Infikované USB flash disky jsou trvalou hrozbou

Albert Ryba | 12.09.2012 | Aktuality, Bezpečnost | Žádné komentáře

Podle studie organizace O+K Research, kterou platila společnost Kaspersky Lab, se uživatelé velmi často setkávají s infikovanými USB disky. Podle průzkumu provedeného mezi více než 11 tisíci respondenty ze 25 zemích po celém světě jich flash disk se škodlivým softwarem ke svému počítači připojila necelá třetina, konkrétně 32 %. Infikované USB disky pak snadno mohou způsobit ztrátu cenných dat či jejich kompromitaci. Nedávný případ mezinárodní chemické společnosti DSM přitom ukazuje, že útočníci například úmyslně nastraží infikovaný flash disk před vstupem do firmy a doufají, že některý ze zaměstnanců jej najde a vloží do podnikového PC. Tím by pak kyberútočníkům doslova dobrovolně otevřel zadní vrátka k datům a systémům dané společnosti. Více o tomto případu najdete v článku Nový trik kyberútočníků: „Ztrácení“ USB flash disků.

Běžní uživatelé se kromě kybernetických hrozeb obávají i neautorizovaného přístupu ke svým osobním datům a zařízením, na nichž je mají uložena. Podle studie tento problém postihl celosvětově 14 % respondentů využívajících stolní počítače a notebooky (15 % v Česku), 12 % majitelů tabletů (stejně jako u nás) a 10 % uživatelů chytrých telefonů (v České republice pouze 4 % z nich).

Další relativně rozsáhlou metodou krádeže uživatelských dat je snímání dat z bezdrátových sítí, zejména z Wi-Fi. V současnosti nabízí řada kaváren, restaurací a dalších veřejných míst připojení, která jsou jen zřídkakdy chráněna hesly nebo šifrováním. To znamená, že je může použít kdokoli. Pro kybernetické zločince je proniknutí do těchto sítí a analýza provozu na nich poměrně jednoduchou záležitostí.

Analytici O+K Research zjistili, že 46 % uživatelů chytrých telefonů (v ČR dokonce 58 %) a 48 % majitelů tabletů (v ČR 28%) využívá nezabezpečená veřejná připojení. 29 % respondentů (27 % v Česku) vlastnících notebooky se také připojuje k bezplatným veřejně přístupným Wi-Fi hotspotům. K tomu více než polovina dotázaných využívá tyto sítě každý den, nebo alespoň dvakrát až třikrát do týdne. Tyto údaje dokazují, že uživatelé očividně podceňují rizika volných Wi-Fi sítí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz