Jak roste kapacita operační paměti smartphonů?

Albert Ryba | 27.09.2012 | Analýzy, Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Smartphony obsahují stále více operační paměti, což koreluje s rostoucími možnostmi i nároky na výpočetní výkon a na zobrazení. Této situaci nahrává i dlouhodobý pokles cen paměťových čipů.

Ačkoliv kapacita operační paměti (DRAM) ve smartphonech obvykle nebývá zákazníkům prezentovaná jako hlavní konkurenční výhoda a řada výrobců tento údaj dokonce i skrývá, jednoznačným trendem je výrazný nárůst její kapacity za poslední roky.

Každý rok o polovinu paměti více

Podle analytiků společnosti IHS iSuppli roste kapacita paměti ve smartphonech každý rok zhruba o 50 %. Konkrétně by v letošním roce mělo jít o průměrnou kapacitu 666 MB na jeden typický smartphone, zatímco v loňském roce to bylo 453 MB a v roce 2010 pak v průměru jen 202 MB. Jedná se tak o větší dynamiku než v oblasti běžných počítačů, což potvrzuje trend přesunu zájmu na mobilní oblast a také vyrovnávání rozdílů mezi těmito dříve zcela odlišnými kategoriemi přístrojů. Funkce smartphonů se proto již v řadě oblastí mohou směle srovnávat s běžnými PC, o čemž se ještě před několika lety většině uživatelů ani nesnilo. Také mobilní a desktopové operační systémy jsou stále odobnější (viz Windows 8 a Windows Phone 8 či OS X 10.8 a iOS 6). Velkou výhodou je to zejména pro podnikové zákazníky, pro než se mohou smartphony stát plnohodnotnými pracovními nástroji a umožňují tak provozovat stále komplexnější aplikace. Ty pak mohou vypadat z hlediska funkční výbavy i ve své mobilní verzi velmi podobně těm desktopovým.

Clifford Leimbach, analytik IHS zaměřený na předpověď poptávky po pamětech, říká, že větší kapacita paměti jen kopíruje jiná vylepšení, k nimž v oblasti smartphonů na straně hardwaru (rychlejší procesory, větší displeje, nové funkce atd.). Zatímco ještě loni prakticky nebylo možné najít na trhu smartphone s více než 1 GB operační paměti, dnešní high-endové modely jako iPhone 5, Samsung Galaxy S III, HTC One X či Motorola Droid Razr XT912 disponují touto kapacitou zcela běžně. Také výbava dnešních low-endových modelů často výrazně převyšuje to, co nabízely z hlediska hardwarových parametrů nejdražší přístroje před dvěma roky.

Změny na poli trhu s paměťovými čipy

Je jen logické, že s tím, jak se smartphony stávají stále sofistikovanější, mění se i typy paměťových čipů, které jsou používány. Dochází také k určitému sjednocení a standardizaci, kdy právě z hlediska operační paměti jsou dnešní smartphony vybaveny stále podobnějším způsobem. Nejčastěji jsou dnes velkými výrobci používány 4gigabitové čipy, které aktuálně zahrnují 37 % trhu pamětí pro smartphony. V příštím roce to ale bude již jen 28 % a na první místo se pak dostanou 8gigabitové čipy s podílem 46 %. Naopak ty s nižší hustotou budou rychle z trhu mizet. Změny na této úrovni názorně ilustruje i následující graf z dílny agentury IHS iSuppli:

Ještě agresivněji pak roste kapacita NAND flash čipů ve smartphonech, které jsou zde používány jako datové úložiště. Zatímco ještě před rokem jste mohli bez problémů narazit na přístroje vybavené stále jen 1 nebo 2 GB úložného prostoru, aktuální analýzy IHS iSuppli potvrzuje, že žádný z nově uvedených modelů nemá již méně než 16 GB interního úložného prostoru tvořeného NAND flash čipy.

Kompletní report zaměřený na problematiku využívání paměťových čipů ve smartphonech najdete na webu IHS iSuppli.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz