Outsourcing IT služeb vítězí nad náborem zaměstnanců

Markéta Pastuchová | 23.08.2012 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Trh s outsourcingem IT služeb poslední roky vytrvale roste. Organizace v současnosti už v řadě případů raději najmou v rámci outsourcingového kontraktu externí společnost nebo alespoň externí pracovníky, než aby hledali nové interní zaměstnance na plný úvazek.

Alespoň tak to vyplývá z průzkumu agentury Bluewolf provedeného mezi dvěma stovkami IT manažerů.

Konkrétně se v tomto průzkumu zjistilo, že 48 procent firem plánuje v následujících 12-18 měsících dát přednost outsourcigovému kontraktu před najímáním nových zaměstnanců do svých IT oddělení. Nelze vyloučit, že v dalším období bude tento poměr ve prospěch outsourcingu ještě větší. Důvodem tohoto posunu může být i fakt, že pokud chce IT expert zůstat dlouhodobě odborníkem v dané oblasti, má mnohem větší šance udržet se na špičce, když pracuje pro poskytovatele outsourcingových služeb než jako zaměstnanec u konkrétního klienta.

Třetina organizací v rámci průzkumu také potvrdila, že plánuje v následujícím roce zvýšit svoje výdaje za outsourcing IT služeb. Obecně platí, že roste zájem o outsourcing činností spojených s cloud computingem, ať již jde o správce cloudových služeb nebo o vývojáře, specializované na tuto oblast.

Nejčastěji outsourcované IT služby

Agentura Bluewolf se současně zaměřila i na to, jaké oblasti v IT jsou nejčastěji outsourcovány. Jedná se o následující činnosti:

Vývoj aplikací – celých 46 % společností v současnosti outsourcuje vývoj aplikací, to tuto oblast staví na první příčku žebříčku. Zhruba třetina respondentů pak plánuje outsourcingové kontrakty na vývoj aplikací ještě zvýšit.

Firmy často využívají služeb zaměstnanců externích firem, aby s jejich pomocí rozšílily řady svých vlastních vývojářů a také v řadě případů spolupracují s konzultačními agenturami. Po outsourcingových partnerech pak nejčastěji požadují expertízy z oblasti softwarového vývoje, analýzy pro zajištění kvality a know-how pro vývoj cloudových řešení.

Web a mobilita – 39 % firem v současnosti outsourcuje webové a mobilní vývojové projekty. Řada jich spolupracuje s poskytovateli řízených služeb pro zajištění potřeb mobilního a webového vývoje, s externími konzultačními firmami a také využívají v této oblasti cloudové služby. Velký zájem je o outsourcování vývojářů aplikací pro Android a iPhone, dále designérů uživatelského rozhraní (UI/UX) a o front-end developery.

Hosting aplikací – Již 28 % organizací využívá služeb externích poskytovatelů pro hosting aplikací a hledají v této oblasti expertízu od nezávislých či firemních konzultantů a také od softwarových vývojářů pracujících v nejrůznějších typech jazyků.

Údržba aplikací – Zhruba 26 % firem již spoléhá na asistenci outsourcingových partnerů v oblasti údržby svých aplikací. Často také využívají rad konzultačních společností a je velký zájem o administrátory Salesforce či jiných cloudových služeb, systémové analytiky a také o softwarové vývojáře.

Operace datových center – Na páté příčce pak stojí outsourcing spojený s činností datových center, nejčastěji pak s poskytováním řízených služeb. Velmi žádané jsou služby architektů datových skladů, vývojářů datových skladů a také profesionálů zaměřených na zajištění kvality v rámci datových skladů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz