Test: Windows 8 jsou výkonnější než Windows 7

Albert Ryba | 16.08.2012 | Software | 2 komentáře

Společnost Microsoft včera uvolnila nový operační systém Windows 8 ke stažení předplatitelům sítí MSDN a TechNet. Záhy se objevilo hned několik benchmarků srovnávající Windows 8 se svým předchůdcem. Výsledky jsou více než překvapivé, protože Windows 8 porážejí populární „sedmičky“ hned v řadě testů a rozdíly nejsou zrovna zanedbatelné.

V našem článků vycházíme z měření, které zveřejnil Adrian Kingsley-Hughes na webu ZDNet. Ten konkrétně s Windows 7 srovnal i všechny veřejně dostupné verze Windows 8 – tedy jak finální RTM, tak i Consumer Preview (CP) a Release Preview (RP).

Operační systémy byly porovnávány na počítači s procesorem Intel Core i7-2600K (Sandy Bridge), se 4 GB paměti typu DDR3 1600 MHz, základní deskou Gigabyte GA-Z77MX-D2H a dále s grafickou kartou EVGA GeForce GTX 560 a pevným diskem WD Caviar Black WD1002FAEX s kapacitou 1TB. Všechny ovladače byly aktualizovány na poslední verzi a byly nainstalovány veškeré dostupné updaty, disk byl defragmentovaný a žádná z komponent nebyla přetaktovaná. Každý test byl pak proveden třikrát a výsledek je průměrná hodnota z těchto tří průběhů.

Srovnání rychlosti Windows 8 a Windows 7

Nejprve se Adrian Kingsley-Hughes zaměřil na rychlost bootování operačních systémů. Zatímco Windows 8 RTM nabíhaly do přihlašovací obrazovky 9 sekund a 23 sekund na pracovní plochu (a u verzí CP a RP jen cca o sekundu déle), u Windows 7 to bylo 12, respektive 28 sekund. Tento výsledek není příliš velkým překvapením, protože Microsoft veřejně propagoval zrychlení bootování jako jednu z oblastí výrazného zlepšení Windows 8.

Ostatně to, jak rychle Windows 8 startují, ilustruje i následující video a majitelé SSD hovoří v průměru o 3 až 4 sekundách:

Dalším cílem benchmarků bylo kódování audia, kde byl testovací soubor převáděn pod Windows 8 RTM 41,2 sekundy, pod Windows 8 Release Preview 41,1  sekundy, na Windows 8 Consumer Preview 44,6 sekundy a bezkonkurenčně jako poslední skončily Windows 7 s časem 49,3 sekundy. Netřeba asi podotýkat, že kratší čas je v tomto případě lepší. Tento rozdíl je poměrně hodně výrazný a svědčí o tom, že Microsoft zapracoval i na zvýšení samotného výkonu operačního systému.

Toto zjištění pak potvrzují i další testy. První, zaměřený na kódování videa, dokončily Windows 8 RTM za 211,8 sekund, Windows 8 RP za 217,5 sekund, Windows 8 CP za 221,4 sekundy a Windows 7 až za 244,7 sekund. Také celkové skóre v PC Marku 7 hraje výrazně do karet Windows 8, kdy se všechny verze nového OS dosáhly skóre kolem 5480 bodů, zatímco Windows 7 získaly pouhých 4534 bodů. Zde se jedná vůbec o největší naměřený rozdíl.

Co se pak týká testů, které prověřují i grafický výkon, jako je 3D Mark 11, Furmark, Cinebench 11.5 či dokonce posledního dílu hry Alien vs. Predator, zde byly rozdíly spíše zanedbatelné. Windows 7 se podařilo s mírným náskokem zvítězit jen v Cinebenchi, který testuje zejména OpenGL. Důvodem proč Windows 8 nepřinesly výraznější zrychlení, mohou být i zatím ne zcela ideálně optimalizované ovladače grafických karet.

Detailní grafy s výsledky testů jednotlivých OS najdete na stránkách ZDNetu.

Shrnutí prvních testů Windows 8

I když se jedná zatím o první benchmarky, jsou výsledky poměrně překvapivé a ukazují, že Microsoft skutečně na novém operačním systému zapracoval a že katastrofa v podobě Windows Vista, které běžely velmi bídně i na nejsilnějších sestavách svojí doby, se nebude opakovat. Pokud připočteme další novinky, jako hybridní boot, UEFI, lepší režim spánku atd., mají nové Windows 8 v rukávu opravdu řadu významných es. Navíc se dá očekávat, že i výrobci hardwaru brzy upraví svoje ovladače, aby využívaly výhod Windows 8 do co nejvyšší možné míry.

Samotné výsledky testů sice asi nebudou pro většinu uživatelů a zejména firem přímo hlavním důvodem pro přechod na Windows 8, ale mohou se stát jedním z podpůrných argumentů pro brzký upgrade. Microsoft viditelně finální verzi Windows 8 odladil jak se dalo a je zřejmé, že vypustil na trh vyzrálý operační systém, který se z hlediska výkonu nemá za co stydět.

2 komentáře u článku “Test: Windows 8 jsou výkonnější než Windows 7”

  1. Karel napsal:

    Byla by tragédie, kdyby nové Windowsy nepřinášely něco nového (výkon) oproti starší generaci. Tak jako tak, já zůstávám u Linuxu..osmičky mě zklamaly, budou jen mezigenerační stupeň, díky kterému MS zjistí, že METRO byl úlet.

  2. lulu napsal:

    dejte tu vic rozdilu

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz