Windows 8 a Server 2012: Termín dokončení zveřejněn

Markéta Pastuchová | 10.07.2012 | Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft oficiálně zveřejnila termín, kdy budou uvolněny do výroby (RTM) její nové produkty Windows 8 a Windows Server 2012.

Jak již naznačovaly indicie z posledních týdnů, kdy Microsoft intenzivně pracoval na získání podpory ze strany vývojářů a také na přípravách programu pro aktualizaci, nové operační systémy jsou nyní téměř dokončeny a do výroby zamíří první v srpnu.

Nové Windows míří do výroby

Co se týká podnikového OS Windows Server 2012, vyvíjeného pod označením Windows Server 8, ten by se pak na prvních serverech měl objevit začátkem září. Komentátoři jej považuji za poměrně významnou aktualizaci serverových operačních systémů Microsoftu a o zájmu o něj svědčí i fakt, že jeho zkušební verze se dočkaly více než půl milionu stažení.

Mezi novinky má patřit například možnost správy z jedné konzole, vylepšení hypervizoru Hyper-V či využití nového souborového systému Resilient File Systém (ReFS). Celkově by Windows Server 2012 měl nabídnout lepší škálovatelnost a spolehlivost. Přibude také nové rozhraní Metro, které ovšem bude sloužit jen místo nabídky Start. Více o novinkách najdete v článku Microsoft Windows Server 8 – přehled hlavních novinek.

Co se pak týká desktopových Windows 8, ty by měly být všeobecně dostupné během října, pravděpodobně během jeho konce. Firmy, které jsou zapojeny v multilicenčních programech, si budou moci pořídit Windows 8 již během srpna a budou tak moci testovat tento nový OS a plánovat přechod. Předpokládá se, že ve stejné době by k Windows 8 měli mít přístup i registrovaní uživatelé sítí MSDN a TechNet.

Trh čeká smršť novinek

Výrobci počítačů již intenzivně pracují na svých přístrojích optimalizovaných pro Windows 8 a dá se očekávat, že ke konci roku se jich na trhu objeví celá škála. A to včetně nových přístrojů, které by měly být hybridy mezi notebooky a tablety a také včetně nových tabletů Surface s Windows RT. Ty by se měly dostat na trh zhruba v době, kdy budou veřejně uvolněny i samotné Windows 8.

Microsoft se zaměřil s tablety Surface na náročnější uživatele (kteří na přístrojích nešetří) a chce jít podobnou cestou jako Apple. Nicméně objevují se názory, že díky vysoké konkurenci na trhu bude mít Microsoft poměrně obtížnou cestu a představa až 50% marží na jednom tabletu Surface tak možná brzy vezme za své.

Spolu s uvedením Windows 8 do výroby má být spuštěn i komerční provoz internetového obchodu Windows Store, který se bude zaměřovat na aplikace pro rozhraní Metro. Microsoft se v souvislosti s Windows 8 pyšní tím, že se jedná údajně o nejvíce testovaný operační systém (během vývoje) a má poměrně agresivní plány na jeho prosazení na trhu. Ty zahrnují nejen snahu přesvědčit třetí strany k tvorbě aplikací přímo pro Windows 8, ale i zvýhodněné ceny pro upgrade z Windows XP, Visty a Windows 7.

Nicméně řada analytiků zůstává skeptická a jsou přesvědčeni, že nový OS nečeká snadná cesta. Zvlášť proto, že poměrně velká část komunity není nadšená z rozhraní Metro a komplikací je o fakt, že odnož Windows RT určená pro procesory ARM nebude kompatibilní s existujícími aplikacemi.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz