Microsoft prodlužuje podporu Windows Serveru 2008

Martin Noska | 26.09.2012 | Software | Žádné komentáře

Microsoft informoval o prodloužení hlavní fáze podpory serverového operačního systému Windows Server 2008 a její konec posunul z července 2013 až na leden 2015. Nicméně znovu zdůraznil, že prodloužení podpory stále velmi populárních Windows XP opravdu neplánuje a konečným datem tak stále zůstává duben 2014. Bližší informace pak Microsoft zveřejnil tento týden ve svém newsletteru.

Zprvu analytici očekávali, že dlouhodobě vysoký tržní podíl Windows XP by mohl způsobit další výjimku, ale Microsoft zůstává ohledně tohoto OS trvale nekompromisní. Důvodem je pravděpodobně i fakt, že Windows XP zůstávají stále hlavním konkurentem všech dalších operačních systémů, které byly uvolněny od jejich vydání. V současnosti je podle měření společnosti Net Applications globální podíl Windows XP stále činí 42,5 % a v době ukončení jejich podpory by podle dosavadních projekcí měla být „xpéčka“ nainstalována stále na každém čtvrtém počítači na zemi. Je pravděpodobné, že se pak Microsoft dostane pod tvrdou kritiku ze strany uživatelů i bezpečnostních expertů, ale ani ta nejspíš nic nezmění.

Windows Server 2008 stojí za prodloužení, Windows XP nikoliv

Prodloužení podpory Windows Serveru 2008 ovšem ukazuje, že Microsoft s rozdáváním výjimek nemá až takový problém. Běžně trvá období hlavní fáze podpory 5 let a během něj jsou dodávány nejen bezpečnostní aktualizace, ale i další vylepšení a úpravy funkcí. V dalších pěti letech pak v rozšířené fázi podpory pak probíhá již jen dodávání bezpečnostních záplat. Její konec se u Windows Serveru 2008 nyní tedy přesouvá až na leden 2020.

Proč se Microsoft rozhodl pro prodloužení právě v případě Windows Serveru 2008, který byl současníkem nepříliš oblíbené Visty, není zatím zcela jasné. Obecně to bývá vysvětlování pomalým pronikáním nástupnického produktu na trh. Pravděpodobně v tomto případě tedy může jít o fakt, že Microsoft považuje za skutečného nástupce Windows Serveru 2008 až nově uvedený OS Windows Server 2012, který byl uvolněn během září 2012 a nikoliv Windows Server 2008 R2 z roku 2009.

Současně pak Microsoft v rámci zmíněného newsletteru velmi tvrdě doporučuje co nejdříve opustit Windows XP a nenechávat migraci až na poslední chvíli. I přesto, že si firmy podle zástupců Microsoftu stále myslí, že je do 8. dubna 2014 stále dost času, není to ve skutečnosti pravda a jedná se o náročný proces a to jak z hlediska času, tak i z hlediska zdrojů. Microsoft je pak podle svých slov připraven firmám s přechodem v rámci svých možností i pomoci.

K dispozici je zatím několik on-line návodů, které radí jak ve firmě migrovat z Windows XP na Windows 7 a předpokládá se, že toto bude i nejčastější scénář a že většina organizací se novým a zatím ještě neprověřeným Windows 8 bude snažit vyhýbat.

Prodlužování životnosti produktů není přitom nijak neobvyklé a například letos v únoru Microsoft prodloužil životnost verzí Windows 7 a Vista určených pro domácí uživatele o původně neplánovanou rozšířenou fázi. Ta je nyní shodná jako u produktů určených pro podnikové využití. V řadě menších firem jsou totiž domácí edice běžně používány, například v situacích kdy byly získány společně s novými notebooky jako OEM licence a sjednocení doby podpory pro tyto firmy je jednou z velmi příznivých zpráv.

Také v lednu 2007 Microsoft prodloužil hlavní fázi podpory pro Windows XP Home do roku 2009, zejména kvůli použití na nejrůznějších nízkoenergetických počítačích, pro které byly vhodnější než Vista. V té době bylo ovšem prodloužení logické, protože Microsoft neměl prakticky žádný alternativní produkt, který by mohl na tyto počítačích prodávat. Nyní je situace jiná a Microsoft potřebuje, aby uživatelé za každou cenu nakupovali nové produkty a nezůstávali u stávajících Windows XP.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz