Paměti DDR4 míří do serverů, slibují nižší spotřebu

Albert Ryba | 23.07.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Nová generace pamětí typu DDR4 je prakticky připravena pro reálné nasazení. Jako první by měla nalézt uplatnění v serverech a během dalších let pak proniknout i do běžných PC, notebooků i tabletů. Právě pro serverové nasazení mohou být paměti DDR4 vybaveny technologií cyklické kontroly redundance, která může ověřovat integritu paměti či technologií parity zabudované přímo do DRAM modulu. Díky tomu nemusí být parita zajišťována speciálním čipem navíc.

Výrobci buď již přímo představili první paměťové moduly DDR4 a nebo je alespoň intenzivně testují. Například Samsung začátkem července předvedl produkční 16GB paměťový modul DDR4 s frekvencí 1600 MHz a chystá i výrobu 32GB modulu. První vzorky 2Gb DDR4 čipů ovšem Samsung uvolnil již v prosince 2010.

Spotřeba DDR4 není jediným benefitem

I když frekvence tedy zatím nepřesahuje hodnoty známé z čipů DDR3, má velký potenciál růstu a běžně by paměti DDR4 měly být k dispozici s taktem vysoko nad 2 GHz a později pravděpodobně až přes 4 GHz. Předpokládá se, že po dosažení produkčního režimu se podaří dosáhnout minimálně dvojnásobku rychlosti, se kterou se běžně setkáváme dnes. Výrobci zatím používají pro první moduly 30nm technologii, ale počítá se, že brzy přejdou na lepší výrobní technologii a vyšší hustota pak umožní vyrábět moduly s vyšší kapacitou.

Oproti DDR3 by také měla o až 40 % klesnout spotřeba a to zejména díky nižšímu napětí, které by nemělo přesáhnout podle JEDEC specifikace 1,2 voltu. Na snížení spotřeby se podílí i vylepšená verze tzv. POD logiky, která umožňuje omezovat odběr proudu. Ke snížení spotřeby došlo díky vylepšení práce se signálem, kdy jde spotřebovávána energie jen při zápisu nulové hodnoty bitu. Také došlo k omezení četnosti refreshe, což opět znamená nižší nároky na energii a navíc i menší zahřívání čipů a omezení potřeby chlazení. Pro datová centra tato architektura znamená jednoznačně nárůst výkonu při úsporách výdajů na provoz.

DDR4 jsou sázkou na jistotu

Průmysloví analytici očekávají, že se paměti DDR4 díky těmto svým vlastnostem rychle uchytí a budou provozovateli datových center velmi žádané. Vidina energetických úspor tak může kompenzovat i zpočátku vyšší ceny.

I když v současnosti jsou k dispozici i nízkoenergetické paměti DDR3, označované také jako LPDDR, jež běží též na napětí 1,2 voltu, jejich výroba je velmi drahá s minimální perspektivou výraznějšího poklesu a lze očekávat, že DDR4 moduly budou brzy cenově dostupnější. Paměti LPDDR také neposkytují výkonnostní výhodu, což je jejich další mínus. O tom, že nástup pamětí DDR4 na trh bude mnohem rychlejší než kdy jindy, nepochybují ani analytici IHS iSuppli, podle nichž již v roce 2015 paměti DDR4 ovládnou více než polovinu trhu.

Také další výrobce pamětí, společnost Micron, již začátkem května uvolnila první plně funkční DDR4 moduly pro účely testování, které byly vyvinuty ve spolupráci s tchajwanskou firmou Nanya. Pozadu nezůstává ale ani třeba Hynix, který na tomto poli patří též k průkopníkům.

Brzdou DDR4 jsou zatím výrobci procesorů

Samotný Intel ovšem plánuje začít paměti DDR4 používat u svojí serverové platformy Haswell-EX v roce 2014, což bude znamenat definitivní konec DDR3 v serverech a prosazení nového standardu do mainstreamu. AMD svoje plány ještě ani nezveřejnilo. Nelze ale vyloučit, že v tomto časovém harmonogramu dojde k určitému zrychlení, protože například Samsung na Intel poměrně intenzivně tlačí, aby k oficiální podpoře DDR4 došlo již v příštím roce.

Cesta do běžných PC se pak otevře zejména s masovou produkcí a poklesem cen. Ale zatímco u stolních počítačů několik wattů spotřeby nebude hrát roli, hlavně u mobilních přístrojů by mohly DDR4 čipy získat velkou popularitu, protože každý watt znamená rozdíl ve výdrži obvykle v řádech desítek minut.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz