OS X 10.8 Mountain Lion: Opět o krok blíže cloudu

IT News.sk | 27.07.2012 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Apple zpřístupnil novou verzi operačního systému pro své počítače Mac s číselným označením OS X 10.8 a kódovým názvem Mountain Lion. Ta obsahuje dvě stovky zlepšení, která se zaměřují zejména na zrychlení startu systému, zdokonalení funkcí pro sdílení a posílání zpráv, bezpečnost, prohlížení webových stránek a synchronizaci s cloud.

Nový operační systém navazuje na předchozí verzi 10.7 Lion a pokračuje ve snaze spojit tradiční desktop s mobilním systémem iOS. O něco podobného se snaží i Microsoft, ale mnohem radikálnější, takže může narazit na odpor konzervativnějších uživatelů. Zdá se, že Apple přistupuje k problému citlivější a snaží se zabudovat některé rysy svého systému iOS pro tablety a smartphony do desktopového systému, aniž by narušil zažité zvyklosti dlouholetých uživatelů. Dobrým příkladem je aplikace Messages, která umožňuje výměnu zpráv s jakýmkoliv zařízením s iOS v rozhraní velmi podobném aplikaci iMessages v iOS.

Cloud na prvním místě

Mountain Lion také jako první operační systém Applu se přímo orientuje na cloudovou synchronizaci a storage. Přes cloud se již synchronizuje pošta, kontakty, kalendáře a připomínky, poznámky, Safari, Fotostream i dokumenty.

Technologie AirPlay už delší dobu umožňuje v případě mobilních zařízení bezdrátové vysílání obrazu přes Apple TV do televizoru. Nyní je tato technologie dostupná i pro počítače Mac. Pokud se tedy chcete dívat například video z notebooku na obrazovce televizoru, nemusíte již tato zařízení propojovat kabely.

Mountain Lion má také integrovaný systém na rozpoznávání hlasu, ale ten je zatím k dispozici pouze v angličtině, francouzštině, němčině a japonštině. A nutno dodat, že rozpoznávání hlasu je na velmi dobré úrovni.

Zajímavá i technologie Power Nap, díky které notebooky dokáží stahovat aplikace, zálohovat obsah a synchronizovat poštu i ve stavu spánku, a to bez práce ventilátorů a blikání LED diod. Po zapnutí notebooku pak nemusíte čekat na zdlouhavé stahování či zálohování. Tato možnost však funguje zatím jen s disky SSD.

Apple nezapomněl ani na zvýšení bezpečnosti. Systém zabezpečení Gatekeeper nově povoluje instalaci aplikací pouze přes obchod Mac App Store. Toto nastavení se však dá změnit a uživatel má vlastně tři možnosti: Mac App Store, Mac App Store + známí vývojáři a nebo instalovat aplikace z libovolného zdroje. Apple však varuje uživatele před poslední volbou.

Z dalších novinek vzpomeňme ještě např. integraci sociálních sítí Facebook a Twitter do lišty systému, vylepšený panel přizpůsobení, zlepšenou poštu (VIP), kalendář, kontakty, dashboard. Kompletní seznam zlepšení si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Apple.

Nový operační systém je dostupný ke stažení na stránkách Mac App Store za 19,99 dolaru. I v prodejní ceně by se Microsoft mohl přinejmenším inspirovat.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz