Jak vybrat správného poskytovatele cloudových služeb

Václav Nový | 09.07.2012 | Cloud | 3 komentáře

Jedním z hlavních problémů firem, které chtějí využívat cloudové služby, je zvolit si správného providera. Právě výběr poskytovatele přitom může být kritickým faktorem pro úspěch či selhání i pro to, jak bude firma s cloudovým modelem v důsledku spokojená.

Kvalita služeb poskytovatele, zkušenosti v dané oblasti či profesionalita technického zabezpečení se totiž může v jednotlivých případech výrazně lišit.

Výběr poskytovatele je logickým krokem následujícím poté, co se firma rozhodne, jaký software bude chtít provozovat v cloudu. Důležité je vybrat partnerskou firmu se správnými zkušenostmi podle vaší situace. Při výběru se proto zaměřte na následující oblasti:

Kritéria pro výběr poskytovatele

Nechte si předvést, jak poskytovatel produktu rozumí. Najděte poskytovatele, který má hluboký vhled a zkušenosti s řešeními, která jsou blízká i vaší situaci. Chtějte předem vidět plán, jak bude cloudová služba zajištěna, jak bude fungovat a z jakých modulů bude složena.

Vyžadujte zkušenost z vašeho oboru podnikání. Velkou výhodou je, když má provider praktické zkušenosti v tržní vertikále, v níž působíte i vy. Chtějte proto, aby vám poskytl reference od společností, které jsou vám podobné. Tedy mají obdobný obrat, počet zaměstnanců a hlavně řešily i podobný problém jako vy. Existují poskytovatelé, kteří vám budou tvrdit, že uspokojí všechny typy zákazníků, ale nakonec se může ukázat, že s firmou, jako je ta vaše, neměli dosud žádnou zkušenost a že si vše tedy budou zkoušet poprvé.

Možnosti doplnění řešení o další prvky. Někteří poskytovatelé, kteří se soustředí na určitou vertikálu trhu, mají už pro takovéto účely připravené vlastní specifická řešení v podobě softwarových add-onů, která mohou významným způsobem zlepšit funkcionalitu softwaru, jenž plánujete používat. A i v případě, že se těmto doplňkům chcete vyhnout, jsou jednoznačným indikátorem skutečnosti, že poskytovatele disponuje vhledem do dané oblasti, má o ni skutečný zájem a bude vám moci poskytnout expertízu na úrovni.

Zkušenost s integrací cloudových služeb. Ujistěte se, že tým poskytovatele má také zkušenosti s integrací různých cloudových služeb do jednoho celku. Když služby vzájemně nespolupracují, může se jednat o kritickou překážku ve schopnosti je využít a právě hladká a bezešvá integrace nejen s vašimi IT systémy, ale i s dalšími službami je jedním ze základů pro úspěch.

Další rozvoj služby a zkušenost s její adopcí uživateli. Důležité pro úspěch softwaru v cloudu je jeho přijetí zaměstnanci firmy. Je nezbytné, aby poskytovatel měl zkušenost nejen v samotné implementaci, ale i v tom, jak nový software představit zaměstnancům, aby jej skutečně akceptovali. Klíčový je také další vývoj služby, založený zejména na zpětné vazbě klientů.

Dejte i na svoje pocity, dojem a důvěru. Uzavření smlouvy s poskytovatelem cloudových služeb je jen začátkem cesty, která by měla mít delšího trvání. I navzdory všeobecnému přesvědčení, že nasazení cloudu je jednoduchou záležitostí, obvykle je opak pravdou a jde o proces, který je spojený s transformací celého byznysu. Závazek přijmout cloudový model proto udělejte jen v případě, že na něj budete připraveni a až si budete skutečně jisti, že poskytovatel služeb je schopný splnit všechna vaše přání. Počítejte s tím, že půjde o vztah, který se bude dlouhodobě vyvíjet a podle toho si svého partnera i vybírejte.

Autor pracuje jako nezávislý konzultant v oblasti cloud computingu.

3 komentáře u článku “Jak vybrat správného poskytovatele cloudových služeb”

 1. Anna Almáši napsal:

  Souhlasím s tím, že uzavření kontraktu s dodavatelem cloudového řešení to všechno teprve začíná. Budování kvalitního vztahu se zákazníkem může pro poskytovatelé cloudových aplikací představovat mnohem důležitější aspekt, jelikož zde má klient větší flexibilitu, není zatížen investicí do SW a pokud dodavatel nesplňuje jeho očekávání, může ho snadněji vyměnit.

 2. Václav - O2 Ambassador napsal:

  A co takhle si vybrat poskytovatele, který může vedle cloudu dodat i další služby – mobil, pevná, internet a sjednotit tak veškerou administrativu spojenou s komunikací a ICT? Mluvím o programu O2 Exclusive v kombinaci s O2 Cloud. Na webu http://www.02.cz je možné vyzkoušet si, jak jednoduché je O2 Cloud spravovat.

  • Antiambasador napsal:

   Milý Václave, snad si nemyslíš, že někdo takové vlezlé reklamě podlehne. Tenhle web není o propagandě, ale právě o tom udělat si nestranný názor na věc. Takže se snažíš asi marně hochu. Spíš to ukazuje, jak je O2 ubohé, když se musí lákat lidi takovým zoufalým způsobem.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz