Evropská unie chce regulovat spotřebu a výkon počítačů

IT News.sk | 17.10.2012 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Evropská unie připravuje regulace v oblasti počítačových komponent. Budou zaměřeny na kontrolu spotřeby počítačů při nečinnosti a nové energetické standardy mají být vypracovány i pro diskrétní a integrované grafické karty.

Podrobnou analýzu spotřeby počítačů včetně obsáhlých statistik zveřejnila Evropská komise už dříve. Kdo má zájem (a čas – má totiž 325 stran), může si ji prohlédnout na této adrese. Materiál detailně mapuje spotřebu počítačů, notebooků i monitorů v aktivním stavu, ve stavu spánku a po vypnutí. Podle tabulek má typicky nejvyšší spotřebu u stolních počítačích procesor, za ním následuje zdroj a grafická karta. U notebooků se na první příčku dostal displej.

Omezení příliš výkonných grafických karet

Redaktoři serveru NordicHardware však upozornili na další zajímavý dokument – na Direktivu Evropské komise 2009/125/EC. Ta se týká i spotřeby grafických karet, které by podle návrhu měly být rozděleny do 7 kategorií (G1 až G7) a to na základě propustnosti paměťové sběrnice (od 16 GB/s po 128 GB/s a více). Tedy ne podle celkové spotřeby a TDP. Každé kategorii přísluší určitá úroveň energetické účinnosti. Pokud některá karta nebude odpovídat standardům EK, může být stažena ze všech trhů v EU.

Komise chce zastavit dedikované grafické karty na hranici datové propustnosti 320 GB/s, tedy teoreticky při 384bitové sběrnici pracující se 6667 MHz pamětí (nebo při 512bitové s 5001 MHz pamětí), což jsou hodnoty, které jsou na dosah u budoucí generace grafických karet. Pro mobilní grafické karty v noteboocích je hranice stanovena pouze na 225 GB/s.

Rovněž počítače se mají podle návrhu kategorizovat podle spotřeby v klidu. Jednotlivé kategorie budou podobně jako u jiných elektrických spotřebičích označené písmeny A, B, C a D. V závislosti na této kategorizace lze pak přistupovat k různým regulačním opatřením (jak se to stalo i v případě žárovek).

Přinese regulace nárůst efektivity PC?

Z hlediska vyváženosti spotřeby elektrické energie mohou mít zmíněná opatření smysl, ale je důležité, aby se k nim přistupovalo ze správného konce a nesmí jít jen o „úředního šimla“, který povede ke snižování spotřeby jen právě ve sledovaném režimu, podle nějž je počítač hodnocen. Při dotažení do konce mohou tato hodnocení například vést k tomu, že výrobci se budou snažit o dosažení co nejnižší spotřeby ve snaze získat lepší označení energetické účinnosti, které může zlepšit prodej. Samotná energetická efektivita se pak v oblasti IT stává klíčový faktorem, důležitějším než výkon samotný.

Například i současné cloudové technologie směřují k úsporným elektronickým zařízením, ze kterých se budou uživatelé připojovat do sítě a využívat aplikace a služby běžící ve výkonných datových centrech.

Zdroj: IT News.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz