Tablety s Windows 8 nedokáží nahradit notebooky a PC

Martin Noska | 10.08.2012 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

I když chystané tablety s Windows 8 vyvolávají značené vzrušení, existují i skeptické hlasy, které tvrdí, že tyto přístroje nebude možné považovat za plnohodnotnou náhradu PC či notebooků, ale spíš za jejich doplňky.

Například James Kendrick, který je dlouholetým specialistou na mobilní technologie, tvrdí, že pokud někdo počítá s tím, že mu nový tablet s Windows 8 nahradí jeho notebook či stolní počítač, bude pravděpodobně hodně zklamán. A to i v případě tabletů s Windows 8 Pro, které budou postaveny na platformě Intelu a budou kompatibilní s existujícími aplikacemi.

Tablety s Windows 8 míří na scénu

Řada velkých výrobců již ohlásila na druhou polovinu letošního roku uvedení tabletů s Windows 8, ať již s procesory ARM či Intel. Zatímco modely s procesory ARM budou podporovat jen nové aplikace vzniklé pro rozhraní Metro, verze s procesory Intelu pak mohou být zajímavé zejména pro firmy z toho důvodu, že je mohou zařadit do svojí IT infrastruktury podobně jako stávající počítače a i je obdobným způsobem spravovat.

Představa, že by tablet s Windows 8 mohl zcela nahradit notebook, je zajímavá především proto, že řada modelů (například v rámci konceptu Surface od Microsoftu – viz video pod článkem) bude vybavena klávesnicí zabudovanou přímo do krytu (flipu) displeje a budou se tak moci v případě potřeby okamžitě proměnit v jakési psoudonotebooky a budou také moci spolupracovat i s podobným příslušenstvím.

Tablet není notebook

James Kendrick je ovšem přesvědčený, že tato představa sice možná vypadá dobře na papíru, ale podle něj stejně nebude reálné přiblížit při řadě činností komfortu běžného notebooku. Důvodem jsou hlavně tradiční aplikace, které jsou opravdu vytvořené pro zcela jiný systém práce, než pro jakou jsou určené tablety a příliš nepočítají s dotykovým ovládáním, jež bylo v případě předchozích generací Windows vždy dosud poměrně neúspěšné. Nehledě také na ergonomii, která u tabletu s externí klávesnicí opravdu není optimální.

Tablety mají podle Kendricka svůj účel, který je poměrně odlišný od běžných notebooků, což už dokázaly přístroje s iOS a s Androidem. A snažit se tyto přístroje násilím změnit opět v notebooky je cestou zpět. I připojení externí klávesnice k tabletu je jen určitým rozšířením jeho primárního použití zaměřeného směrem ke konzumaci obsahu, ale nejde o způsob, jak z něj vytvořit regulérní systém určený k jeho produkci. Pokud vám tedy půjde opravdu primárně o provozování tradičních aplikací a časté psaní, což bude zvlášť ve firemním prostředí typický scénář, dokáže v takové situaci tradiční notebook posloužit nejen lépe, ale i levněji a obvykle i s lepším poměrem ceny a výkonu než tablet s Windows 8.

Windows 8 toho příliš nezmění

I notebooky se za poslední roky vyvinuly natolik, že se s tablety mohou měřit jak výdrží baterie, váhou i tenkostí designu a tablety s přídavnou klávesnicí budou podle Kendrickových jen okleštěnými počítači a univerzálnost jejich použití bude omezená. Spíše než přístroje pro každou situaci budou vhodným doplňkem například pro obchodní cesty „na lehko“. Žádnou radikální změnu na trhu proto nelze ani čekat.

I když tablety s procesory Intelu a s OS Windows 8 Pro tedy přinesou možnosti známé z prostředí běžných PC, nelze příliš počítat, že je zcela nahradí. Alespoň v nejbližších letech. Kupující by proto neměli podléhat emocím a měli by se vždy důkladně rozmyslet nad účelem takového tabletu a nad tím, jak jej chtějí používat a jaké aplikace na něm chtějí provozovat. Protože mohou nakonec zjistit, že tato varianta pro ně nemusí být zcela vyhovující.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz