. 30denní trial verzi však můžete vyzkoušet i v tomto případě zdarma.

Zdroj: IT News.sk

3 komentáře u článku “Správa hesel na PC a na přístrojích s iOS a Androidem”

  1. František Panáček napsal:

    Je spousta dalších správců hesel, ale myslím, že za zmínku by stál ještě jeden a to z českých luhů a hájů – Sticky Password. Používám již několik let, testoval jsem i všechyn zmíněné v článku, ale vždy jsem se vrátil ke Sticky Password.

  2. Viktor napsal:

    Dříve jsem používal KeePass, ale teď se mi libí Password Angel. Je to nový soft, ale šikovný.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz