Vývoj mobilních aplikací: Outsourcing či vlastní cesta?

Martin Noska | 01.08.2012 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Mobilní aplikace jsou trendem dnešní doby. Trh s nimi roste raketovou rychlostí, zájem o ně je obrovský, a pokud ještě nemáte vlastní mobilní aplikace pro svoje zákazníky, značí to, že jste pravděpodobně zaspali dobu.

Víceméně máte tři cesty, jakými situaci řešit, pokud se tedy nerozhodnete na tento trend zcela rezignovat – vývoj vlastními silami ze stávajících zdrojů, vytvořením dedikovaných týmů a přidělením nových zdrojů a nebo kompletní outsourcing vývoje mobilních aplikací. Každá z těchto cest má svoje pro a proti, což ještě probereme dále.

Prvním krokem je ale zvolení správných mobilních platforem, respektive operačních systémů, na které se zaměříte.

Výběr mobilní platformy

Prakticky povinností je dnes podpora platforem Android a iOS. Otázkou je, zda se zaměřit i na okrajovější či ustupující mobilní operační systémy jako Windows Phone, Symbian či BlackBerry OS. Toto rozhodnutí vám již pomůže hledat správné vývojáře. V případě, že plánujete podporu většího počtu platforem, je pro vás dobrou volbou multiplaformní vývoj pomocí nástrojů, které umožní zkompilovat jeden kód na několik rozdílných platforem.

Vytvoření aplikace pro řadu platforem vám umožní zasáhnout velkou část trhu a jedná se typicky i o cenově efektivní postup. Sice nemáte obvykle možnost dostat z hardwaru jednotlivých přístrojů tolik, jako kdyby aplikace byly psané přímo na míru konkrétnímu mobilnímu operačnímu systému, ale u většiny běžných aplikací to ani není potřeba. Také si dejte pozor, zda vývojáři, kteří pro vás budou pracovat, mají reálné zkušenosti s multiplatformním vývojem, pokud se pro tento postup opravdu rozhodnete.

Pro samotný vývoj pak máte k dispozici tři základní varianty, které byly nastíněny výše.

1. „Najmutí“ interních pracovníků

Pokud máte k dispozici dostatek schopných pracovníků, můžete se z nich pokusit vytvořit speciální tým, který bude mít za cíl připravovat a udržovat vaše mobilní aplikace. Tým bude potřebovat přinejmenším projektového manažera, designéra uživatelského rozhraní a vývojáře. Doplňovat by je měl i tester. Vývoj komplexních aplikací vyžaduje řadu různých znalostí, které obvykle jeden člověk nedokáže obsáhnout a důkladné testování je důležité, abyste si případnými chybami neudělali ostudu před svými zákazníky.

Stále více společností vytváří takovéto dedikované týmy, které mohou mít pod kontrolou a to při relativně nízkých měsíčních výdajích, které se mohou pohybovat do 20 do 100 tisíc podle velikosti týmu a podle toho, zda se jeho členové věnují i něčemu dalšímu nebo nikoliv. Nicméně sehnat v rámci firmy opravdu zkušené a schopné lidi na tvorbu mobilních aplikací nemusí být snadné a buď může být problém takový tým vůbec sestavit, a nebo můžete jít cestou kompromisu, kdy ale nedosáhnete špičkové kvality.

2. Kompletní outsourcing

Pokud si chcete naopak od vývoje mobilních aplikací uvolnit ruce, může pro vás být outsourcing ideální cestou. Jedná se sice obvykle o nejdražší variantu, ale můžete tak získat pro svoje účely skutečné profesionály, kteří se vyhnou všem začátečnickým úskalím, kterými se v předchozím případě pravděpodobně projdete. Externí firma vám také poradí jakým směrem vývoj vést a co pro vás bude nejlepší řešení.

Outsourcovat není potřeba celou firmu, ale často můžete najít i schopného freelancera, který bude schopný nabídnout vám za svoje služby velmi zajímavé ceny. Obvykle ale nepokryje všechny činnosti, které jsou při vývoji potřeba a bude muset spolupracovat s dalšími externisty, což do celého procesu přináší určitý prvek nejistoty. Celý proces vývoje se pak pro vás v případě jeho outsourcování obvykle omezuje na výběr a zadání projektu a následně na dodržení plánů a výsledků.

3. Vývoj podomácku

Poslední velkou možností, k níž se firmy často uchylují, je domácí vývoj. V tomto případě nedochází k vytvoření speciálního týmu, ale jde víceméně o iniciativu ze strany zaměstnanců. Zde je důležité, aby pracovali se standardními rámci a vývojovými kity, aby se nejednalo o produkt, který nedodržuje žádné běžné zvyklosti a v případě odchodu zaměstnance, který za vývojem stál, by bylo nutné začít prakticky zase od nuly.

Celkový úspěch pak velmi závisí na schopnosti zaměstnance, který bude mít tuto činnost na starost. Obecně lze tuto cestu doporučit spíš pro jednodušší projekty, u kterých nehraje roli čas a nehoří u nich termíny dokončení. Zde máte také zaručenu prakticky nejnižší cenu vývoje, která může být pro řadu firem hlavně při jejich průnicích do mobilní oblasti velkou prioritou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz