Apple nezklamal, iPhone 5 přichází nabitý novinkami

Martin Noska | 13.09.2012 | Hardware, Mobilita | 3 komentáře

Podle očekávání Apple včera představil novou generaci svého chytrého telefonu iPhone 5, který přináší – ač s ročním zpožděním – řadu výrazných inovací, jako například větší displej, podporu 4G sítí a také vylepšený iOS 6.

I když novinka nepřináší žádné výrazné přidané funkce pro podnikové využití, pravděpodobně se iPhone 5 brzy stane novým standardem pro byznys, protože celkový posun oproti předchozí generaci je opravdu značný. Apple tak vrací úder i Samsungu, jehož Galaxy S III v poslední době zastiňoval již poněkud konstrukčně zastaralý iPhone 4S. Zatímco ten vloni přinesl spíše zklamání, nyní se analytici shodují na tom, že inovace v iPhone 5 odpovídají očekáváním trhu.

Dlouho očekávané novinky přicházejí

iPhone 5 představil v San Francisku na eventu Applu sám CEO firmy Tim Cook s tím, že jde údajně o nejtenčí smartphone na světě. K dispozici bude v třech verzích s úložnou kapacitou 32, 64 a nově i 128 GB a také RAM byla zvětšena na 1 GB, což je stejné množství jako u iPadu 3. Předobjednávky v USA mají začít 14. září a prodej pak od 21. září. Do Evropy se nový iPhone dostane s mírným zpožděním a v Česku by jej měl internetový obchod App Store nabízet už od 28. září.

Co se týká nového iOS 6, ten bude oficiálně uvolněn ve středu 19. září a bude k dispozici i pro přístroje iPhone 4, 4S, 3GS, iPad 2, iPad 3 a také pro čtvrtou generaci iPodu touch. Mezi hlavní novinky iOS 6 patří vlastní integrované mapy Applu, díky čemuž zmizí dosud standardně používané Google Maps, dále možnost fotit panoramatické snímky, funkce Passbook pro uchovávání nejrůznějších elektronických lístků a účtenek. Přibyla také hlubší integrace s Facebookem, podobně jako tomu bylo v iOS 5 s Twitterem, dále se v nastavení objevila možnost zvýšit úroveň soukromí pro data uživatele či možnost nastavení režimu, kdy uživatel nechce být rušen.

Smršť hardwarových inovací v iPhone 5

Mezi hlavní novinky smartphonu iPhone 5 patří 4“ retina displej s poměrně netradičním rozlišením 640 x 1136 (což odpovídá hustotě 326 bodů na palec) a také s poměrem stran 16:9, který je pro mobilní přístroje Applu poměrně neobvyklý. Podle informací Applu má nový displej také o 44 % lepší barevnou saturaci, než tomu bylo u předchozí generace iPhone 4S. Smartphone je současně o pětinu lehčí a také o něco vyšší, což je dáno novým poměrem stran. V důsledku to znamená, že se na displej vejde o jednu řadu ikon aplikací více.

Poměrně očekávanou vlastností, kterou čeští uživatelé ale zatím příliš nevyužijí, je podpora 4G sítí. Kromě HDPA+, DC-HSPDA tedy nově iPhone podporuje i standard LTE. O datovou komunikaci v rámci této technologie se stará stejný čip, který má na starost i hlasové přenosy. Pro přepínání mezi různými typy sítí má nový iPhone dynamickou anténu. Pro bezdrátové přenosy také podporuje Wi-Fi sítě v pásmu 2,4 a 5 GHz s maximální rychlostí 150 Mb/s.

Zlepšení se dočkal i procesor, jedná se konečně o čip A6, který je podle informací Applu dvakrát rychlejší než dosavadní procesor A5 a to údajně jak ve výpočetních výkonech, tak i ve vykreslování grafiky. Přitom je o 22 % menší, než tomu bylo u jeho předchůdce. Jak je na tom se spotřebou Apple zatím neprozradil. Přesto ale mělo dojít k výraznému zvýšení celkové výdrže a ta by měla dosahovat celých 8 hodin při telefonování přes 3G sítě nebo při surfování přes 3G či LTE. V případě surfování přes Wi-Fi by mělo jít o 10 hodin a celková pohotovostní doba má být prý až 225 hodin.

Další novinkou je iSight camera, což je 8megapixelový digitální fotoaparát schopný fotit v rozlišení 3264 x 2448 bodů. Má čočku s pěti prvky a také přisvícení. Oproti předchozí generaci je pak fotoaparát o čtvrtinu menší. Bez zajímavosti není ani to, že procesor A6 obsahuje speciální instrukce pro rychlejší zpracování obrazu, zejména při špatném osvětlení má být rychlost vyšší až o 40 %. Natáčení videa je k dispozici ve full HD rozlišení (1080p) a zlepšila se i stabilizace a přibylo i rozpoznávání tváří až pro 10 lidí.

Co pravděpodobně řadu uživatelů stávajících iPhonů nepotěší je nový dockovací konektor, takže Apple bude nabízet kompletně nové příslušenství, i když bude existovat i redukce na původní 30 pinový konektor, který Apple používá už od roku 2003. Vylepšen byl také reproduktor, který obsahuje pět magnetů místo původních dvou a má mít výrazně lepší kvalitu. Tu by měla zlepšit i funkce označovaná jako wideband audio, sloužící k potlačování šumů. Více pak najdete v následujícím videu:

3 komentáře u článku “Apple nezklamal, iPhone 5 přichází nabitý novinkami”

 1. Digifan napsal:

  Před rokem by tahle výbava byla bomba, ale dneska je ale konkurence mnohem ostřejší a Apple spíš jen dotahuje s iPhonem 5 a jeho funkcemi Samsung než aby ho předehnal. Zrovna s tím displejem 16:9 je to důkaz toho, že Apple se opičí po Samsungu a ne naopak!

 2. Karel napsal:

  že by zaplacený článek? Nová generace iPhone nepředvedla nic. Koukněte na Galaxy SIII, či One X, to jsem evoluční zařízení. ;-)

  • Martin Noska napsal:

   Přesně něco takového jsem čekal, jakmile napíšeme článek, který není kritický, hned je vždy považován za zaplacený. Bohužel vás ale musím zklamat, jedná se o překlad ze zahraničních zdrojů a představa, že firmy novináře podplácí, abychom o nich psali pozitivní věci, je hodně mimo realitu. A od Applu mimochodem většina českých médií nikdy neviděla ani korunu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz