Microsoft Office 2013: Cloud na prvním místě

Martin Noska | 17.07.2012 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Microsoft včera oficiálně představil novou verzi kancelářského balíčku, vyvíjenou pod označením Office 15, která bude nabízena pod názvem Office 2013. Na rozdíl od svého předchůdce, Office 2010, které byly do velké míry postaveny na dosavadním modelu čistě lokálně provozovaných aplikací s lokálně ukládanými dokumenty, znamenají Office 2013 významný posun směrem ke cloudu. Podle komentátorů se jedná o zcela zásadní změnu v celé historii tohoto kancelářského balíčku.

Microsoft včera spolu s představením svého nového produktu uvolnil i uživatelské preview Office 2013, které je volně ke stažení z adresy http://www.microsoft.com/office/preview/en a každý zájemce si jej může ozkoušet. Microsoft ovšem definitivně odepsal Windows XP a Vistu a nové Office pro svůj běh budou potřebovat Windows 7 či 8 (včetně verze RT pro procesory ARM). Díky sbližování desktopových a mobilních operačních systémů není překvapením, že Office 2013 poběží také na mobilní platformě Windows Phone 8.

Office 2013 využívají možností cloudu naplno

Jedná se vlastně o soubor klientských aplikací, které spolupracují s cloudovými službami Microsoftu a jednotlivé edice se pak budou odlišovat i možnostmi, které nabídnou v souvislosti s cloudem. Samotné ceny jsou zatím neznámé a je otázkou, jak je Microsoft nastaví, protože jejich vybalancování je obvykle mnohem náročnější než u klasických softwarových balíčků. Office 2013 budou spolupracovat se službou SkyDrive pro ukládání dat a navíc budou podporovat přenos nastavení jednotlivých aplikací. To v praxi znamená, že uživatel bude mít na každém počítači s klientskou aplikací Office 2013 po přihlášení takové nastavení, na jaké je zvyklý bez ohledu na zařízení, které právě používá.

Samotné funkce pro práci s dokumenty se po letech vývoje změní jen minimálně a už u minulých verzí Office byly doladěny takřka k dokonalosti. Za zmínku stojí například funkce v Excelu, které mají předvídat jak bude chtít uživatel pokračovat. Microsoft bude nové aplikace Office logicky optimalizovat primárně pro použití pod Windows 8, takže budou k dispozici jak pro rozhraní Metro, tak i pro běžnou pracovní plochu. Ovládat je bude možné nejen myší, ale i dotyky.

Nicméně dřívější představa, že by tyto dva klíčové produkty mohly být uvedeny na trh souběžně, se již v současnosti ukazuje jako nereálná a i když Microsoft neupřesnil žádné termíny, nepředpokládá se uvolnění dříve než začátkem roku 2013. Některé zdroje ale hovoří dokonce až o květnu 2013.

Samotná orientace na cloud pak přináší nové možnosti pro sdílení souborů, komunikaci a není překvapením, že Microsoft úzce propojí Office 2013 i se svými nedávno nakoupenými komunikačními produkty jako je Skype a Yammer. Pomocí Skypu například půjde volat přímo na kontakty v Outlooku. Také nová verze SharePointu přináší možnost přímé komunikace mezi uživateli, která dosud této aplikaci chyběla. Co se týká sdílení, zde se Microsoft neomezuje jen na přístup k dokumentům pro jiné uživatele v rámci Office, ale i možnosti sdílet dokumenty v nejrůznějších on-line službách.

Práci s novými Office 2013 pak zachycuje i následující video, ze kterého můžete vidět, k jakým změnám v případě dosud roky prakticky neměnných aplikací došlo.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz