Jak to v ČR vypadá s adopcí protokolu IPv6?

Martin Noska | 10.07.2012 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Před více než měsícem se uskutečnil další celosvětový IPv6 den a opět proběhl bez větších problémů a incidentů. Oproti loňskému roku, kdy si většina firem chtěla jen provoz přes nový protokol vyzkoušet, plánovala řada velkých hráčů nechat IPv6 služby již natrvalo zapnuté. Jiří Průša na toto téma zveřejnil na blogu CZ.NIC článek, ve kterém zhodnotil, jak firmy dodržely svoje sliby a jak nástup IPv6 zejména v Česku pokračuje.

Příznivou zprávou je skutečnost, že IPv6 konečně začínají adoptovat i velcí telekomunikační operátoři. Například Telefónica Czech Republic od 1. července 2012 nabízí všem novým zákazníkům vedle IPv4 rovněž i IPv6 adresu a některý ze dvou typů modemů s podporou příslušných standardů (Comtrend VR-3026e, Huawei EchoLife HG622u) ze svojí aktuální nabídky. Pro dosavadní zákazníky pak nabízí Telefónica možnost objednat si fixní IPv6 adresu na zákaznické lince či v některé z prodejen.

Pozitivní dopad měl IPv6 den také na podporu tohoto protokolu na straně webových, e-mailových a DNS serverů. Podle statistik laboratoří CZ.NIC má nyní AAAA záznam již 13,49 % domén v .cz zóně, což oproti květnu představuje téměř 3% nárůst. Ještě větší skok lze najít v IPv6 Observatory zaměřující se na „velké hráče“ představující 500 nejnavštěvovanějších webů. Česká republika si v tomto žebříčku s přehledem stále drží první místo, přičemž nárůst mezi 1. červnem a 7. červencem činil více než 50 %.

Vzhledem k tomu, že se tato statistika IPv6 zaměřuje jen na 500 nejnavštěvovanějších stránek z dané země (tedy nejen stránky v národní doméně, ale rovněž stránky jako je Facebook.com, Google.com a jiné), lze v číslech dobře vidět, jak se podpora „šestky „v České republice promítla rovněž do statistik ze Slovenska, kde za více než 100% nárůstem stojí především takové stránky, jako jsou Seznam.cz či Centrum.cz. O tom, že podpora IPv6 na Slovensku od tamějších hráčů není zdaleka tak silná, pak svědčí i fakt, že třeba Zoznam.sk či Centrum.sk zatím podporu nové verze internetového protokolu nezprovoznili. Velcí globální hráči typu Google či Facebook pak stojí za skokovým nárůstem například u Kypru.

Vedle vlastních webů se pak podařilo udržet rovněž podporu IPv6 u DNS serverů, kde se blížíme k „magické“ 50% hranici, konkrétně to 7. července bylo 49,82 %, zatímco o měsíc dříve šlo o 49,58 %. I když rozdíl vypadá jako zanedbatelný, v praxi jde o zhruba 2 300 domén více.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz