Microsoft Office 2013 – první zkušenosti

Ľuboslav Lacko | 19.07.2012 | Software | 1 komentář

Cloud, mobilita práce či masivní nástup tabletů, který zanedlouho naplno zasáhne i uživatele Windows – to jsou trendy, na které reaguje i nový kancelářský balík MS Office 2013. Od začátku týdne je k dispozici verze Preview, a tak jsme ji vyzkoušeli včetně upgradu z verze 2010.

Office 2013 si můžete stáhnout z adresy http://www.office.com/preview, případně v rámci MSDN nebo Technet subskripce. Na uvedené adrese URL je preferovaná 32-bitová verze sady Office, i když v počítači používáte 64bitovou verzi Windows. Je to odůvodněno možným problémem s kompatibilitou doplňků pro sadu Office, pocházejících od třetích stran. Tato verze nám však neumožnila upgrade ze 64bitové verze Professional Plus 2010, a tak jsme stáhli instalační soubor Office Professional Plus 2013 z MSDN. Upgrade na novou verzi pak proběhl pomocí několika kliknutí bez jakýchkoliv problémů.

Nový design bude pravděpodobně standardem pro nové desktopové aplikace Microsoftu (i) pro Windows 8. Připomínáme, že Office 2013 ve verzi Preview jsou jen klasická desktopová aplikace. Na Office ve stylu Metro, označované zatím jako Office on Windows RT, které budou obsahovat aplikace Word, Excel, PowerPoint a OneNote, si pravděpodobně ještě chvíli počkáme.

Postřehy z aplikací Office 2013

Po spuštění aplikace Word 2013 jsme mohli uplatnit prakticky všechny návyky z verze 2010 na klasickém PC. Intuitivně jsme přišli na to, jak efektivně používat gesta na multidotykovým displeji. Velmi dobře funguje kombinace s externím velkým monitorem a tabletem umístěným pod ním v dosahu pravé ruky. Pak tablet s vypnutým monitorem poslouží jako velkoplošný multidotykový touchpad. Je to ideální například na zoomování pomocí gesta.

Následně jsme otestovali druhou aplikaci, kterou používáme asi nejčastěji – Outlook 2013. Všechny e-mailové účty jsme měli v režimu IMAP / SMTP a k přemigrování z předchozí verze došlo bez jakýchkoliv problémů. Stejně jako i kalendář a úkoly, které jsme měli v Office 2010 svázané s účtem Live přes Outlook Hotmail Connector.

Po úspěšném a prakticky bezproblémovém otestování upgradu jsme začali testovat instalaci na nový tablet s Windows 8. A zde paradoxně začaly drobné problémy s aplikací Outlook 2013. První z nich je nemožnost pokračovat v přidávání e-mailového účtu, pokud přijímání či odesílání testovací zprávy dopadne neúspěšně. Jelikož jsme nebyli na firemní síti, nebylo možné nastavit jedno mailové konto, protože odeslání zprávy přes SMTP dopadlo neúspěšně. Druhý problém možná pramení z naší nevědomosti. Navzdory snaze se nám nepodařilo připojit k poštovnímu účtu, který končí na hotmail.sk, a to navzdory nastavené propojenosti operačního systému Windows 8 se zmiňovaným kontem, do kterého se při náběhu OS přihlašujeme. V Office 2010 se to řešilo elegantně přes Outlook Hotmail connector.

Velmi rozpačitě působilo i zobrazování dokumentů PDF v aplikaci Word 2013. Netrpělivě jsme vyzkoušeli i možnost editování těchto dokumentů. Na některých fungovalo bez problémů, některé dokumenty se zobrazily nesprávně.

Suma sumárum, je to verze preview a nedá se ani počítat, že by již fungovala bez potíží. Přestože Office 2013 jsme nainstalovali na tablet Samsung 700T s multidotykovým displejem a s elektronickým dotykovým perem, pár hodin jsme ho „znásilňovali“ v klasickém režimu s myší a klávesnicí. Teprve potom jsme začali testovat „tabletovou“ funkcionalitu. Na toto téma připravujeme samostatný článek. Vaše zkušenosti s Office 2013 rádi uvítáme v diskuzi.

Zdroj: IT News.sk

1 komentář u článku “Microsoft Office 2013 – první zkušenosti”

  1. mike napsal:

    Pro synchronizace starsich verzi Outlook bych misto Outlook Connectoru dopoorucil EVO Collaborator. Vyhodou je, ze krome synchronizace s Hotmail umi synchronizovat i sluzby, ktere nejsou od MS – Gmail a dalsi. Umoznuje synchronizaci ukolu, kalendaru, a kontaktu. Navod je napriklad na http://pocitace-a-internet.blogspot.com/2015/07/synchronizace-hotmail-uctu-s-outlookem.html

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz