Česko v EU zaostává, na vině je nedostatečné využití ICT

Martin Noska | 05.09.2012 | Aktuality, Analýzy | 5 komentářů

ICT Unie oficiálně představila kampaň Superúředník jejímž cílem má být propagovat plné využití potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) v zájmu občanů, firem i celé společnosti. Tato kampaň s ironií ukazuje, kam může vést vyhýbání se moderním technologiím ve státních institucích.

Česká republika podle údajů Evropské komise, které ICT unie pro svojí argumentaci přebíru, selhává zejména ve využívání ICT občany a také ve využívání ICT služeb při komunikaci s úřady. V Česku je podíl „uživatelů internetu“ 5 % pod průměrem EU, u „každodenních uživatelů internetu“ pak zhruba 15 % pod průměrem. V počítačové gramotnosti zaostává ČR za průměrem ve většině ukazatelů a například podíl lidí s pokročilými počítačovými (digitálními) dovednostmi je u nás oproti severským zemím nižší o 30 až 40 procent. Podíl domácností s přístupem k internetu je v ČR 5 % pod průměrem EU a o téměř 5 % zaostáváme také v rozšíření pevného širokopásmového připojení. Ve využívání on-line služeb občany se ČR v roce 2010 pohybovala na posledních místech (pouze před Rumunskem, Řeckem a Itálií).

Vláda ČR proto podle ICT unie musí učinit kroky, které by zabránily dalšímu propadání a ujíždění vlaku, k němuž dochází a díky čemuž se snižuje i konkurenceschopnost ČR. Svatoslav Novák, prezident ICT unie, je přesvědčený, že fungující ICT vede ke zvyšování produktivity a je klíčem pro ekonomický rozvoj. Nicméně investiční stimuly do ICT průmyslu jsou v ČR pod průměrem zemí EU, Česko zaostává v prosazování eGovernmentu a stále se rozšiřuje propast mezi využíváním informačních technologií podniky a státem. Také nevydařené a nezvládnuté ICT projekty vyvolávají u veřejnosti negativní vnímání nových technologií.

ICT Unie proto zformulovala tři hlavní strategické priority pro ICT v Česku:

1. Pomoc občanům i firmám prostřednictvím fungujícího eGovernmentu
ICT jako nástroj efektivního výkonu státní správy a samosprávy, který skutečně pomáhá občanům, podnikatelům i firmám v ČR.

2. Priorita ekonomické strategie České republiky
Definice ICT průmyslu jako strategického odvětví pro rozvoj konkurenceschopnosti Česka. Vytvoření strategie rozvoje ICT průmyslu, která bude prakticky naplňována.

3. Podmínky pro další rozvoj
Vytvoření vhodných podmínek pro pokračující rozvoj a využití ICT v ČR, zejména rozšíření vysokorychlostního internetu a informačních služeb.

ICT unie bude nyní chtít přesvědčit představitele vlády ČR, případně i ministerstev o nutnosti změny dosavadního přístupu k informačním technologiím o což se ostatně snaží již od svého vzniku. Nicméně jakožto profesní asociace firem z oblasti informačních a telekomunikačních technologií nemá de facto žádné „páky“ jak situaci ovlivnit, kromě poukazování na zmíněné nedostatky.

5 komentářů u článku “Česko v EU zaostává, na vině je nedostatečné využití ICT”

 1. Anonymous napsal:

  Myslím, že celá ICT unie není nic jiného než pěkně okatý lobbing. Stačí si přečíst ten poslední odstavec – že je to profesní asociace firem z oblasti IT.

  A jaký mají zájem firmy působící v oblasti IT? No přece prodávat a dodávat. A protože většina soukromých organizací šetří, je stát ideálním cílem na který zaútočit, aby pěkně nakupoval nové IT a ta čísla o vývoji v rámci EU jsou jen zástěrka. Ostatně přiznejme si, existují zase jiná čísla, v rámci kterých na tom ČR není ve srovnání s jinými zeměmi EU až tak špatně. Tady jen ICT unie vybrala ty, které se jí hodí „do krámu“.

  Takže pozor na to, lidi, ICT unie nelobbuje ve vašem zájmu, ale jen a pouze v zájmu svých členů, IT firem, které chtějí podojit stát.

 2. silver price napsal:

  ICT Unie tento týden upozornila, že Česko v oblasti ICT a eGovernmentu výrazně zaostává nejen za nejvyspělejšími zeměmi, ale i za průměrem Evropské unie. Bude proto spuštěna kampaň s názvem Superúředník, jejímž cílem je propagovat plné využití potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) v zájmu občanů, firem i celé společnosti.

  • Martin Noska napsal:

   A proč nám to tady píšete do komentáře? Vždyť o tom je přece ten článek.

   • WTC napsal:

    To je jasné, proč to tam ten chlapík píše. Není to žádný komentátor, který by měl připomínky k věci, ale obyčejný SEO debil. Doporučuju vám takové příspěvky mazat, protože jinak se sem SEO debilové naučí chodit a vkládat nesmysly jako to dělají na jiných webech :-) A mimochodem s tou ICT unií souhlas, ti mají svoje vlastní zájmy, které tlačí, to je jasné.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz