Stanou se ReRAM paměti náhradou NAND flash čipů?

Albert Ryba | 18.07.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Společnosti jako Toshiba, Panasonic, Micron či Samsung mají velké plány na prosazení nových paměťových čipů označovaných jako ReRAM (Resistive RAM). Ty se mají stát jednou z alternativ k dnes populárním NAND flash pamětí. Příští rok by měly být k dispozici první vzorky a v roce 2015 by se ReRAM čipy mohly objevit v prvních přístrojích.

NAND technologie je na trhu již delší dobu a má některé nedostatky, jež se nepodařilo odstranit ani neustálým zlepšováním. Rostoucí zájem o tyto čipy, které se stále častěji využívají i jako primární úložiště dat hlavně v mobilních přístrojích, pak logicky vzbuzuje zájem nabídnout lepší alternativu. Kromě ReRAM by se tak v následujících letech měly na trhu objevit i další technologie, jako paměti typu PCM, MRAM, racetrack či grafenové flash paměti, jejichž vývoj je v různých dokončovacích stádiích. Existující konkurence by navíc mohla vést k dalšímu snižování cen paměťových médií.

ReRAM versus NAND flash

Zatímco NAND flash paměti pracují na principu existence či neexistence elektrického náboje v určité paměťové buňce a případně jeho síly, což indikuje jaké bity jsou na určitém místě uloženy, ReRAM fungují na principu změn v odporu buňky. Tato technologie přináší oproti NAND flash čipům zejména vyšší rychlost v řádech nanosekund místo milisekund (díky čemuž se přibližuje rychlosti pamětí DRAM), dále delší odolnost v řádech milionů zápisů a v neposlední řadě také mnohem nižší energetické nároky a nižší napětí pro provoz.

Přesto alespoň v prvních letech budou mít NAND flash čipy stále výhody, zejména v nízké výrobní ceně a hustotě, což umožňuje produkci vysokokapacitních SSD. Díky tomu je možné, že místo toho, aby byly zcela vytlačeny z trhu, dostanou se spíše do pozice mezi pomalé, ale relativně levné pevné disky na jedné straně a extrémně rychlé, ale drahé produkty založené na ReRAM či PCM technologii na straně druhé.

Podpora výrobců je klíčová

Právě silná firem pozice firem jako jsou Toshiba, Micron nebo Samsung, které působí na trhu s rychlými úložnými řešeními může adopci produktů založených na ReRAM výrazně urychlit. Tito výrobci se v současnosti snaží nahradit tradiční 15 000 otáčkové pevné disky prostřednictvím SSD a i když jde stále o okrajový segment trhu, je atraktivní zejména díky solidním maržím.

Díky vyšší spolehlivosti se dá očekávat, že produkty založené na ReRAM čipech by se mohly uplatnit pro běh kriticky důležitých aplikací či pro ukládání nejdůležitějších a nejčastěji používaných dat. Měny by také nahradit dnešní SSD s NAND čipy v roli nejrychlejších řešení, neboť existují operace, při nichž je rychlost solid state disků stále nedostačující. A v neposlední řadě mohou ReRAM čipy slavit úspěch na mobilních zařízeních zejména díky tomu, že umožní díky nižším energetickým nárokům delší výdrž na baterie a mohly by se ze začátku stát například odlišovacím prvkem high-endových přístrojů.

Zdroj: ZDNet.com

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz