Gartner varuje před migrací z Windows XP na Windows 8

Albert Ryba | 09.08.2012 | Software | Žádné komentáře

Řada firem v současnosti přechází na Windows 7 nebo to má stále ještě v plánu. Některé ale hodlají počkat až na uvedení Windows 8 na trh, čímž se ovšem podle Gartneru vystavují riziku mezery v podpoře.

Analytici Gartneru Michael A. Silver, David W. Cearley a Stephen Kleynhans, tvrdí, že pro firmy využívající oblíbené Windows XP je v současnosti pokušením vynechat Windows 7 a počkat si až na Windows 8, které jsou již dokončeny a čeká se již jen na jejich oficiální uvedení. Nicméně podle Gartneru je potřeba brát v úvahu blížící se konec podpory Windows XP v dubnu 2014.

Migrace na Windows 8 aktuálním tématam

Téma migrace na Windows 8 se stává aktuální s tím, jak Microsoft zveřejnil termíny dostupnosti nového OS a spolu s uvolněním RTM verze do výroby. Termíny jsou víceméně ve shodě s obecným očekáváním, podle nějž měly být Windows 8 dostupné v druhé polovině letošního roku, i když například Gartner ještě před rokem spekuloval, že se Microsoft bude snažit, aby byl nový OS na trhu hned po prázdninách a využil tak vlnu nákupů spojenou se začátkem školního roku. Spěch s dokončením nových Windows je podle Gartneru na místě, protože Microsoft potřebuje zasáhnout s Windows 8 do bitvy o tablety, kde zatím soupeří iOS od Applu a Android od Googlu a stávající Windows 7 se nezdají pro tuto kategorii zařízení příliš vhodná. To, že tablety budou prioritou, potvrzuje i podpora čipů ARM a dotykové rozhraní Metro převzatí z platformy Windows Phone 7.

I když to tedy vypadá, že firmy budou mít na případnou migraci dost času, Gartner tvrdí, že i přes agresivní načasování Microsoftu budou potřebovat nezávislí dodavatelé a firmy zhruba 9 až 18 měsíců pro otestování podporovaných aplikací a vytvoření plánů pro nasazení. To znamená, že většina organizací nebude schopná Windows 8 nasadit dříve, než koncem roku 2013. A to je poměrně šibeniční termín, protože podpora Windows XP skončí již po pár měsících.

I když o Windows 8 se hovoří zejména spolu s novým rozhraním Metro, přinesou i řadu funkcí pro firmy. Mezi ně má patřit mnohem efektivnější využití funkce Direct Access, což je síťová funkce představená poprvé ve Windows 7, která umožňuje mobilním pracovníkům připojovat se do firemní sítě bez nutnosti využít VPN. Dále bude vylepšen Bitlocker, který bude nově šifrovat jen ty sektory pevného disku, která obsahují data a přibudou i bezpečnostní funkce, mezi nimiž je například Secure Boot, který blokuje možnost spuštění malwaru před nabootováním OS. Mezi další novinky Windows 8 v oblasti bezpečnosti patří širší využití technologie ASLR, randomizace alokace paměti či odolnost vůči zvýšení práv útočníka po proniknutí do systému.

Reynold říká, že i když je na trhu cítit vzrušení z Windows 8 a jejich nových funkcí, nelze firmám doporučit přerušení nebo odložení plánů na migraci na Windows 7, ale naopak urychlení jejich nasazení. Konec podpory Windows XP v dubnu 2014 je šibeniční a pokud jej Microsoft neprodlouží, nechává firmám velmi málo času na migraci a řešení případných problémů s přechodem na Windows 8.

Microsoft je pak ve svých doporučeních ještě radikálnější. Ten totiž radí firmám, které v současnosti stále nasazují Windows 7, aby pokračovaly v této strategii a po dostupnosti Windows 8 jí plynule rozšířily i o migraci na nový OS. Co se ale týká organizací, které dosud ještě plně využívají jen starší Windows XP nebo Vistu, těm Microsoft doporučuje přeskočit Windows 7 a rovnou začít s nasazováním Windows 8. Času ale není nazbyt a nasazení Windows 8 by mělo být co nejrychlejší.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz