Google opět mění algoritmus, postihne online piráty

Martin Noska | 14.08.2012 | Internet a služby | 1 komentář

Společnost Google informovala, že nasazuje další vlnu změn ve svém algoritmu. Po snaze vytlačit z předních příček vyhledávání weby s nekvalitním a duplicitním obsahem či přehnanou optimalizací pro vyhledávače (SEO) se nyní zaměřuje na stránky, které obsahují velké množství obsahu, jenž porušuje autorská práva.

I když jsou prováděné změny ve vyhledávacím algoritmu Googlu odůvodněné snahou o zlepšení relevance nalezených výsledků, je obvyklým jevem, že díky algoritmickému rozpoznání „závadnosti“ jsou často postiženy i weby, které nijak závadné nejsou.

Nový update vyhledávacího algoritmu by se naštěstí většiny běžných webů neměl dotknout, protože pracuje s tím, kolik je na určitou stránku podáno stížností od držitelů autorských práv pro porušování licence a nebo žádostí organizací sdružující držitele práv o odebrání webu z výsledků vyhledávání.

Počet stránek s pirátským obsahem závratně roste

Senior viceprezident Googlu pro inženýring Amit Singhal ve svém blogovém příspěvku tvrdí, že jeho společnost nyní dostává mnohem více upozornění na poručování autorských práv než kdy dříve. Za jeden den je to prý více, než tomu bylo za celý rok 2009 a jen za posledních 30 dní se stížnosti týkaly neuvěřitelného počtu 4,3 milionů URL adres. Mezi červencem a prosincem 2011 pak Google z výsledků vyhledávání odebral 97 procent stránek, které byly terčem stížností držitelů autorských práv. Pro Google je to podle Singhala důrazný podnět k tomu přepracovat samotné vyhledávání a využít i takto získaná data k zavedení změn.

Weby s obsahem porušujícím autorská práva by tak měly ztratit svůj pagerank a objevovat se mnohem hlouběji v přirozeném vyhledávání než doposud. Pro uživatele to pak bude znamenat obtížnější nalezení pirátského obsahu, ale ne znemožnění přístupu k němu.

To, jak hluboko se takový web propadne, bude dáno počten stížností od držitelů autorských práv. Naopak k návratu na původní pozice údajně nedojde podle Googlu doté doby, než majitel práv vyhledávacímu gigantovi potvrdí, že již k žádnému porušování nedochází. V praxi tak může být penalizaci již trvalá, protože je pravděpodobné, že mnohem méně držitelů bude Google informovat o napravení stavu než o jeho porušení.

Google rozhoduje o tom, kdo bude a kdo nebude vidět

Google tak svým krokem vyjasňuje svojí pozici mezi držiteli autorských práv a provozovateli webů, kdy nechce být sám o sobě rozhodčím, zda došlo k porušení copyrightu či nikoliv a to chce nechat na příslušných soudech. Majitel webu pak může proti ztrátě svých pozic ve vyhledávání protestovat a zažádat o přehodnocení penalizace. Google tak chce dát možnost protistraně hájit se v případě nepodloženého obvinění.

Společnost Google byla mimochodem jednou z mnoha, které letos vyjádřily svojí nespokojenost s protipirátskými opatřeními známými také jako SOPA, které měly umožnit účinně bojovat proti pirátství, ale současně by podle mnohých komentátorů ohrozily svobodu internetu.

Nicméně i přes poměrně liberální přístup Googlu se stále častěji ozývají hlasy ze strany internetové komunity, že Google vytvořil striktní monopol v oblasti vyhledávání, kterému se všichni musejí chtě nechtě přizpůsobovat a první místa ve vyhledávání nejsou obvykle o kvalitě, ale jen o investicích do SEO a schopnosti rychle se přizpůsobovat měnícím se algoritmům.

1 komentář u článku “Google opět mění algoritmus, postihne online piráty”

  1. dobreazdrave.cz napsal:

    Jak daleko je od „úpravy algoritmu“ ke skutečné cenzuře a manipulaci výsledků?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz