Red Hat vylepšuje svojí virtualizační platformu

Martin Noska | 07.09.2012 | Software | Žádné komentáře

Ikona komerčního open source softwaru, společnost Red Hat, ohlásila první veřejnou betu svojí virtualizační platformy ve verzi 3.1. Ta slibuje lepší škálovatelnost, živou migraci storage nebo třeba nový P2V (Physical-to-Virtual) nástroj pro migraci do virtuálního prostředí. Finální verze by měla být k dispozici později v tomto roce.

Aktuální verze platformy Red Hat Enterprise Virtualization 3, jež je založená na linuxovém hypervizoru KVM, je na trhu od letošního ledna a Red Hat s ní slaví u firem úspěch. Dokonce se o ní začíná hovořit jako o reálné konkurenci pro zavedené hráče na trhu. Ohlášení aktualizace jeho virtualizační platformy pak přichází v době, kdy Microsoft ohlásil novou verzi serverového Windows Serveru 2012 s přelomovým hypervizorem Hyper-V 3.0 a také poté, co VMware představil na svojí každoroční konferenci VMworld záplavu novinek pro virtualizaci a cloud.

Novinky ve virtualizační platformě Red Hatu

I když inovace u Red Hatu nejsou až tak převratné jako u zmíněných konkurentů, jedná se o důležitý posun, který může jeho řešení přiblížit dalším firmám, které o něm uvažují. Lákadlem může být například podpora až 160 virtuálních procesorů na jeden virtuální stroj a až 2 TB RAM, dále nové samoobslužené funkce (pro definování kvót zdrojů pro jednotlivé uživatele a skupiny), administrace nezávislá na webovém prohlížeči s podporou několika nových jazyků nebo také nativní podpora nových serverových procesorů od AMD postavených na architektuře Bulldozer či čipů Intelu s architekturou Sandy Bridge.

Co se týká práce s úložnými systémy, zde Red Hat přichází s funkcí živé migrace (tedy přesunu dat za plného provozu), s připojováním a odpojováním za běhu (hotplug), podporou direct LUN (logical unit number, tedy čísla identifikujícího logickou jednotku) a nebo třeba s ukládání image virtuálních strojů na Red Hat Storage Server.

Platforma Red Hat Enterprise Virtualization 3.1 dále nabízí podle informací výrobce nově i podporu pro Red Hat Directory Server, IBM Tivoli Directory Server a také pro souborový systém POSIX.

Vyhlídky Red Hatu na poli virtualizace

I když se Red Hat podle komentátorů snaží prosadit na trhu, kde mají velmi silnou pozici konkurenti jako VMware, Citrix a Microsoft, díky velkému růstu tohoto segmentu má šanci oslovit zejména firmy, které hledají alternativu k existujícím řešením. Právě verzi 3.0 platformy pro podnikovou virtualizaci považovali analytici za přelomovou, neboť podle nich již vyzrála pro nasazení v produkčním prostředí a je v řadě ohledů srovnatelná s nabídkou konkurentů. Red Hat se pak snaží útočit hlavně náklady na celkové virtulizované prostředí, které mají být výrazně nižší než u jiných řešení a také se pokouší poukazovat na omezení rizik závislosti na dodavateli (viz video pod článkem).

Ačkoliv se nedá předpokládat, že by se Red Hat rychle prosadil do velké trojky dodavatelů virtualizačních řešení, jeho silná pozice v podnikovém prostředí by mu podle analytiků měla zajistit z jeho virtualizační platformy poměrně solidní příjmy. A navíc každá existující konkurence je vítaná, neboť nutí i ostatní hráče na trhu reagovat se svojí nabídkou. A to ať už cenou, tak i funkcemi a kvalitou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz