Bill Gates: Budoucností Windows je jediná platforma

Martin Noska | 26.10.2012 | Software | Žádné komentáře

V nedávném interview se Stevem Claytonem bývalý šéf Microsoftu Bill Gates vyjadřuje svoje názory na Windows 8. Jak se dalo očekávat, je z nich nadšen, což ale nic neznamená, protože Gates vyjadřoval obrovské nadšení třeba i z velmi neoblíbené Visty. Nicméně v rámci videorozhovoru (který najdete pod článkem) poskytl i několik dalších poměrně významných informací o budoucnosti platformy Windows.

Co se týká Windows 8, které byly dnes celosvětově uvedeny na trh, Bill Gates neskrývá v interview svoje nadšení a souhlasí se Stevem Ballmerem, který považuje „osmičky“ za zlomový produkt – protože přenáší Windows do prostředí dotykového ovládání, nízkoenergetických počítačů a kombinuje zkušenosti z PC a z tabletů. Jsou ale klíčové i pro další produkty Microsoftu, protože poprvé otevírají dokořán dveře cloudovému prostředí pro široké masy. Podle Gatese tak jde o velký upgrade, výrazný krok směr, kterým se dnes ubírá computing.

Budoucnost Windows poodhalena

Nicméně co je důležitější, v dotazu na Windows Phone 8 Gates potvrzuje nejen to, že spolu s Windows 8 sdílí tyto dva operační systémy stejné rozhraní, vývojové nástroje a část kódů. Současně dodává, že v budoucnu bude toto sbližování dále pokračovat, až se mobilní a desktopový OS změní v jednu jedinou platformu. Jedná se o názor, který řada analytiků předvídala, ale nikdo z Microsoftu jej dosud oficiálně nepotvrdil. V budoucnosti by proto mělo dojít k tomu, že jak stolní počítač, tak i tablet a smartphone budou pracovat s totožným operačním systémem, což výrazně usnadní vývoj aplikací a také jejich používání na různých přístrojích.

Ken Hess z webu ZDNet toto označuje za skutečně velký krok kupředu a důsledky tohoto trendu pro domácí i firemní uživatele budou obrovské. Podle jiných komentátorů by tímto Microsoft mohl konečně docílit skutečně intenzivního nastartování prodejů smartphonů se svým operačním systémem, které dosud žijí ve stínu přístrojů s iOS a s Androidem.

Výhody jediné Windows platformy

Jediná platforma se rovná jednomu shodnému prostředí a odbourání problémů s nekompatibilitou a odlišnostmi. Díky možnostem cloudu tak bude moci být obsah nejrůznějších zařízení sdílen a používán na zcela odlišných přístrojích s Windows přesně podle potřeby. To by znamenalo naprostý odklon od tradičních lokálně instalovaných aplikací a lokálně ukládaných dat. Pro uživatele a firmy by to přineslo možnost koupit si určitou aplikaci, kterou by pak bylo možné provozovat ve stejné podobě na zcela odlišných přístrojích. Nebylo by nutné na mobilních zařízeních pracovat jen s odlehčenými verzemi s omezenými funkcemi a v jednodušším provedení.

Tento posun také znamená možnost vtisknout svému pracovnímu prostředí ve Windows jednu podobu, se kterou se uživatel bude setkávat při každém přihlášení na různých přístrojích a nebude frustrovaný odlišným vzhledem, uspořádáním či nastavením. Nejen data, ale i celý uživatelský profil by se tak mohl stát díky cloudu zcela mobilním a dostupným odkudkoliv.

Důsledky nového směru

Podle Kena Hesse pak z interview vyplývá i několik dalších závěrů, které podle něj budou klíčové pro další vývoj operačních systémů Microsoftu. Mezi ně patří třeba to, že softwarový gigant plánuje do operačního systému zabudovat podporu snímání gest a pohybů uživatele ve stylu Kinectu. Dále že se stanou zastaralé nejen klasické fyzické klávesnice, ale dokonce i virtuální klávesnice na displejích a budou nahrazeny ovládáním pomocí hlasu, dotyků a gest. Aplikace se stanou spíše rozšířením operačního systému než samostatnými jednotkami a internetové obchody s aplikacemi pak nahradí regulérní způsob distribuce softwaru.

Pokud se Microsoftu podaří tyto vize úspěšně naplnit, pak se během pár let změní práce s IT od současné podoby k nepoznání a půjde tak o jeden z největších zlomů v historii computingu. Nové Windows 8 jsou důležitým krokem k této změně.

Zde se můžete podívat na celé interview Steva Claytona s Billem Gatesem:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz