USB PD: Nabíjení notebooků přes USB bude realitou

Martin Noska | 18.09.2012 | Hardware, Mobilita | 1 komentář

Nová technologie USB PD (USB Power Delivery), která byla minulý týden oficiálně představena na Intel Developer Foru otevírá cestu tomu, aby notebooky mohly být nabíjeny pomocí USB portů. Dostupná by navíc měla být už v letošním roce.

Nabíjení přes USB se stalo již běžnou záležitostí u smartphonů a postupně i u tabletů. Nicméně limitem byl zatím výkon USB technologie, který se pohyboval na úrovni jednotek wattů (v případě USB 3.0 jde konkrétně o 4,5 wattu, u USB 2.0 pak jen o 2,5 wattu). USB PD ovšem přichází až se 100 watty, což je dost na to, aby to pokrylo potřeby většiny běžných mobilních zařízení a to jak na nabíjení, tak i na regulérní napájení.

Úspornější notebooky si dnes při provozu obvykle vystačí se 36 watty, větší notebooky se zhruba 60 watty a spotřebu kolem 100 wattů mají až nejvýkonnější mobilní pracovní stanice. Před vlastním nabíjením ale přístroje nejprve prostřednictvím USB PD protokolu vyjednají se zdrojem energie, že nabíjení je možné a že není někde úzké hrdlo, které by tomu bránilo. Například může jít o nevhodný kabel.

Jeden kabel pro data i napájení?

V prezentaci zveřejněné na webu organizace USB Implementers Forum je naznačen scénář, kdy by LCD monitor disponoval USB PD portem, který může být použit jak pro přenos obrazových dat z počítače, tak třeba pro nabíjení notebooků (viz obrázek pod článkem). USB PD porty by také mohly být zabudovávány do nově vyráběných počítačů a nebo třeba do adaptérů na zdi ve veřejných prostorách, kde se často střídají uživatelé mobilních zařízení, kteří je potřebují často nabíjet. Ti by se k portům USB Power Delivery připojovali tak jako k běžným adaptérům s tím rozdílem, že by nehrozil problém s nekompatibilitou konektorů nebo s odlišným napětím podle modelu a výrobce notebooku, jak je tomu v současnosti.

USB Implementers Forum potvrdilo, že nový standard je již od letošního července dokončen ve verzi 1.0 a že první produkty, které jej budou využívat, by se mohly objevit na trhu ke konci roku 2012. Ve svých produktech či architekturách s ním počítají například firmy Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Nokia nebo třeba Texas Instruments. Právě podpora velkých hráčů na trhu může být pro adopci nového standardu klíčová. Otázkou ale samozřejmě je i to, okolik budou přístroje s podporou USB PD dražší.

Pokud se nový standard uchytí, mohl by vést k tomu, že jeden USB kabel bude stačit na úplně vše, jak tvrdí Brad Saunders a Bob Dunstan, inženýři Intelu, kteří novou technologii na IDF představili.

USB PD sloužící pro přenos elektřiny i dat.

1 komentář u článku “USB PD: Nabíjení notebooků přes USB bude realitou”

  1. Patrik Veselik napsal:

    To je samozřejmě dobré a těším se, až to bude reálně na trhu.

    Aby to nedopadlo časem jako když tahali řepu – velký USB zdroj bude napájet notebook, ten pak bude nabíjet netbook, ten bude nabíjet mobil…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz