Windows Phone 8 přinesou nové funkce pro byznys

Martin Noska | 21.06.2012 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

S blížícím se uvolněním nové mobilní platformy Windows Phone 8 od Microsoftu se objevují i potvrzení informace o nových funkcích.

Microsoft se v chystané aktualizaci označované kódovým názvem „Apollo“ rozhodl zaměřit více i na podnikové využití a přidává zejména řadu bezpečnostních funkcí, které byly dosud vyhrazeny jen běžným Windows. I to svědčí o sbližování těchto dvou operačních systémů. Mezi novinky tak má přibýt šifrování a také zabezpečené bootování za využití kontroverzní technologie UEFI.

Windows Phone 8 budou ovšem od současné verze natolik odlišné, že nebude možné na tento mobilní operační systém aktualizovat žádný z existujících smartphonů, včetně nejnovějších modelů Nokia Lumia, což je pro řadu uživatelů určitě zklamání. Windows Phone 8 tak budou k dispozici jen na nových přístrojích, které by mohly být představeny ve čtvrtém čtvrtletí 2012 a Microsoft se nevyhne určitému rozštěpení trhu. Pro stávající uživatele má být k dispozici jen verze Windows Phone 7.8. Ta by se měla objevit zhruba ve stejné době jako finální Windows Phone 8 a přinést některé z funkcí tohoto OS i na existující smartphony, nicméně jádro zůstane stále původní.

Podnikové využití konečně na výsluní

Co se týká nové funkce šifrování, ta je samozřejmě odvozena od BitLockeru, i když pro ni Microsoft toto označení nepoužívá zejména kvůli rozdílnosti ve spravovatelnosti.

Pro řadu podnikových uživatelů pak bude zklamáním skutečnost, že ani Windows Phone 8 nepřinesou tolik poptávanou technologii VPN. Microsoft definitivně potvrdil, že se rozhodl preferovat odlehčený přístup spoléhající na Secure SSL, takže představy o přidání VPN v některé z pozdějších verzí platformy Windows Phone pravděpodobně definitivně mizí.

Microsoft také ve Windows Phone 8 přichází s možností, aby firmy distribuovaly svoje aplikace na přístroje svých zaměstnanců prostřednictvím oficiálního Marketplace. Ty tak budou moci vytvořit svůj vlastní katalog aplikací, který bude zaměstnancům přístupný. Samozřejmě tato možnost nebude zdarma, ale za roční poplatek, jehož výši Microsoft zatím neupřesnil.

Jednou z novinek ve Windows Phone 8 má být i speciální hub s podnikovými informacemi.

Jednou z novinek ve Windows Phone 8 má být i speciální hub s podnikovými informacemi.

Další novinkou určenou zejména pro využití v byznysu má být speciální podnikový hub (viz obrázek výše). Ten má být jakousi obdobou herního hubu a poskytne panoramatický pohled na aplikace používané pro pracovní účely, odkazy na webech a na další informace, které chce firma dodat všem svým zaměstnancům.

Přehršle dalších nových funkcí ve Windows Phone 8

Microsoft také potvrdil, že pracuje na rozšíření rozhraní pro hlasové ovládání a možností VoIP. Uživatelé například budou moci vidět příchozí hovory i v případě, že zrovna nejsou v aplikaci Skypu, což verzi 1.0 výrazně chybělo a omezovalo to její využití. Skype byl ale i nadále měl zůstat samostatnou aplikací, kterou si uživatelé budou stahovat z Marketplace a nebýt integrální součástí Windows Phone.

Microsoft také potvrdil, že platforma Windows Phone 8 bude konečně podporovat vícejádrové procesory, dále technologii NFC pro bezdrátové mobilní platby, výměnné MicroSD karty a také dvě nová rozlišení displeje. K existujícímu rozlišení 480 x 800 mají přibýt i HD rozlišení 1 280 x 768 a 1 280 x 720 bodů. I když jde o výrazný pokrok, oproti tomu, jakým směrem jde s rozlišením u svých přístrojů Apple, jde stále o velmi omezené možnosti. Microsoft dále slibuje u Windows Phone 8 lokalizaci do 50 jazyků, což je dvojnásobek oproti Windows Phone 7.5 a také podporu ve 180 zemích světa s přístupem do Marketplace. To je zhruba trojnásobek oproti současné situaci.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz