Top500: Výkon superpočítačů roste, spotřeba stagnuje

Martin Noska | 18.06.2012 | Hardware | 2 komentáře

Podle nově vydaného žebříčku superpočítačů Top500 se Spojené státy opět ujaly vedení a superpočítači Sequoia s více než jedním a půl milionem procesorových jader a s výkonem 16,32 petaflops se podařilo překonat čínský Tianhe-1A. Druhou příčku získal japonský K Computer s výkonem 10,51 petaflops, který využívá přes 700 tisíc jader Sparc64.

Právě Tianhe-1A způsobil loni v listopadu nemalé překvapení, když se mu podařilo porazit všechny americké superpočítače a stát se nejvýkonnějším systémem na světě. Nicméně nyní již propadl na páté místo.

Superpočítač Sequioa využívaný americkým ministerstvem energetiky je postaven na architektuře IBM BlueGene/Q a používá 16 jádrové procesory z rodiny Power s frekvencí 1,6 GHz. Jako operační systém u něj byl zvolen Linux. Také na třetí příčce se umístil americký superpočítač pojmenovaný Mira využívající opět architekturu IBM BlueGene/Q a s výkonem 8,16 petaflops. Dřívější rekordman, superpočítač Jaguar od firmy Cray, se nyní umístil až na šesté příčce.

Západ znovu předbíhá východ

Američanům se tak podařilo zjevně v oblasti superpočítačů nabrat druhý dech, ale podle autorů žebříčku si polepšila i Evropa. Evropské země totiž mají v první desítce více systémů, než jiný kontinent.

Nejvýkonnější evropský superpočítač SuperMUC, který běží v sousedním Německu poblíž Mnichova, má výkon 2,9 petaflops a používá 147 456 procesorových jader. Ten je umístěn v Leibnizově výpočetním centru a umístil se na čtvrté příčce. Jedná se vůbec o nejrychlejší superpočítač současnosti osazený procesory Intel. Na sedmé příčce je pak Italský superpočítač Fermi, na osmé německý JuQueen a na deváté pak francouzský Curie Thin nodes.

Celkově ale v žebříčku stále dominují Spojené státy, které jsou domovskou zemí pro 252 systémů z celkových 500. Na druhé příčce je Asia se 121 zařazenými superpočítači a na třetí pak Evropa se 106 systémy. Nicméně Evropa s Asií od listopadové aktualizace žebříčku posílily, zatímco USA od té doby přišly celkem o 11 superpočítačů v žebříčku. Hlavním výrobcem superpočítačů je trvale IBM a tuto značku má celkově 213 systémů z pěti set nejvýkonnějších. Druhé největší zastoupení se 138 systémy má HP.

Výkon roste výrazně rychleji než spotřeba

Zajímavá je také skutečnost, jak se od listopadu zvýšil součet výkonu všech superpočítačů zahrnutých v Top500. Zatímco před půl rokem to bylo dohromady 74,2 petaflops, nyní je to 123,4 petaflops. Naopak průměrná spotřeba se zvýšila jen minimálně – aktuálně je to 671,3 kW na jeden superpočítač, zatímco před půl rokem to bylo 634 kW a před rokem 543 kW. To ukazuje na stále rostoucí energetickou efektivitu, neboť příkon roste mnohem pomaleji než výpočetní výkon. Například superpočítač Sequoia se může pyšnit tím, že není jen nejrychlejším systémem, ale také jedním z energeticky nejefektivnějších, protože nabízí výkon kolem 2 gigaflops na watt.

Roste také popularita grafických jader a jiných koprocesorů využívaných pro akceleraci specifických úloh. V současnosti již 58 superpočítačů používá tuto hybridní architekturu, zatímco loni v listopadu to bylo jen 39. V této oblasti pak jednoznačně dominuje nVidia, jejíž akcelerátory jsou použity v 53 systémech. Další dva používají procesory Cell, dva pak čipy AMD Radeon a jeden novou architekturu MIC od Intelu.

Kompletní žebříček superpočítačů najdete na adrese http://www.top500.org/list/2012/06/100.

2 komentáře u článku “Top500: Výkon superpočítačů roste, spotřeba stagnuje”

  1. Boris Tichý napsal:

    Hm, Slovensko je vďaka IBM systému na SAV medzi top 30 krajinami, čudujem sa kde sú bratia Česi…

    • Ostravak napsal:

      Je počkejte slovenští bratři, až v Ostravě dostavíme ten superkomp z peněz EU, ten bude mít 855 TFLOPS.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz