Dominance „Wintelu“ ve světě IT definitivně končí

Albert Ryba | 11.09.2012 | Analýzy, Hardware, Software | Žádné komentáře

Podle analytiků společnosti IHS iSuppli dochází v IT světě ke konci dlouholeté nadvlády kartelu označovaného jako Wintel (OS Microsoft Windows + procesory Intel). Není to ani tak způsobené ztrátou pozice těchto hráčů na tradičních PC, jako celkovým oslabováním segmentu klasických počítačů v širším ekosystému IT, který je postupně měněn nástupem tabletů a smartphonů. Jejich prodeje totiž mají mnohem větší dynamiku růstu než je tomu u PC (která se již z hlediska možných inovací zdá se vyčerpala) a stávají se stále častěji regulérními pracovními nástroji a součástmi firemní IT infrastruktury.

Microsoft i Intel čeká ztráta podílu na trhu

Navzdory snahám obou dvou velkých hráčů – Microsoftu i Intelu – o prosazení v nových typech přístrojů, je podle IHS iSuppli směr vývoje jasný a podle reportu této organizace čeká tým Wintel v rámci šířeji chápaného IT další oslabování pozic. Zatímco v roce 2011 byly procesory Intelu ve 41 % ze všech prodaných přístrojů, které by spadaly do širší kategorie IT, v roce 2016 to bude již jen ve 29 %. Microsoft si pak podle IHS iSuppli projde podobným poklesem ze 44 % na 33 %. Nicméně o pokles jde opravdu jen z hlediska celkového tržního podílu a celková velikost trhu se naopak od roku 2011 do roku 2016 zdvojnásobí. Nicméně lví podíl na tom budou mít právě smartphony a tablety, v nichž se Intelu ani Microsoftu zatím příliš nedařilo. Vývoj ilustruje i následující graf.

Craig Stice, vedoucí analytik pro výpočetní platformy v IHS, k tomu říká, že dosud držely firmy Microsoft a Intel trh v šachu a nedokázaly mezi sebe vpustit žádného dalšího významnějšího hráče. Pokud by vývoj šel stále stejným směrem a PC by byla pořád dominantními nástroji pro práci, pravděpodobně by se ani v následujících letech nic nezměnilo. Ale tablety a smartphony podle Stice zcela zamíchaly rozdanými kartami, postupně přebraly některé úlohy vyhrazené dříve jen počítačům a v důsledku toho lze nyní chápat trh s „počítači“ mnohem šířeji než dříve.

Výsledkem je situace, kdy tým Wintel již není v pozici toho, kdo určuje směr, ale musí naopak intenzivně reagovat na probíhající změny. Musí inovovat zažité designy, funkce, uživatelská rozhraní a v neposlední řadě i ceny. Nedávno dokončené Windows 8 jsou toho víceméně důkazem. Ačkoliv dříve bylo konkurencí pro Intel zejména AMD a pro Microsoft snad jen Linux, dnes jim narostla konkurence z nejrůznějších stran a nutí je inovovat mnohem více než dříve.

Nové typy přístrojů tradičním hráčům nesvědčí

I když se Intel pokouší řadu let proniknout do segmentu mobilních telefonů, které ovládl ARM, analytici IHS iSuppli jsou přesvědčeni, že se mu zde nepodaří ani při maximální snaze získat větší podíl než 6-8 %. Hlavní úspěch pak nemá být navíc způsoben jeho mobilními procesory, ale akvizicí divize bezdrátových technologií německé společnosti Infineon.

Co se týká tabletů, zde IHS předpokládá, že v roce 2016 se počet prodaných kusů téměř vyrovná počtu prodaných přenosných počítačů (konkrétně 311 milionů oproti 322 milionům). Tablety pak budou slavit úspěch jak u domácích uživatelů, tak i u firem, kde ovládnou segment ultramobilních pracovních nástrojů. Zde byl Intel již poměrně tvrdě vytlačen hráči jako nVidia, Qualcomm nebo Texas Instruments, kteří využívají architekturu ARM a Microsoft pak stále nepříliš úspěšně bojuje proti populárnímu Androidu a iOS.

Jednou ze snah Intelu je prosadit procesory Atom v přístrojích s Androidem. Úspěch této strategie bude záviset na tom, jak se rozhodnou výrobci mobilních přístrojů a zejména pak na tom, jaký poměr ceny a spotřeby ve srovnání s čipy ARM budou moci nové Atomy nabídnout. Naopak Microsoft se snaží jít opačným směrem a nabídnout svoje Windows 8 (ve verzi Windows RT) i pro procesory ARM.

Tyto kroky tak definitivně ruší dlouholeté partnerství Wintelu a bude to znamenat, že se tito hráči budou stále častěji rozcházet. Situace by v každém případě měla pomoci diverzitě na trhu a zrušit existující monopoly, z čehož by měli v důsledku těžit uživatelé, pro které by změna sil a pozic na trhu měla být v každém případě přínosem, uzavírá Stice.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz