Windows RT změní stávající model aktualizací

Albert Ryba | 14.06.2012 | Bezpečnost, Software | Žádné komentáře

Windows RT mají být operačním systémem pevně spjatým s konkrétními zařízeními a uloženým v paměti ROM či spíše EPROM. To ale vyvolává dosud nezodpovězené otázky, jak chce Microsoft řešit jeho aktualizace.

Na aktualizace Windows si uživatelé zvykli jako na zcela běžnou věc. Microsoft vydává pravidelné várky oprav každé druhé úterý v měsíci (v případě závažných situací pak i mimo tento plán), aby zajistil, že Windows nebudou obsahovat známé zranitelnosti, které útočníci využívají.

Tento systém funguje víceméně automaticky, kdy dojde prostřednictvím služby Windows Update ke stažení nových souborů a k náhradě souborů původních.

Windows RT budou vyžadovat změnu modelu

Stejný systém přinesou i chystané Windows 8, ale pravděpodobně nikoliv jejich „sesterské“ Windows RT, které mají být určené pro přístroje s procesory ARM. Už to poukazuje na fakt, že půjde prakticky o dva velmi odlišné operační systémy, které budou mít jen málo společných rysů (omezujících se primárně na použité rozhraní Metro a v něm provozované aplikace).

Na to, že by se tento OS měl již za pár měsíců objevit na trhu o něm existují zatím jen velmi kusé informace a není ani vůbec jasné, jak bude řešen právě aktualizační proces. Experti totiž předpokládají, že výrobci naflashují Windows RT z image do EPROM přístroje během výroby a koncový uživatel již do této „instalace“ nebude dále zasahovat. Podobný model je typický i pro další mobilní operační systémy.

Jak Microsoft bude řešit aktualizace Windows RT proto není zatím vůbec jasné. Například zda použije další EPROM, do níž se budou ukládat jen nové soubory a nebo bude nutné vždy provést kompletní přeflashování. První varianta by byla logická v případě častých a minoritních updatů, které byly dosud pro operační systémy Windows typické, protože kompletní flash bývá spojen s riziky, že například při výpadku napájení nebo při jiné chybě se přístroj nemusí už znovu rozběhnout. Navíc řada uživatelů má v živé paměti stále nepovedené aktualizace smartphonů Samsung s Windows Phone 7, které zůstaly po prvním updatu v loňském únoru naprosto nefunkční.

Kdo se aktualizací ujme?

Nicméně pokud budou jednotlivé flashovatelné image Windows RT přizpůsobované konkrétním přístrojům, nastane pak další problém. A to ten, že takovou aktualizaci budou muset nejprve upravit výrobci podle specifik jednotlivých modelů. A jak již víme z příkladu Androidu, jedná se o velmi ošemetný model, který s každou novou verzí OS odepíše poměrně nemalé procento zejména starších přístrojů, pro něž již výrobci nechtějí update připravovat. Jejich uživatelé se pak musí obejít bez nových funkcí i bezpečnostních oprav. Méně renomovaní výrobci se pak s tvorbou jakýchkoliv aktualizací ani neobtěžují. Dalším problémem je pak zdržení, které nastane i v případě přístrojů, jež má smysl pro výrobce i nadále udržovat aktuální.

Zvládnutí aktualizačního mechanizmu se tak může stát úhelným kamenem úspěchu Windows RT a podle odborníků je pro jejich úspěch klíčové, aby Microsoft dokázal tento proces připravit tak, aby probíhal absolutně bez potíží. Vzhledem k tomu, že chystaný operační systém pro procesory ARM ponese značku Windows, chybějící bezpečnostní záplaty pro objevené zranitelnosti by mohly vést k nespokojenosti uživatelů a v důsledku možná až k poškození značky Windows jako celku. Protože řada koncových uživatelů si nemusí být vědoma rozdílu mezi RT a běžnou verzí Windows a mnoho komentátorů poukazuje na fakt, že existence dvou velmi odlišných OS pod podobnou značkou může na trhu vyvolávat dlouhodobě zmatky a nejasnosti.

Navíc v případě většího rozšíření Windows RT na trhu je pravděpodobné, že se útočníci ve velkém na tento systém zaměří a bude potřeba jej velmi dobře chránit. Pokud tedy bude chtít Microsoft udržet všechny přístroje s Windows RT stále aktuální a bezpečné, měl by z procesu updatů vyřadit výrobce a případně operátory a provádět tyto úkony vždy sám. To ale neumožní jednotlivá zařízení po softwarové stránce na trhu příliš odlišit a kustomizovat. A aktualizace pak také díky případnému rozšíření nového OS (a s tím související atraktivity pro útočníky) budou muset probíhat pravděpodobně mnohem častěji, než u dnešních Windows Phone.

Na druhou stranu je fakt, že Windows RT mohou být svým způsobem i bezpečnější než jiné verze Windows, protože jejich uzavřenost a nemožnost snadné modifikace by je měla učinit odolnější proti infikování malwarem. Ani to ale útočníky nezastaví a určitě si najdou cesty, jak na přístroje s tímto OS efektivně zaútočit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz