Microsoft ve Windows 8 zpřísnil proces aktivace

Martin Noska | 22.08.2012 | Software | Žádné komentáře

Microsoft v nových Windows 8 zrušil 30-denní lhůtu pro aktivaci produktu, známou ze starších verzí operačních systémů Windows. Po uživatelích bude opět vyžadováno zadání produktového klíče z COA štítku již během instalace, podobně jako tomu bylo do doby Windows XP se SP2.

30 dnů na aktivaci Microsoft dosud odůvodňoval tím, že se jedná o způsob, jak dát uživatelům možnost operační systém vyzkoušet před jeho zakoupením. Nicméně na webu se objevily popisy způsobů, jak tento způsob aktivace zneužít a použít pro aktivaci jen upgrade licenci místo plné. Díky tomu mohl uživatel ušetřit až tisíce korun. Více o tomto triku najdete na americkém Computerworldu.

Nyní ovšem Microsoft oficiálně odmítá důvody změny způsobu aktivace Windows 8 komentovat. Pravděpodobně je jich ale více (viz dále).

Možné problémy s produktovým klíčem Windows 8

Zadání špatného produktového klíče znamená definitivní zastavení instalace Windows 8, takže uživatel musí mít již produkt zakoupený, pokud chce OS úspěšně nainstalovat. Po dokončení instalace se pak systém v případě dostupnosti internetového připojení sám spojí se servery Microsoftu a ověří validitu klíče a následně jsou Windows 8 i aktivovány. V této situaci pak může nastat problém – pokud totiž Microsoft usoudí, že produktový klíč je padělaný nebo ukradený, pak OS automaticky změní obrazovku na černou, začne zobrazovat hlášky, že operační systém je nelegitimní a vypínat počítač každou hodinu.

Zadávání produktového klíče je využité také k tomu, aby instalátor operačního systému vůbec poznal, jakou verzi má nainstalovat. V image souboru Windows 8 ve formátu .iso, který je v současnosti k dispozici ke stažení ze sítí MSDN a TechNet, jsou totiž obsaženy obě dvě hlavní edice operačního systému – Windows 8 i Windows 8 Pro. Právě podle zadaného klíče je pak následně nainstalován příslušný produkt, resp. SKU (Stock Keeping Unit), jak Microsoft různé edice označuje.

Nové počítače od velkých dodavatelů budou dodávány již předaktivované z výroby, takže se zadáváním produktového čísla z COA štítku se setkají jen ti, kdo budou aktualizovat na Windows 8 ze starší verze a také ti, kdo budou instalovat nové Windows na počítače postavené od tzv. system builderů, což jsou obvykle malí lokální prodejci počítačů sestavených na míru podle přání zákazníka.

U OEM licencí Windows 8 se také hovoří o provázání produktového čísla operačního systému přímo s BIOSem počítače, s nímž byly prodány, což definitivně znemožní provoz OEM licence na jiném PC.

Aktivace Windows 8 ve firemním prostředí

Naopak edice Windows 8 Enterprise, která je určena vyloženě firmám, jež nakupují velké objemy licencí, využívá úplně jiný způsob aktivace a při instalaci nebude produktový klíč vyžadován. Tato edice totiž firmě dodána společně s klientem KMS (Key Management Service), který pak zajišťuje centralizovanou aktivaci Windows na jednotlivých pracovních stanicích v rámci podnikové sítě. Další alternativou je pak využít vícenásobný aktivační klíč (Multiple Activation Key, zkráceně MAK), který vyvolá spojení s aktivačními servery Microsoftu. Obě tyto metody byly použité i u Windows 7 Enterprise, takže zde nejde o žádnou novinku.

Pro firemní zákazníky, kteří chtějí nasadit Windows 8 Enterprise, má navíc Microsoft připravený i speciální 90-denní zkušební dobu, během níž mohou nový operační systém hodnotit a testovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz