Windows 8 a Server 2012 dokončeny, brzy budou ke stažení

Martin Noska | 02.08.2012 | Software | Žádné komentáře

Microsoft včera definitivně dokončil vývoj operačních systémů Windows 8 a Windows Server 2012 a uvolnil je oba do výroby (RTM). V příspěvku na vývojářském blogu děkuje Steven Sinofsky, prezident Microsoftu pro Windows, milionům beta testerům, kteří se podíleli na zkoušení veřejných preview. Podle něj tak šlo o nejintenzivněji testovaný produkt, jaký kdy Microsoft uvolnil.

Celkově byly zkušební verze podle statistik Microsoftu staženy na 16 milionů PC a na 7 milionech počítačů běží naposledy vydané Release Preview. Přesto Windows 8 vyvolaly mezi komunitou poměrně velkou kontroverzi a řada analytiků si stále není jistá jejich úspěchem na trhu.

Finální build Windows 8 nese číslo 9200 a přináší oproti předchozí verzi několik vizuálních změn v desktopovém uživatelském rozhraní, které má plošší a plastičtější grafiku oproti naleštěnému Aeru ve Windows 7. Došlo k několika úpravám i v dotykovém rozhraním Metro, včetně podpory nových gest pro podporované trackpady. Nově také třeba startovací obrazovka umožní mít na pozadí obrázky místo jednobarevné výplně. Dále došlo i k opravě některých objevených chyb a k drobným zlepšením v kódu.

Microsoft ale například nevyslyšel intenzivní kritiku ohledně odstranění tlačítka Start a i když řada uživatelů čekala jeho navrácení do finální verze Windows 8, nestalo se tak. Tento ovládací prvek známý od dob Windows 95 tak definitivně odchází na smetiště dějin a bude nahrazen dlaždicemi.

Termíny uvolnění Windows 8 a Windows Server 2012

Spolu s uvolněním nových operačních systémů do výroby Microsoft potvrdil i několik důležitých termínů z hlediska dostupnosti těchto svých produktů:

-    Předplatitelé sítí MSDN a Technet budou mít k finálním verzím Windows 8 a Windows Server 2012 přístup od 15. srpna.
-    Firmy v rámci programu Software Assurance si budou moci stahovat nové OS ze služby pro velkobjemové licence od 16. srpna. Firmy, které nejsou součástí tohoto programu, pak budou moci licence zakoupit od 1. září 2012.
-    Konzultanti a reselleři s přístupem k Microsoft Action Packu pak získají přístup k finálním Windows 8 a Windows Server 2012 od 20. srpna.
-    Pro koncové uživatele budou jak samostatné instalační sady, tak upgrade verze k dispozici od 26. října. Od tohoto dne by se také měla začít prodávat nová PC s předinstalovanými Windows 8.

Kromě toho Microsoft od 15. srpna uvolní na síti MSDN i vývojářský nástroj Visual Studio 2012.

Co se týká internetového obchodu Windows Store, který má být zaměřený na aplikace pro rozhraní Metro, ten je nyní již otevřený pro placené aplikace. Vývojáři si zde mohou vytvořit regulérní plné účty se všemi funkcemi. Bližší informace pro vývojáře pak Microsoft plánuje zveřejnit na chystané Build konferenci.

Strategie pro firmy migrující na nové Windows

Microsoft také zveřejnil rady pro firmy, které zvažují nasazení Windows 8 do produkčního režimu. Pro firmy, které v současnosti stále nasazují Windows 7, doporučuje Microsoft pokračovat v této strategii a následně jí rozšířit o nové Windows 8, takže oba tyto systémy by ve firemním prostředí fungovaly souběžně.

Pokud ale jde o firmy, které dosud používají Windows XP nebo Vistu, těm Microsoft doporučuje přeskočit Windows 7 a rovnou začít s nasazováním Windows 8. Zvlášť v případě Windows XP se totiž pomalu blíží konec jejich životnosti, naplánovaný na duben 2014, v případě Visty to pak bude rok 2017.

O tom, jaké starší verze operačních systémů bude možné aktualizovat na Windows 8 bez ztráty uživatelských dat a nastavení a jaká jsou zde omezení pak najdete více informací v článku Microsoft odhalil možnosti upgrade na Windows 8.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz