Linux Mint 13 KDE: Přívětivost na prvním místě

Albert Ryba | 26.07.2012 | Software | 1 komentář

Operační systém Linux Mint, který se v poslední době drží na špičce zájmu mezi linuxovými distribucemi, byl tento týden uvolněn ve verzi 13 (Maya) s prostředím KDE. Tato verze je založena na desktopové verzi Ubuntu 12.04 (nejedná se tedy o derivát Kubuntu) a doplňuje již dříve vydané edice s GUI Gnome a Xfce. Mint se stal již před časem osvědčenou alternativou pro uživatele, kteří se nesžili s rozhraním Unity a nabídkou různých rozhraní se pokouší uspokojit odlišné požadavky svých uživatelů.

Pokud jste zatím žádný Linux nezkusili a máte stále obavu, že půjde o komplikovaný systém s velkými nároky na znalosti, budete pravděpodobně překvapeni, jak daleko je tento mýtus k realitě a jak snadné a bezproblémové je přejít na tento open source operační systém. Také může jít o zajímavou alternativu třeba do menší firmy, kde může Linux Mint 13 kompletně nahradit desktopová Windows na pracovních PC a nemusíte se obávat, že by vaši zaměstnanci nedokázali tento systém ovládat.

Začínáme s Mintem

Instalační image Linuxu Mint 13 KDE má 900 MB, takže se jedná o DVD image a nikoliv o CD a je k dispozici ve 32bitové a 64bitové verzi. Vzhledem k tomu, že jde o hybridní image, může být nejen vypálen, ale také případně zkopírován na USB flash disk, ze kterého může instalace proběhnout.

Menu KDE jsou umístěna v levém dolním rohu obrazovky. Po kliknutí na malou ikonu lze přetahovat věci mezi menu a složkou desktopu a není problém si na přední panel vytáhnout často používaná tlačítka, jako třeba předpověď počasí nebo tlačítko sloužící k vypínání. Pracovní plocha je také optimalizována pro vyšší i nižší rozlišení. Zatímco na displejích s rozlišením 1 366 x 768 bodů je obvykle dostatek prostoru a není nutné šetřit místem, při nižších rozlišeních jako je třeba 1 024 x 768 bodů, které je obvykle používané na 10“ netboocích, je vhodné použít optimalizovaný KDE Netbook workspace (viz obrázek níže). Ten je jednou z nejlépe zpracovaných pracovních ploch na netboocích, s jakou se můžete v současnosti setkat a přináší velmi komfortní práci. Ikony aplikací lze snadno přidávat a mazat či aplikace spouštět a jsou zde pohromadě dostupná i všechna důležitá nastavení. Uprostřed obrazovky je pak lišta pro vyhledávání. Aplikace se ve výchozím nastavení spouští v celoobrazovkovém módu.

Pracovní plocha Linux Mint 13 KDE Netbook

Pracovní plocha Linux Mint 13 KDE Netbook

Softwarová výbava Linux Mint 13 KDE

Co se týká softwarové výbavy, je Mint 13 KDE postaven na linuxovém Kernelu 3.2.0 s podporou nejnovějších periferií a zařízení. Doba, kdy se vám mohlo stát, že pod Linuxem nerozchodíte některé zařízení v PC nebo mimo něj, je již dávnou minulostí. Instalace je na většině počítačů bezproblémová a stačí obvykle ručně doinstalovat jen opravdu specifické periferie. Samotné rozhraní KDE je ve verzi 4.8.4 a nabízí pěkný vzhled, ale současně i výkon a flexibilitu.

V základní výbavě OS Linux Mint 13 je pak například aplikaci pro správu fotografií digiKam 2.5.0 s možnostmi katalogizace, tagování, geolokace, editace, sdílení či tvorbou panoramat. Dále zde najdeme LibreOffice ve verzi 3.5.3.2 obsahující populární kancelářské aplikace. Standardní součástí je také stále ještě prohlížeč Firefox, a to i přesto, že jeho hvězda v poslední době padá a některé linuxové distribuce jej již nahradili konkurenčním Chromem. A v neposlední řadě zde najdeme třeba editor obrázků GIMP ve verzi 2.6.12 či aplikace VLC 2.0.1 pro přehrávání médií, audiopřehrávač Amarok 2.5.0 a podobně. Již po základní instalaci máte tedy k dispozici plnou výbavu a můžete okamžitě začít s jakoukoliv běžnou prací.

Zdroj: ZDNet.com

1 komentář u článku “Linux Mint 13 KDE: Přívětivost na prvním místě”

  1. allij napsal:

    Hezky pochvalně napsaný článek. Bohužel tam schází zásadní informace o tom jak Linux Mint umí zvládat dnešní chytré telefony .Návody ne fórech jsou vesměs pro staré telefony Siemens a pár Ericcsonů.Nepodpora wifimodulů Broadcom v jádře je taky na škodu.Bez připojení k síti si nemohu doinstalovat potřebné baličky a zprovoznit wifinu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz