Vyberte si cloudové služby od providera, jemuž věříte

Martin Noska | 25.06.2012 | Cloud | 2 komentáře

Mají pro vaši firmu cloudové služby smysl a jsou zatím v Česku stále jen módou a nebo pomalu již nutností? Proč pro vás může být je infrastruktura jako služba zajímavým řešením? A jak si vybrat poskytovatele cloudu, na kterého se můžete spolehnout?

Nejen o tom s námi hovořil Marcel Jánský, který pracuje jako manažer útvaru produktů a podpory prodeje v Českých Radiokomunikacích a je mimo jiné zodpovědný za cloudové řešení firemní IT infrastruktury Smart Cloud.

Připadá vám cloud computing stále ještě vzdálený dnešní běžné realitě?
Dříve nebo později budou všechny firmy v cloudu. Buď ve vlastním privátním cloudu a nebo od poskytovatelů.

Vzhledem k zájmu o řešení IT infrastruktury jako služby (IaaS) v zahraničí spustily České Radiokomunikace vloni v září jako první u nás vlastní komplexní řešení tohoto typu pod názvem Smart Cloud. To má za úkol být náhradou klasického podnikového „železa“. Jde tedy vlastně jen o výkonnější formu toho, co firmy už mají a co znají, ovšem s výhodnější cenou v kombinaci s vyhrazenou přístupovou linkou do cloudu.

Proč by podle vás měly firmy uvažovat o přesunu svojí IT infrastruktury do cloudu a co jim to přinese?
Pokud si firma kupuje vlastní hardware, snaží se zvolit to, co jí přijde jako nejlepší řešení na následující tři až čtyři roky. Dříve se jako ideální řešení jevily vlastní servery s minimálními objemy přenosu dat mimo infrastrukturu firmy. Na tento model si IT manažeři zvykli a stal se stereotypem, který není snadné opustit.

Nicméně výkon těchto serverů bývá z velké části nevyužitý a ve chvíli, kdy servery doslouží, nastává vhodná situace pro přehodnocení. Pokud firma vyžaduje opravdu vysoký výkon, je pro ni ideálním řešením privátní cloud. Ale ten se vyplatí jen v případě, že ho firma využije opravdu naplno.

A takových společností je v Česku jen několik, jde typicky o největší hráče na trhu. Naopak infrastruktura jako služba umožní IT manažerům vidět, zda zvolený výkon skutečně využívají, a pokud ne, snadno mohou parametry upravit a tím se vyhnout zbytečným výdajům.

Pro koho je tedy infrastruktura jako služba vhodná?
Když si odmyslíme největší korporace, IaaS je řešením pro všechny další firmy, pro které nemá smysl stavět vlastní datové centrum, které by nedokázaly plně využít. Ze stejného důvodu pro ně není optimální ani hosting vlastních zařízení v datovém centru poskytovatele, který jim nevyřeší problém s nevyužitým výkonem.

My dáme našim zákazníkům infrastrukturu podle jejich potřeb, kde si mohou provozovat co chtějí. Smart Cloud chce být proto také alternativou k tradičnímu hostingu, který s dostupností flexibilní infrastruktury jako služby ztrácí postupně na významu.

Marcel Jánský, manažer útvaru produktů a podpory prodeje, České Radiokomunikace a.s.

Marcel Jánský, manažer útvaru produktů a podpory prodeje, České Radiokomunikace a.s.

Přesto se ale tato změna prosazuje jen pomalu, co tomu brání?
Celá změna je hlavně o psychice, je potřeba vyzkoušet si a zjistit, že vám cloud vyhovuje. I proto umožňujeme zájemcům si Smart Cloud nejdřív otestovat a udělat si o něm představu. Důležité je, aby si IT manažeři udělali s cloudem vlastní zkušenost. Aby měli pocit pravdy a důvěry a aby se rozhodovali i podle vlastního citu. To jsou často neměřitelné, ale přesto velmi významné věci.

Chápeme, že pečlivý výběr – pokud někam vede – je důležitý a že rozhodnutí o využívání cloudových služeb nemusí být snadné.

Může být tedy IaaS ideálním řešením pro všechny typy firem nebo ne?
Samozřejmě že existují firmy, pro které infrastruktura jako služba nemá smysl. Pokud jste vyloženě malá firma, která chce využívat jen několik aplikací, pak je pro vás rozumnou volbou software jako služba (SaaS). V takovém případě nemusíte vůbec znát IT, platit člověka na údržbu a jen čerpat hotovou službu.

SaaS je také dobrou volbou pro velkou společnost, pokud nemá žádné zvláštní nároky na kustomizaci a v případě, že se nejedná o kritickou aplikaci. Software jako službu sice nabízíme, ale jen jako doplňkovou službu v případě zákaznických „on-demand“ požadavků a soustředíme se právě na infrastrukturu jako službu.

Dobře, vyberu si službu přesně podle svých potřeb. Ale podle čeho se orientovat mezi poskytovateli, jejichž ceny se často poměrně podstatně liší?
V případě výběru poskytovatele cloudových služeb je zásadním faktorem důvěra. Výpadky už dnes nejsou problémem, k těm prakticky nedochází. Řídit se jen cenou jako hodnotícím kritériem ale může být velmi zavádějící. Ta může totiž znamenat i nízkou kvalitu. Je potřeba hodnotit také technická specifika, kterými se jednotlivé nabídky odlišují.

Poskytovatel orientovaný pouze na nákladovou cenu služby musí ušetřit. To může učinit při investici do cloudového systému, nebo na jeho provozování, nebo na obojím. Typickými příklady jsou celkový výkon systému, způsob provádění zálohy dat, nebo kontrola nad prostředím. V případě jeho finančních nebo legislativních potíží vzniká reálně hrozba vašeho odstřižení od dat umístěných v cloudu, kupříkladu z důvodu exekuce na majetek poskytovatele. Malý a levný hráč proto může být značným rizikem, ale nemusí tomu tak být ve všech případech. Někdy je riziko spojené s takovým poskytovatelem pro zákazníka únosné s ohledem na aplikaci provozovanou v takovém prostředí. Z těchto důvodů je pro takové služby na našem trhu místo.

Pokud tedy budete vybírat poskytovatele cloudových služeb, ptejte se nejprve po tom, jakou k němu máte důvěru.

Jak se k výše řečenému staví České Radiokomunikace?
České Radiokomunikace jsou tu už od roku 1963, jsou tedy stabilní firmou s tradicí, což je naše velká výhoda. Navíc vlastníme rozsáhlou telekomunikační síť – datové linky, díky čemuž se zákaznická data přenášejí z jeho lokality do Smart Cloudu jednotnou vyhrazenou sítí. Výkonnost a progresivita infrastruktury použité pro Smart Cloud je dána využitými technologiemi od vedoucích společností v oboru. Konkrétně se jedná o EMC, Cisco a VMware.

Jaké novinky se od loňského září ve Smart Cloudu objevily a jakým směrem jsou zaměřené?
Mezi nejvýznamnější novinkypatří zejména vylepšení zaměřená na bezpečnost a dostupnost dat. Nově volitelně nabízíme on-line replikaci dat do dvou geograficky oddělených lokalit. Čímž jsme rozšířili stávající systém zálohování, který je prováděn dvakrát denně. Další novinkou je nasazení technologie SIEM (management bezpečnostních informací a událostí), což je řešení, které umožní zákazníkovi detailně vidět jeho část pronajaté infrastruktury a všechny změny, ke kterým zde dochází. To ocení například finanční instituce, ale nejen ony.

Obecně se posouváme k nabídce bezpečnostních technologií jako služby, kdy si zákazník vybere jen ty funkce, které jej zajímají a jež potřebuje a nemusí kupovat vše a nastálo. Naše služby rozvíjíme tím směrem, abychom v nich nabídli to, co mohou chtít i další firmy, ne co by bylo použitelné jen v jednom konkrétním případě.

Prozradíte nám alespoň stručně vaše plány na nejbližší roky?
Určitě je ještě prostor, jak zvyšovat výkon serverů či diskových polí, třeba použitím posledních procesorů Intel, či osazením cloudových polí flash disky. To bude záležet na růstu poptávky. Systém jako takový s uvedenými technologiemi pracovat umí. Také plánujeme rozšířit náš provoz v Brně, které je v současnosti naší záložní lokalitou. Nicméně letošní a příští rok bude hlavně ve znamení investic do bezpečnosti.

Nabídku infrastruktury jako služby budeme i nadále doplňovat tradičními službami datových center, o které je stále zájem. Jako zajímavé se jeví i různé hybridní varianty, kdy firma bude mít vlastní datové centrum, které bude podle potřeby rozšiřovat o zdroje v cloudu – například o dodatečný výpočetní výkon či o disková pole v cloudu.

Článek je součástí tématu Ušetřete s cloudovými a hostingovými službami.

2 komentáře u článku “Vyberte si cloudové služby od providera, jemuž věříte”

  1. Jirka Malý napsal:

    Podle mě to není o malém a velkém poskytovateli, ale hlavně o SLA. Pokud mám dobře nastavené SLA, kde je jasně vymezená zodpovědnost providera, tak v případě průšvihu z jeho strany se na něm můžu pěkně „zahojit“. Ať je to malý nebo velký hráč. A naopak ten malý si pak bude tu bezpečnost obzvlášť pořádně hlídat, aby se něčemu takovému vyhnul.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz