4G sítě neposkytují v praxi rychlost jakou slibují

Martin Noska | 01.10.2012 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Ačkoliv mobilní svět v současnosti zažívá intenzivní přechod od 3G sítí k nové generaci 4G sítí (LTE), i přes „papírově“ atraktivní parametry tato technologie nenabízí často to, co slibuje. Vzhledem k tomu, že i čeští operátoři již postupně odhalují svoje plány se 4G sítěmi, podíváme se na to, jaké zkušenosti mají uživatelé v USA.

Velcí dodavatelé 4G technologií mluví o přenosových rychlostech až 100 Mb/s a o výrazných nárůstech propustnosti a poklesu latence. Nicméně to je teoretická nejvyšší rychlost, které se vám v praxi nepodaří nikdy dosáhnout. Pokud máte opravu štěstí a jste na místě s velmi kvalitním pokrytím, dostanete se při downloadu na rychlost 30 Mb/s (v přepočtu asi 3,75 MB/s). Nejčastěji se ale podle průzkumu Keynote Competitive Research setkáte s rychlostí stahování kolem 10 Mb/s, což je už výrazně méně, než tvrdí sliby operátorů a dodavatelů 4G technologií. Naopak upload bývá v případě 4G sítí poměrně slušný a často přesahuje i rychlost downloadu, ale paradoxem je, že drtivá většina dat na mobilních přístrojích (určených zejména pro konzumování obsahu) přichází právě směrem k uživateli a nikoliv od něj.

Uživatelé jsou ze 4G sítí zklamaní

Průzkum provedený mezi 5 000 americkými uživateli smartphonů a tabletů potvrzuje, že očekávání nejsou obvykle výsledkem naplněna. Zejména právě mobilní přístroje přinášejí i při „rychlém“ 4G připojení poměrně neuspokojivé výsledky, které se oproti 3G až tak radikálně neliší. Průzkum keynote také upozorňuje na velkou propast mezi tím, jak rostou požadavky uživatelů a jaké jsou reálné rychlosti, kterých lze dosáhnout.

Dvě třetiny uživatelů smartphonů v provedeném průzkumu i přes proklamované rychlosti vyjadřují nespokojenost s pomalým nahráváním webových stránek při 4G připojení. Zhruba polovina si pak stěžuje na to, že webové stránky nejsou optimalizované pro zobrazování na smartphonech. 64 % z dotázaných by ocenilo, kdyby se webová stránka nahrála do čtyř sekund a 82 % by chtělo alespoň aby se jim zobrazila do pěti sekund.

Podobné je to i s uživateli tabletů, kde 60 % z dotázaných očekává zobrazení webové stránky do méně než tří sekund. Nicméně téměř žádný z větších webů v praxi tento výsledek nepřináší a doby nahrávání jsou značně delší.

Na vině není jen samotná 4G technologie

Kde je tedy problém, kromě toho, že zatím stále nedochází k optimalizaci pro mobilní přístroje, ač se na ně přesouvá těžiště zájmu uživatelů?

Zaprvé je potřeba počítat s tím, že celková přenosová kapacita 4G sítě se rozděluje mezi aktuálně připojené uživatele. Například američtí operátoři Verizon a AT&T používají technologie, které mají zajistit, aby se každému z uživatelů dostal jeho „příslušný díl“ z dostupné šířky pásma a aby nebyl nikdo ošizen. Nicméně tento díl zdaleka nemusí odpovídat tomu, co tvrdí marketingové materiály, které od operátorů dostanete při podpisu smlouvy.

Určitou vinu ale nese také samotný protokol HTTP. K zobrazení jedné webové stránky musí HTTP protokol vytvořit v průměru šest různých připojení najednou a to trvá. Problémem je tedy spíš navazování spojení a čekání na odpověď (tedy latence) než reálný přenos dat.

Podle dosavadních zjištění pak už při rychlostech nad 4 Mb/s nedochází při nahrávání stránek obvykle k žádnému výraznému zrychlení nahrávání. Zejména v případě textových stránek nebo stránek obsahující JavaScript. Naopak vyšší přenosová rychlost se typicky příznivě projeví na webech, které v sobě mají hodně multimediálního obsahu a obsahují velké datové soubory (typicky obrázky), jež se mohou nahrát rychleji a bez nutnosti vytváření nových spojení.

Určitým řešením by mohl být protokol SPDY, který vyvinul Google jakožto nástupce protokolu HTTP. Ten je mnohem efektivnější při práci s TCP protokolem, protože dokáže na jednom kanálu prokládat požadavky v jedné „frontě“ a zatímco HTTP je schopný v rámci jednoho kanálu komunikovat vždy jen jeden požadavek. SPDY díky tomu také až šestinásobně snižuje latenci a klient se serverem zbytečně nemarní čas výměnou požadavků na data a odpověďmi na tyto požadavky. V praxi se pak ukazuje, že mobilní uživatelé zaznamenávají s tímto protokolem zrychlení o 28 až 55 %. Nicméně jeho využití zůstává spíše minoritní, což je paradox vzhledem k tomu, jak význam mobilních přístrojů pro praktické využití dnes narůstá.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz