Neopravujte staré počítače, používejte nové. Vyplatí se to

Martin Kardoš | 15.08.2012 | Analýzy, Hardware | 3 komentáře

Jen v málokteré oblasti podnikání hrají náklady na vlastnictví (Total Cost of Ownership, zkráceně TCO) takovou roli jako u ICT. Paradoxně však organizace právě u informačních technologiích jakoby tento fakt nechtěly vidět.

Používání PC se prakticky nelze vyhnout, ale jak to tedy zařídit, aby se počítače nestaly jen bezednou pastí na peníze? Dokonce i u nás se už najdou firmy, které si uvědomují, že informační technologie je lepší využívat než vlastnit a které dokázaly alternativním přístupem najít cestu ke zefektivnění.

Levnější řešení může být v důsledku dražší

Podle studie globální analytické společnosti Techaisle náklady na opravy desktopů a notebooků starších než tři roky dosahují v průměru 200 až 250 eur. Cena nového počítače pro podnikovou sféru se přitom pohybuje okolo 500 eur, takže náklady na opravu představují až zhruba 40 procent z pořizovací ceny nového zařízení.

V organizacích typicky převládá přesvědčení, že z informačních technologií je potřeba „vyždímat“ co nejvíce. A kdy jindy „mají na sebe začít vydělávat“, než když jsou již na odpis, čili po čtyřech a více letech. V konečném důsledku však náklady firmám zvyšují. Jeden příklad za všechny – počítače starší tří let vykazují šestinásobně vyšší poruchovost síťových karet. Dodatečným nákladům na opravy se prakticky nedá vyhnout.

Podobné je to i s upgrady PC. K nejčastějším úkonům patří rozšiřování operační paměti a zvyšování diskové kapacity. Podle výše uvedené studie vynakládají organizace na zlepšení parametrů stávajících počítačů v průměru 60 eur na kus. Na první pohled nejde o horentní sumu, je však potřeba brát v úvahu, že mnoho firem po upgradu provozuje počítače bez záruky a v případě poruchy vyskočí náklady na jejich opravu přibližně až na 350 eur.

Přesto mnohé firmy raději investují do upgradu, neboť to považují za levnější řešení než koupi nových počítačů. Většinou se snaží optimalizovat jen viditelné náklady, ale už méně pozornosti věnují skrytým položkám, jako jsou výdaje na energie, náhradní díly, rozšiřování záruk, údržba či zvyšování bezpečnostní úrovně. Tyto skryté položky tvoří až 80 procent celkových nákladů na vlastnictví

Negativní faktory zvyšující TCO

V případě informačních technologií zvyšuje náklady na vlastnictví hned několik faktorů. Jejich eliminací mohou organizace výrazně ušetřit. Firmy by proto měly plánovat pravidelné obměny svých počítačů. Zlepší tím své byznysové procesy, což se odrazí na nižších nákladech na informační technologie a také kvalitnějších službách.

K nejdůležitějším akcelerátorům výše TCO patří rozmanitost hardwaru. Je běžné, že firma využívá servery, počítače a tiskárny různých značek, z nichž některé jsou staré jeden, některé dva, jiné tři a některé i více let. Mají je od různých dodavatelů a s různými servisními podmínkami a zárukami. Tento mix enormně zvyšuje náklady na jejich vlastnictví.

Pod růst TCO se negativně podepisuje i rozdílná konfigurace informačních technologií a velké množství podpůrných kontraktů, které se na ně vztahují. Jinou konfiguraci mají počítače určené pro obchodní oddělení, jinou pro mzdovou účtárnu a jinou pro logistiku a zásobování. Vše ještě komplikuje skutečnost, že kontrakty na poskytování podpory mají rozdílné podmínky v závislosti na tom, zda jde o jednoleté, dvouleté nebo víceleté zařízení, nemluvě o případě, kdy podporu zajišťují rozliční dodavatelé. Uřídit takové komplikované portfolio je pak doslova sisyfovský úkol.

K faktorům, které zvyšují TCO, lze zařadit i zvyšující se požadavky na bezpečnost informačních technologií a plnění podmínek regulačních orgánů, velký počet servisních kontraktů či minimálně synergie mezi aplikacemi, když firma používá pro různé projekty, týmy a oddělení různé informační systémy. Rovněž sem patří i rostoucí a opakující se náklady – čím je zařízení starší, o to jsou obvykle vyšší pravidelně vynakládány výdaje na energie a údržbu.

Zvláštní kapitolu pak představují náklady na upgrady, protože mnoho organizací při řešení této otázky uvízne v odpisové pasti. Odepisování informačních technologií standardně trvá čtyři roky, jejich vývoj však postupuje mnohem vyšším tempem. Pokud organizace potřebuje vyměnit výpočetní techniku ​​dříve, než ji odepíše, dostává se do problémů. Výsledkem je, že firmy přijímají technologická rozhodnutí na základě účetních standardů a ztrácejí potřebnou flexibilitu.

Všechny firmy mají s PC na výběr

Možná si teď říkáte, že to je sice smutné, ale nedá se s tím nic dělat. Nicméně ve skutečnosti existují alternativy, jak potvrzuje třeba i příklad společnosti Alico Services Central Europe. Ta si vypočítala, že operativní leasing jí umožní výrazně snížit náklady na vlastnictví informačních technologií a ulehčit od zmiňovaných negativních faktorů. Získala flexibilitu, která se postupně stane nedílnou součástí řízení životního cyklu informačních technologií napříč celou společností.

Všechny organizace tedy mají na výběr. Buď neudělají nic a budou využívat informační technologie starým způsobem se všemi negativy, které pramení z jejich vlastnictví, nebo si vyberou moderní formy řízení, které je budou „nutit“ dělat změny a reagovat na zvýšené TCO. Mohou dosluhující výpočetní techniku ​​kdykoliv vyměnit za novou, navíc jim v záloze zůstává možnost, že si ji ponechají nebo prodají zaměstnancům, pokud to pro ně bude výhodnější. Pokud se firma rozhodne informační technologie vyřadit, leasingová společnost se pak postará o jejich recyklaci, jakož i o sanitizaci dat (tedy jejich bezpečné odstranění), což je další výhoda operativního leasingu.

Pozor na tablety

Módní vlna tabletů zaplavila i firemní prostředí. I když to zatím netrvá dlouho, existují již první zkušenosti, jaký dopad mají tato zařízení na TCO. Typická situace je navíc taková, že v organizaci je zpravidla v oběhu několik tabletů odlišných značek, platforem a konfigurací a tím se přibližují spíše mobilním telefonům než světu PC.

To vše ještě komplikuje skutečnost, že tablety vyžadují mnohem častější výměnu než tradiční počítače. Organizace je musí v průměru obnovit každých 18 měsíců, přičemž nejčastějším důvodem je potřeba vyššího hardwarového výkonu nebo softwarových zlepšení, k čemuž dopomáhá právě prudký rozvoj tabletů. Ty se navíc mnohem rychleji opotřebovávají než tradiční počítače. Tato různorodost pak výrazně zvyšuje náklady na vlastnictví, takže organizace by měly této otázce věnovat zvýšenou pozornost.

Autor je výkonným ředitelem společnosti CSI Leasing pro střední a východní Evropu.

Zdroj: Infoware.sk

3 komentáře u článku “Neopravujte staré počítače, používejte nové. Vyplatí se to”

 1. Karel napsal:

  Nelze to takto paušalizovat, záleží v jakém provozu desktopy jsou. Z vlastní zkušenosti znám značkové desktopy v roli dohledových PC, tedy 24×7 provoz a až na jeden zdroj, který se řešil v záruce nebyl problém. Pokud budu chtít upgrade, koupím 2GB RAMku a možná trošku větší disk. Furt je to levnější, než kupovat celé PC. Článek mi příjde zmanipulovaný reklamou na leasing, což je snad ještě větší prasárna, než aby mi ajiťák složil PC z jednotlivých komponent.

  • WTC napsal:

   No jo, vždyť je vidět, že to psal nějaký „leasingový chytrák“ a je jasné, že ten pak nebude mluvit proti tomu, co ho živí, ale rád si přehřeje polívečku a použije argumenty, které se mu hodí do krámu.

 2. CMD napsal:

  K tomu leasingu – ač to z článku vypadá idylicky, je potřeba počítat s tím, že leasingová společnost na vás chce vydělat a je to další žrout peněz na trase mezi výrobcem PC a firmou. Takže v tom případě opravdu nesponzorujete upgrady počítače, ale nějaké leasingové týpky v drahých kancelářích, kteří si žijou za vaše tvrdě vydělané peníze,

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz