Intel: Procesory Core čtvrté generace poodhaleny

Martin Noska | 12.09.2012 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost Intel, konkrétně její produktový ředitel David Perlmutter, na probíhající konferenci IDF poprvé veřejně poodhalil chystané novinky v procesorech Core čtvrté generace, vyvíjené pod kódovým označením Haswell.

Ty se mají na trhu objevit v příštím roce, budou vyráběny stávajícím 22nm procesem a mají být zaměřeny primárně na mobilní zařízení. Intel je chápe jako nový standard pro mobilní výpočetní techniku a zdroj inovací v oblasti ultrabooků, které budou nabízeny jak v podobě konvertibilních laptopů, tak tabletů.

Podle Perlmuttera Intel snížil spotřebu energie při nečinnosti počítače v nové generaci mikroarchitektury Haswell více než dvacetkrát oproti druhé generaci procesorů Core, aniž by omezil výkon a rychlou reakci. Rovněž dodal, že Intel nabídku úsporných procesorů rozšíří o další řadu, jež bude postavena na stejné architektuře. Nová řada se objeví v roce 2013.

„Čtvrtá generace rodiny procesorů Intel Core a naše nová řada úsporných procesorů budou znamenat nástup éry dosud nevídané inovace v oblasti mobilních počítačů,” prohlásil Perlmutter, jenž dodal: „Naše úsilí nabídnout zákazníkům procesory s ještě nižší spotřebou a zároveň se stejným výkonem, na jaký jsou zvyklí, je stejně důležité jako krok, který jsme učinili v roce 2001, kdy jsme se přestali zaměřovat výhradně na rychlost procesorů. Díky tomu budou moci naši klienti svým zákazníkům nabídnout elegantní, tenké a konvertibilní počítače, stejně jako zcela novou úroveň uživatelského komfortu ve stále širším spektru mobilních zařízení.”

Pomůže Haswell oživit trh s ultrabooky?

Aktuálně je vyvíjeno na 140 nových ultrabooků, z nichž některé se vyznačují konvertibilním designem a více než 70 z nich je postaveno na procesorech Intel Core třetí generace, které jsou k dispozici již dnes. Haswell má v tomto ohledu přinést další posun.

Nejúspornější procesory postavené na mikroarchitektuře Haswell mají fungovat už při spotřebě zhruba 10 wattů – což odpovídá zhruba dnešním Atomům. Díky tomu bude možné vyrábět ještě tenčí a lehčí ultrabooky, konvertibilní ultrabooky i tablety s vyšším výkonem a delší výdrží baterie.

Procesorová řada Atom pak dostane také další posilu, neboť v dohledné době se objeví nová generace pracovně označovaná Clover Trail, jež přestavuje Systém on Chip vyvinutý speciálně pro Windows 8. Nová generace je postavena na 32nm výrobní technologii a je určena pro lehké tablety a konvertibilní ultrabooky. Vyznačuje se delší životností baterie a možností fungovat neustále v režimu online.

Tablety a konvertibilní ultrabooky postavené na procesorech Intel Atom a Intel Core mají nabídnout nové spektrum funkcí od lepšího multimediálního provozu přes lepší zabezpečení až po podporu široké škály aplikací vytvořených speciálně pro procesory Intel.

Vzestup přirozené uživatelské zkušenosti

Uživatelská zkušenost v IT světě se stále více přiklání k tzv. percepční výpočetní technice, kdy počítač je vybaven funkcemi napodobujícími lidské smysly a jako takový je schopen vnímat úmysly uživatele. Perlmutter podotkl, že Intel tyto funkce podporuje na všech svých platformách již dnes a bude je podporovat i do budoucnosti.

David Perlmutter dále vyzval komunitu vývojářů, aby ve spolupráci se společností Intel usilovali o nástup nových funkcí percepční výpočetní techniky. I proto společnost uvolní vůbec první vývojářskou sadu Intel Perceptual Computing Software Development Kit (SDK) beta. SDK bude vydána počátkem příštího roku a umožní výrobcům softwaru i hardwaru nové funkce včetně rozpoznání gest, hlasu, výrazu tváře a jejich implementaci na stávajících i budoucích přenosných a stolních počítačích postavených na procesoru Intel Core.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz