Vývoj webových aplikací se bez standardů neobejde

Matej Lednár | 13.07.2012 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

Při tvorbě webových aplikací, dokumentů XHTML, XML, CSS, JS, ale i při používání dalších technologií je velmi důležité dodržovat platné standardy a specifikace.

V praxi se ale často setkáme s tím, že aplikace se zavedených standardů nedrží. Díky této vlastnosti jsou pak schopny zpracovat i zápisy umístěné v zakázaném prostoru nebo i v nesprávném tvaru. Velmi dobrým příkladem v oblasti webových stránek je Internet Explorer, který nejenže akceptuje nesprávné zápisy, ale navíc podporuje vlastní syntax, kterou jiné internetové prohlížeče nepodporují.

Zatímco v minulosti to díky téměř monopolnímu postavení Internet Exploreru nebyl významný problém, v současnosti s rozmachem open source, množství různorodých platforem s různými prohlížeči a výrazným poklesem podílu IE na trhu se to už stává nepříjemnou skutečností.

Nedodržení specifikací znamená obvykle potíže

Pokud se projekt vytvořený s nesprávně aplikovanými standardy a specifikacemi dostane do aplikace, která je striktně dodržuje, vzniká problém. Výsledkem je nesprávné zobrazení obsahu nebo omezení vytvořené funkcionality. V případě webových aplikací jsou nejvíce postiženy dokumenty XML, XHTML, CSS, jakož i jejich kombinace s JavaScriptem a DOM.

Pokud autor nezná platné standardy, najít a odstranit takový problém může být časově náročné. Proto je při tvorbě jakýchkoliv projektů potřeba vycházet ze zavedených specifikací a provést testování ve více aplikacích nebo prostředích. Tím se dá eliminovat nesprávné vytváření projektů.

Pokud se podíváme do minulosti, velmi častým jevem při tvorbě webových aplikací pro všechny dostupné internetové prohlížeče bylo používání specifických zápisů, nazývaných hacky. Jejich úkolem bylo zajistit identickou funkcionalitu ve všech dostupných internetových browserech. Stav byl takový katastrofální, že jednotlivé hacky musely být různé aplikovány na jednotlivé verze aplikací. Důvodem bylo ignorování vytvořených standardů a specifikací, ale také monopolní postavení největšího hráče na trhu. S příchodem konkurence se podpora standardů postupně zlepšovala, přicházely nové aktualizace a verze prohlížečů i zdrojových aplikací zajišťujících renderování obsahu a zpracování skriptů. V současnosti se právě podpora standardů a specifikací stává hlavní konkurenční výhodou internetových prohlížečů.

Využijte nástroje pro ověření validity

Pro kontrolu dodržení standardů a specifikací se vytvářejí specializované nástroje určené pro vývojáře. V případě dokumentů CSS, XML a XHTML jsou k dispozici bezplatné on-line validátory konsorcia W3C.

Mezi další bezplatné on-line nástroje pro ověření dodržování standardů patří například validátor RSS a validátor RDF.

Pro JavaScript a DOM jsou k dispozici bezplatné nástroje Firebug, Internet Explorer Developer Tools či Opera DragonFly. Kromě specializovaných řešení poskytují určitý stupeň kontroly i vývojářské nástroje, a to například prostřednictvím zvýrazňování a kontroly syntaxe. Přitom tyto nástroje podporují syntax velkého množství programovacích jazyků, což specializované nástroje neumožňují.

Díky tvorbě projektů a jejich testování na dodržování standardů a specifikací mají vývojáři jistotu, že jejich projekt bude bez problémů funkční na jakékoliv platformě i v budoucnu. Zabrání se tím vzniku dodatečných nákladů na ladění a úpravu projektu pro ostatní platformy a aplikace.

Nabídka bezplatných a kvalitních aplikací zaměřených na správnost aplikování standardů a specifikací je na trhu dostatečná. Liší se zvolenou technologií a funkcemi, které jednotlivé řešení vývojářům nabízejí. Je potřeba se přitom vyvarovat užívání izolovaných nebo individuálně prosazovaných technologií, jejichž použití je omezeno na limitovaný počet platforem nebo aplikací. U webových aplikacích se například doporučuje používat SVG místo VML nebo JavaScript (ECMAScript) namísto JScriptu od Microsoftu. Podobné příklady lze najít i u jiných technologiích.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz