AMD Piledriver: Přichází konkurence pro Ivy Bridge?

Albert Ryba | 24.09.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Již se stalo tradicí, že AMD se svojí nabídkou procesorů za Intelem dlouhodobě pokulhává a reaguje na jeho novinky s určitým zpožděním. A to navíc ne vždy ještě zcela konkurenceschopnými modely procesorů, jak tomu bylo třeba v případě první generace desktopových Athlonů FX postavených na architektuře Bulldozer.

AMD se již při prvních negativních reakcích na dlouho vyvíjený Bulldozer snažilo mírnit zklamání tím, že letos bude uvedena vylepšená architektura Piledriver, která by měla odstranit existující nedostatky Bulldozeru a nabídnout vyšší výkon, respektive lepší efektivitu. U AMD víceméně platí, že první revize nové architektury nebývá příliš povedená, ale ta druhá již ano.

Sliby se nyní stávají realitou a AMD již zveřejnilo ceny pro předobjednávky prvních čtyř 32nm desktopových procesorů s kódovým názvem Vishera postavených na architektuře Piledriver, které budou patřit do série FX (dříve se o ní hovořilo také jako o FX2). AMD s novými procesory chce nabídnout až osm jader pro desktopy a to za cenu srovnatelnou s výkonnějšími čtyřjádry Intelu.

AMD útočí s vysokými frekvencemi

Předobjednávky konkrétně odhalují, že nejvýkonnější model bude označen jako FX-8350, má disponovat osmi jádry na základní frekvenci 4 GHz (a s turbem pak 4,2 GHz) a to za cenu 253 dolarů. O něco málo levnější, konkrétně za 242 dolarů, pak má být k dispozici osmijádrový model FX-8320 se základní frekvencí 3,5 GHz, respektive 4 GHz s turbem. Oby čipy pak mají TDP shodně 125 wattů. Poměrně malý cenový rozdíl dělá pomalejší model ale víceméně nekonkurenceschopný a je pravděpodobné, že časem dojde ještě k přecenění.

Pro uživatele a firmy, které hledají levnější řešení za cenu pod 200 dolarů a s nižším TDP, bude k dispozici šestijádrový procesor FX-6300 s frekvencí 3,5 GHz (4,1 s turbem) za 175 dolarů a čtyřjádrový FX-4300 se základní frekvencí 3,8 GHz a s turbo-frekvencí 4 GHz za 131 dolarů. TDP u obou těchto procesorů je 95 wattů, což také není úplně málo, zvlášť ve srovnání s TDP nových Ivy Bridge procesorů od Intelu. Například čtyřjádrový Core i5-3335S s frekvencí 2,7 GHz má totiž TDP jen 65 wattů a výkonnější i5-3350P na 3,1 GHz pak 69 wattů. Nutno ještě podotknout, že do celkového TDP se u Intelu počítá i integrované grafické jádro, které je neoddělitelnou součástí procesorů, zatímco čipy z řady FX integrovanou grafiku neobsahují.

Bojovat proti Intelu není snadné…

AMD se snaží vysokými frekvencemi dorovnat náskok architektury Ivy Bridge Intelu, která pracuje na výrazně nižších taktech. Podle prvních indicií se dá předpokládat, že by tyto modely z řady FX mohly být zdatnými konkurenty čipů Core i3 a Core i5, ale pravděpodobně za cenu vyšší spotřeby. Detailní benchmarky Piledriveru nejsou zatím k dispozici, ale podle informací od AMD mají být nové procesory při stejné frekvenci asi o 10-15 % rychlejší, než jejich předchůdci s architekturou Bulldozer. Z AMD také již před nějakou dobou prosákly informace, že Vishera je vůbec poslední generací tradičně navržených procesorů a všechny další již budou pouze APU, tedy kombinace výpočetních a grafických jader. Jedná se tak vlastně o uzavření jedné velké epochy computingu.

Nové procesory FX jsou určeny do stávajícího slotu AM3+ a osmijádrové a šestijádrové čipy jsou vybaveny 8 MB sdílené L3 cache, u čtyřjádrového modelu jsou to pak 4 MB.

Konkrétní datum vypuštění nových procesorů AMD není ještě oficiálně známé, podle všeho by se tak mělo stát během října. Otázkou je hlavně to, čím bude AMD schopné zájemce ze stran firem i koncových uživatelů přilákat a také jak dopadnou první ostré testy produkčních kusů. Jedním z lákadel zejména pro IT nadšence má být například odemčený násobič procesoru. Pro AMD bude úspěch architektury Piledriver zásadní, protože situace na trhu s desktopovými procesory není úplně růžová a pro získání většího podílu AMD musí vytáhnout větší eso, než byla právě nepříliš vydařená architektura Bulldozer.

Další technické detaily o architektuře Piledriver pak najdete v následujícím videu:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz