BlackBerry OS opouštějí vývojáři, loď se pomalu potápí

Martin Noska | 16.07.2012 | Mobilita | Žádné komentáře

Společnost RIM, která se ještě před pár lety těšila se značkou BlackBerry velkému zájmu podnikové sféry, se potýká nejen s tvrdou konkurencí a zdržením při uváděním nových produktů, ale i s výrazným propadem zájmu vývojářů o svojí platformu. Ti logicky přesunují svoji pozornost na perspektivnější operační systémy jako jsou Android, iOS či Windows 8. Přitom právě podpora ze strany vývojářů je obvykle klíčem pro úspěch platformy na trhu.

RIM situaci nepomohl ani odkládáním uvedení nové generace přístrojů s operačním systémem BlackBerry 10 a řada vývojářů nad tímto projektem již zlomila hůl. Alespoň to vyplývá z průzkumu mezi vývojáři uskutečněného společností Baird Equity Research, která se dotazovala 200 programátorů vybraných ze vzorku zahrnujícího 4 300 jedinců. Výsledek ukazuje, že na desetistupňové škále (kde nula znamená minimum a desítka maximum) jejich zájem o BlackBerry 10 aktuálně klesl na 3,8 bodu z 4,6 bodů v předcházejícím čtvrtletí. U stávající verze mobilního OS BlackBerry 7 pak propadl dokonce na 2,8 bodu z předchozích 3,8 bodu, což jsou v obou případech zatím nejnižší dosažené hodnoty. Jedná se jen o málo vyšší hodnotu, než například u téměř opuštěného WebOS od HP, který dosáhl 2,1 bodu.

iOS a Android bodují

Respondenti byli naopak velmi optimističtí co se týká platformy iOS, která skončila s 9,3 body a také ohledně Androidu od Googlu, jenž lehce klesl na 8,7 bodů. Přesto si oba tito hráči drží dlouhodobě vysoké skóre. Zajímavý je propad perspektivy mobilní platformy Windows Phone 7 poté, co Microsoft oznámil, že současnou generaci smartphonů nebude možné upgradovat na Windows Phone 8 a jejich majitelé tak zůstanou bez možnosti přechodu na novou verzi. Tím pravděpodobně dojde k samovolnému úpadku WP7 podobně jako v případě Windows Mobile. Více viz následující graf.

Zájem vývojářů o mobilní platformy. Zdroj: Baird Equity Research, červenec 2012

Zájem vývojářů o mobilní platformy. Zdroj: Baird Equity Research, červenec 2012

Příliš povzbudivé nejsou ani další zjištění spojená se vzorkem vývojářů, kteří plánovali vyvíjet pro BlackBerry 10, neboť 31 % z nich již potvrdilo, že zrušili části nebo i celé zamýšlené projekty. V předchozím čtvrtletí bylo toto číslo ještě vyšší, šlo o 34 % dotázaných. To svědčí o faktu, že pravděpodobně kdo chtěl tuto platformu již opustit, už se k tomuto kroku odhodlal dříve a je možné, že jí zůstane věrná sice malá, ale poměrně loajální skupina programátorů.

Optimismus ze strany RIMu

Přesto analytici tvrdí, že šance na to, že by se pozice RIMu na trhu změnila a podařilo se mu obrátit nepříznivý vývoj je stále menší. Také společnost IDC ve svém posledním průzkumu mezi vývojáři uvádí pokles zájmu o BlackBerry z 20,7 % v posledním čtvrtletí roku 2011 na 15,5 % v prvním čtvrtletí 2012. Naopak RIM ale žádné potíže nepřiznává a podle jeho zástupců jen za loňský rok údajně vzrostl počet dodavatelů aplikací pro jeho platformu o 157 % a z BlackBerry App Worldu bylo již prý staženo přes tři miliardy aplikací. Také Alec Saunders, který pracuje jako viceprezident pro vztahy s vývojáři nedávno reagoval na firemním vývojářském blogu na průzkum agentury Baird Equity Research příspěvkem, kterým striktně odmítá tento nastíněný trend.

Ze zmíněného průzkumu pak vyplynulo ještě několik zajímavých zjištění, které stojí za zmínku. 71 % vývojářů potvrdilo, že ohlášení platformy Windows Phone 8 v nedávné době výrazně zvýšilo jejich zájem o tento mobilní OS. Dalších 64 % pak projevilo nadšení z nového tabletu Surface od Microsoftu. 62 % vývojářů tvrdí, že nejvíce je zájem o aplikace z mobilních zařízení Samsungu a 23 % pak potvrdilo, že nejpoužívanější přístroj pro stahování jejich aplikací byl tablet Kindle Fire od Amazonu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz