Jsou modulární datová centra slepou vývojovou větví?

Martin Noska | 19.09.2012 | Hardware, Podniková infrastruktura | 1 komentář

Ač se před několika lety hovořilo o využívání kontejnerů v datových centrech jako o možné budoucnosti celého odvětví, příliš se tato vize zatím nenaplňuje a prodeje serverů v klasických přepravních kontejnerech jsou poměrně slabé.

Podle zástupců firmy Eaton se zájem o budování modulárních datových center z takzvaných kontejnerů (označovaných také jako pody) nikdy příliš nerozvinul a podle nich vždy půjde spíše o okrajovou záležitost. V současnosti se po celém světě prodá ročně jen několik stovek kontejnerů se servery a ani v budoucnu to pravděpodobně nebude více. Spíš naopak.

Kontejnery se servery firmám nevyhovují

Společnost Eaton, která působí v oblasti napájení datových center, pozoruje dlouhodobý nezájem o kontejnerová datová centra, která propagují například firmy HP nebo Dell a tato architektura firmám příliš nevyhovuje. Ačkoliv kontejnery mají ušetřit čas při nasazování nových serverů a při rozšiřování datacenter, zejména v případě nedostatku prostoru v původní budově, stále zůstává několik zásadních důvodů, které jejich nasazení brzdí.

Řada firem dnes samozřejmě hledá způsoby, jak navýšit kapacitu svých existujících datových center, ale pokud se jim povede najít řešení, které jim umožní zůstat v rámci stávající budovy, rozhodnou se raději pro něj než pro využití kontejnerů. Podle Jamese W. McGilla, viceprezidenta Eatonu pro region Asie a Oceánie, je dnes zhruba třetina datových center na světě starší než 10 let a jejich vlastníci se v blízké době budou poohlížet po způsobu, jak je zmodernizovat. Většina z nich se ale podle něj opět rozhodně pro konvenční řešení a nikoliv pro kontejnery.

Modularita řešením jen pro někoho

Současně se firmy bojí modulární architektury využívající kontejnery proto, že by mohly zůstat závislé na jednom dodavateli. V jednom kontejneru mohou být umístěny i tisícovky serverů od jediného výrobce, zatímco většina dnešních datových center využívá servery různých značek, které pak mohou být obvykle libovolně nahrazovány. Problémem je i samotné zmíněné množství serverů v jednom kontejneru, protože většina firem, kromě skutečných globálních gigantů, jich obvykle nekupuje naráz tolik.

Modulární architektura tak může slavit úspěch například u velkých armádních projektů a to zejména díky svojí přenosnosti a také díky homogenitě prostředí. Klasický byznys jde ale dnes opačným směrem a hledá otevřenost a nevázanost na jeden model a jednoho výrobce.

Také samotný modulární design je podle zástupce Eatonu obecně chápán spíše negativně. Firmy mají modularitu spojenu s nižší spolehlivostí a vnímají často takováto datová centra primárně jako určité provizorium než jako trvalé řešení. Samotné přepravní kontejnery pak působí na manažery dojmem nevzhledných krabic určených původně ke zcela jiným účelům než k osazení servery, které v hi-tech prostředí nemají svoje místo. Nicméně jedná se spíše o předsudky a například Google si tuto modulární architekturu nemůže vynachválit.

V každém případě se lze shodnout na tom, že modulární datová centra nejsou z principu ideálním řešením pro každého. Fungují obvykle dobře, pokud máte vysoce standardizované prostředí a mohou vám pomoci dobře škálovat výkon za nízkou cenu a to při nemalé časové úspoře. Pokud ale toto nejsou vaše hlavní priority a byli jste spokojeni s tradičním designem datového centra, je pak lepší se od něj ani neodvracet a pokračovat v jeho rozvoji ve stávající podobě.

Malou videoexkurzi do „podu“ od společnosti HP, ze které si můžete udělat lepší představu, jak je takový kontejner vybaven, pak najdete v následujícím videu:

1 komentář u článku “Jsou modulární datová centra slepou vývojovou větví?”

  1. Patrik Veselik napsal:

    Jak vlastně funguje hlídání takového kontejneru v praxi? Dovedu si představit, že nějaký přičinlivý snaživec vezme kamion – a hupky dupky, má cizí kontejner naložený a peláší s ním k nejbližší sběrně či jinému podobně „přiměřenému“ cíli takového kontejneru.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz