IDC: Java se pod Oraclem rozvíjí správným směrem

Martin Noska | 13.08.2012 | Analýzy, Software | 1 komentář

Když Oracle ohlásil akvizici společnosti Sun Microsystems s tím, že převezeme mimo jiné kontrolu nad Javou, vyvolalo to řadu spekulací o budoucnosti této populární platformy. A to zejména u fanoušků open source softwaru.

Sliby ze strany zástupců Oraclu často nepůsobily přesvědčivě a z prvotních plánů bylo zřejmé, že Oracle nemá ohledně řady technologií Sunu vše ještě důkladně promyšlené.

Nyní, dva a půl roku po definitivním převzetím Sunu (k němuž došlo 27. ledna 2010), lze podle analytiků IDC říci, že Oracle nezklamal a podařilo se mu namířit vývoj Javy správným směrem. Otázka je, zda tento směr udrží i do budoucna.

Dva a půl roku rozvoje Javy

Podle analytika Ala Hilwy, který se v IDC zaměřuje na software pro vývoj aplikací, byl Oracle zvlášť v open source světě zpočátku vnímán jako naprostý opak ideální organizace, která by měla mít další vývoj Javy na starost. Akvizice Sunu proto vyvolala u řady lidí z Java komunity zděšení.

Hlavní obavy byly spojeny s tím, zda Oracle i nadále ponechá u implementací Javy open source model, nebo zda bude hledat způsob jak tuto platformu co nejvíce monetizovat zavedením agresivních licenčních poplatků. Nebylo také jasné, jak bude fungovat jeho spolupráce s komunitou a například u OpenOffice.org nespokojenost členů komunity vedla k rozštěpení původního projektu.

Podle Hilwy lze nyní již poměrně jasně konstatovat, že nejhorší obavy se nepotvrdily a že Oracle se o Javu stará poměrně dobře. Oracle se podle Ala Hilwy snaží dělat rozumná rozhodnutí vedoucí k tomu, že Java nyní vzkvétá. Oraclu se například povedlo ukončit dlouhotrvající spor ohledně schválení open source implementace Javy od Apache s názvem Harmony a také přivedl řadu významných společností jako Apple, SAP či IBM k open source implementaci Javy OpenJDK.

Oraclu se podle něj podařilo efektivně rozdělit plánovaná vylepšení Javy SE 7 do dvou vydání a za uplynulých dva a půl roku podle tohoto analytika Java pokročila kupředu mnohem výrazněji, než za posledních dva a půl roku pod křídly Sunu.

Ne vše je v Java světě růžové

Samozřejmě ne všechno probíhalo úplně hladce a bez problémů. Například v době uvedení Javy SE 7 upozornili zástupci organizace Apache, že nová verze obsahuje chyby, které mohou vést k pádu virtuálních strojů Javy či k nesprávnému fungování aplikací. V prosinci 2010 pak Apache opustil řídící výbor komunity Javy v reakci na schválení platformy Java SE 7, protože podle zástupců Apache se tato platforma pod vedením Oraclu stala de facto proprietární. Ne úplně šťastný byl také spor Oraclu s Googlem o využití kódu Javy v OS Android.

Hilwa také varuje, že Java se v současnosti dostává pod rostoucí tlak konkurenčních vývojářských ekosystémů, mimo jiné i ze strany Microsoftu a také od nejrůznějších webových technologií a lehkých skriptovacích jazyků. Aby dokázala být v tomto prostředí Java konkurenceschopná a atraktivní pro nové vývojáře, je potřeba, aby se ještě rychleji vyvíjela a lépe reflektovala posun směrem k mobilitě, cloudu a k sociálním aplikacím, dodává Al Hilwa z IDC.

Zdroj: ZDNet.com

1 komentář u článku “IDC: Java se pod Oraclem rozvíjí správným směrem”

  1. anywherehome napsal:

    správným směrem? jen tak, že to uzavřou a budou žalovat Google za jeho použití…..naštěstí soudní spor odporný Oracle prohrál ;)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz