OpenSUSE 12.2 láká na stabilitu, výkon a nové funkce

Martin Noska | 06.09.2012 | Software | Žádné komentáře

I když OpenSUSE, komunitní distribuce SUSE Linuxu, není pro řadu uživatelů tak přitažlivá jako třeba Mint, Fedora nebo Ubuntu, stále si drží v open source světě silnou pozici jak v oblasti desktopů, tak i na serverech.

Finální verze 12.2 byla uvolněna po několikaměsíčním zdržení, daným tím, že připravované kódy nebyly zcela stabilní a bylo potřeba prodloužit termíny vývoje.

Právě stabilitu si přitom vzali manažeři zodpovědní za vývoj OpenSUSE za jednu z hlavních priorit a je podle nich důležitější než to, aby finální balíček obsahoval vždy nejnovější edice dostupného softwaru. Spolehlivost operačního systému by měly ocenit zejména firmy, pro které může být volně dostupný OpenSUSE zajímavou alternativou ke komerčnímu SUSE Enterprise Linuxu zaštiťovaného společností Novell. Další oblastí, ve které má OpenSUSE tradičně silnou pozici, je i výkon.

Přehled novinek a vylepšení v OpenSUSE 12.2

Nová verze OpenSUSE 12.2 jak je již zvykem podporuje více desktopových prostředí včetně KDE 4.x, GNOME 3.4 a Xfce 4.10. Nicméně hlavním desktopem je KDE. Ačkoliv v oficiálním vydání OpenSUSE 12.2 je k dispozici ještě starší verze KDE 4.8, v nejbližší době (pravděpodobně už příští týden) by měla být k dispozici i aktualizace na vylepšenou verzi 4.9.1.

OpenSUSE je nově pracuje na linuxovém kernelu 3.4.6, který přináší mimo jiné lepší výkon grafických ovladačů a také nově i vylepšený souborový systém Brtfs. Ten je zaměřen na zlepšenou opravu chyb a redukovat možnosti selhání zápisu či čtení a na jeho vývoji se podílely organizace jako Oracle, Red Hat, Fujitsu, Intel a také SUSE komunita. Správci serverů a datových center pak ocení možnost nastavení využití CPU napříč skupinami procesů.

Pro bootování využívá OpenSUSE 12.2 zavaděč Grub2 a komunita kolem této distribuce se také snaží připravit plán, jak vyřešit nemožnost uživatelů instalovat jiné operační systémy na nová PC s Windows 8, které pracují s technologií UEFI. Mezi softwarovou výbavu pak patří LibreOffice 3.5 a OpenSUSE zůstává také věrné open source prohlížeči Firefox, který je i v poslední verzi nastaven jako výchozí.

Nová verze OpenSUSE je ke stažení z webu projektu v podobě instalačního DVD ve 32bitové a 64bitové verzi a nebo jsou zde k dispozici i další instalační balíčky. Například zde najdete LiveCD image, která umožňuje kompletní start z CD, kdy je systém připraven ke spouštění aplikací během velmi krátké doby (viz video pod článkem) .Jednou z příjemných funkcí je velmi dobře zpracovaná možnost aktualizace, která v případě nespokojenosti umožňuje vrátit se k předchozí verzi 11.2.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz